Hradčany, Český Krumlov, Adršpach, Moravský kras nebo Český ráj. Tato místa jste již navštívili? Jsou to nádherné lokality, avšak často jsou zde davy turistů. Jejich popularitu definovaly dějiny či sama příroda, a to právem. Doporučujeme ale zavítat i na méně známá místa, která jsou skvostem spíše regionálním.

Soos (Karlovarský kraj)

Národní přírodní rezervace poblíž Františkových Lázní připomíná krajinu parku Yellowstone. Jedná se o chráněný ekosystém, kde se nachází rozlehlá rašeliniště s minerálními prameny. Najdeme zde vzácné rostliny i živočichy, mezi které patří například hnědásek chrastavcový. V rezervaci s rozlohou 221 hektarů je přístupná pouze část. Pro návštěvníky je k dispozici naučná stezka o délce 1,2 km po dně vyschlého slaného jezera. Je možné podívat se do muzea s expozicemi Příroda Chebska a Příroda Soosu, pavilonu s expozicí Dějiny Země, lze navštívit Ptačí svět nebo daňčí oboru.

Házmburk (Ústecký kraj)

Házmburk je čedičový vrch, který vznikl projevem sopečné činnosti. Je vzdálený 3,5 km od obce Klapý. Na jeho vrcholu je zřícenina gotického hradu Házmburk, který je přístupný od března do října. V rámci prohlídkového okruhu bez průvodce se podíváte do externích prostor a nabídnou se vám krásné výhledy do okolní krajiny. Úbočí kopce jsou přírodní památkou a hrad je památkou kulturní.

Allainova věž (Liberecký kraj)

Allainova věž se nachází mezi Turnovem a Jičínem u Lomnice nad Popelkou. Jedná se o pískovcovou novogotickou stavbu nesoucí název po místním knížeti, který zahynul při koňských dostizích. Věž o výšce 11 metrů dříve sloužila jako lovecký posed a v současnosti je volně přístupná na vlastní nebezpečí. Výhled z cimbuří nabízí krajinu s loukou a jezírkem mezi vrcholky stromů. K věži se dostanete z obce Kyje procházkou, která je dlouhá 1,5 km a vede lesem. Pokud máte zájem zvolit delší trasu, vydejte se od rozhledny Tábor po modré turistické značce. Z kulturního a informačního střediska v Lomnici nad Popelkou, kde můžete získat bližší informace, je trasa dlouhá zhruba 5 km.

Pančavský vodopád (Královéhradecký kraj)

Pančavský vodopád je nejvyšší vodopád v České republice s výškou 148 metrů. V několika stupních se řítí skalnatým srázem z hrany Pančavské louky na dno Labského dolu. Nachází se v Krkonošském národním parku, zhruba 1 kilometr jižně od Labské boudy. Název vodopádu pochází z německého výrazu panschen – šplouchat. Nachází se na potoce Pančava v Pančavské jámě, v horní části Labského dolu. Pančava je prvním významnějším přítokem Labe z pravé strany. V minulosti tento vodopád patřil k nejnavštěvovanějším místům v Krkonoších. Kvůli turistům byl dokonce uměle navyšován jeho průtok.

Oheb (Pardubický kraj)

Pokud jste lovci „insta friendly places“, pak zřícenina hradu Oheb nad Sečskou přehradou nesmí chybět ve vaší sbírce. Nejde zde ani tak o hrad samotný, protože středověkou kamennou tvrz již odvál čas. Ale zajímavostí je atmosféra celého místa a to, co nabízí. Hrad byl postaven na vysokém skalním rulovém ostrohu, který se tyčí nad vodní nádrží Seč. Přehrada, kterou obkreslují lesy, s ostrovem uprostřed vodní hladiny, je vyhlášenou přírodní rezervací. Když vystoupáte na Oheb, rozprostře se před vámi podívaná jako z kanadského kaňonu.

Ačkoliv se zde pohybujete na vlastní nebezpečí, jsou do map zanesena oficiálně 4 vyhlídková místa. Místo kromě dechberoucích výhledů a procházek po zřícenině a okolních lesích nabízí i přírodní koupání. V případě, že je méně vody, jsou odhaleny písčité pláže na ostrůvku uprostřed Seče, kam se dá doplout loďkou či na paddleboardu. Ostrůvek na přehradě je jeden z největších izolovaných ostrovů v Česku. Na něm sice platí zákaz rybolovu, ale na březích pevniny rybařit smíte.

Vychytávky na cestování

Nezapomeňte na vychytávky, které je vhodné sbalit si s sebou na cestu.

Priessnitzovy léčebné lázně (Olomoucký kraj)

Vzpomínáte na Postřižiny, jak správce dělal své paní Priessnitzův obklad, když měla horečku? Tento Priessnitz, křestním jménem Vincenc, byl objevitelem na svou dobu nevšedních pokrokových léčivých metod za využití síly přírody, chladné vody, pohybu na horském vzduchu a fyzické práce. Položil tak základy hydroterapie. Ač sám neměl lékařské vzdělání, dal vzniknout prvnímu vodoléčebnému ústavu na světě. Z dvoupatrového lázeňského domku z roku 1822 vznikl v průběhu století rozsáhlý lázeňský komplex.

Hlavní lázeňská budova stojí na vysokém kopci nad městem Jeseník a svou podobou i polohou připomíná fiktivní Grandhotel Budapešť (filmové komediální drama Wese Andersona z roku 2014). Kromě malebných lázeňských domů a procházek po kolonádě místo nabízí i netradiční naučnou stezku s 15 prameny a venkovními vodoléčebnými procedurami pro pacienty i veřejnost. Jesenické prameny jsou jednou z největších památek na Jesenicku.

Najdeme zde osmdesát pramenů, pomníků, vyhlídek, památných skal a slavnostních křížů. Příjemnou okolností je také skutečnost, že Jesenicko je region s nejčistším ovzduším ve střední Evropě. Na tuto změnu může organismus reagovat různě – citlivějším jedincům se může po pár dnech paradoxně udělat nevolno. Brzy vám ale organismus bude vděčný.

Stírací mapa ČR

Za jak dlouho se vám podaří navštívit všech 120 míst České republiky, které tato mapa nabízí?

Slezská Harta (Moravskoslezský kraj)

Slezská Harta, svým tvarem připomínající čínského draka, je vodní nádrž v České republice vybudovaná na řece Moravici v Nízkém Jeseníku v Moravskoslezském kraji. Zajímavostí je, že pod vodní hladinou se nacházejí historické hranice Moravy a Slezska.

Stavbě nádrže předcházela částečná nebo úplná likvidace šesti obcí, na jejichž půdě se nyní vodní plocha rozkládá. Stavba započala roku 1986, samotné napouštění bylo zahájeno 10 let poté a mělo trvat 6 let. Avšak díky katastrofálním povodním v letech 1996–1997 se tato doba zkrátila na polovinu. Vodní plocha se rozkládá na necelých 9 km2. Nachází se zde dětské tábory, kemp, rybáři, půjčovna paddleboardů i malý přístav pro lodní dopravu. Pořádá se tu festival dračích lodí s vystoupením českých kapel a letním kinem. Pokud ale toužíte po klidu, i ten tady díky velké rozloze najdete.

Důvodem k návštěvě této oblasti je i samotný bruntálský okres – jedinečné přírodní dědictví, kde režisér Luc Besson natáčel velkofilm Johanka z Arku.

Valašské muzeum v přírodě (Zlínský kraj)

Jeden z nejznámějších skanzenů se nachází v Rožnově pod Radhoštěm a i tady byla natočena nejedna pohádka. Díky rozsáhlému prostoru zde ale panuje klid a vy se tak můžete snadněji přenést do dávných dob. Muzeum vzniklo ve 20. letech 20. století a dokumentuje lidovou kulturu oblasti Valašska a Těšínského Slezska. Je rozděleno na tři části. Dřevěné městečko, které bylo postaveno roku 1925 a je tak jedním z nejstarších ve střední Evropě, prezentuje maloměstský život od poloviny 19. do 1. čtvrtiny 20. století. Valašská dědina přibližuje sociální vrstvy obyvatelstva a je zde k vidění řada hospodářských usedlostí, salašnických stavení nebo mlýn a kovárna. Mlýnská dolina je nejnovější část muzea a představuje technické stavby převážně na vodní pohon. Některé části je možné projít s průvodcem, ostatní individuálně.

Café Fara (Jihomoravský kraj)

Kávový resort v Klentnici se nachází v sousedství CHKO Pálava. Pozdně barokní farní objekt byl citlivě přebudován na relaxační areál mezi vinicemi. Nabízí nejen místní výběrovou směs kávy, kterou majitelé sami navrhli a dohlížejí na její dokonale harmonické pražení. V areálu se nachází soukromé muzeum kávy. K vidění je rozsáhlá sbírka historických kávovarů, mlýnků a dalších rekvizit. Na konci expozice je i malý dobový koloniál s kávou a jiným zbožím k prodeji. K areálu také přiléhá farní statek a lázně s venkovním bazénem, vířivkou, saunou a relaxačními zónami. Využít můžete i ubytování v netradičně designovaných pokojích s výhledem na pálavské kopce nebo možnosti občerstvení, kdy je ale jistější zarezervovat si místo.

Po stopách opatů a rabínů (Kraj Vysočina)

Naučná stezka vás provede pozoruhodnými místy v Třebíči. Mimo jiné spojuje baziliku sv. Prokopa, zachovalý židovský hřbitov a židovskou čtvrť, které jsou zapsány na seznamu UNESCO. Délka trasy je 3 kilometry a byla otevřena v květnu 2013. Doporučujeme startovat v jednom ze tří informačních center, kde získáte tištěného průvodce. V průběhu budete míjet informační panely, které vás seznámí s historií židovských domů, synagog, křesťanské baziliky nebo dvou náboženských komunit, které zde žily.

Boubínský prales (Jihočeský kraj)

Prales Boubín je unikátní rezervace nacházející se v samotném srdci Šumavy. Jedná se o největší nedotčenou plochu původního lesa ve střední Evropě. Na jejím území se nacházejí stromy staré až 500 let. Kolem celého pralesa vede okružní naučná stezka či jiné turistické trasy, po kterých se můžete projít až k rozhledně. Zajímavostí jsou zde takzvané chůdové kořeny, což jsou mohutné kořenové systémy rostoucí nad zemí. Ve zdejším tajemném prostředí si budete připadat jako součástí fantasy románu Hobit.

Plzeňské podzemí (Plzeňský kraj)

Plzeňské podzemí je komplex chodeb, dvou- až třípatrových sklepů a odvodňovacích štol. Výstavba probíhala od 13. do 18. století. Chodby jsou dlouhé 13 km a díky tomu je podzemí jedním z největších podzemních systémů v Evropě. Prohlídkový okruh má 800 metrů a uvidíte sklepy, chodby, studně i vodárnu z 16. století. Jedná se o významný symbol Plzně.

Vyhlídka Máj (Středočeský kraj)

O tomto místu jste již nejspíš slyšeli. Skalnatá vyhlídka na řeku Vltavu nabízí jeden z nejkrásnějších pohledů na zdejší okolí. Řeka v místě vyhlídky protéká skalnatým kaňonem a stáčí se do tvaru podkovy. Vyhlídka je celoročně volně přístupná po žluté turistické stezce z obce Teletín. Pokud toto místo navštívíte v podzimním období, výhled vám unikátně zpestří krásně zbarvené listí. Za zmínku stojí i Svatojánské proudy, které se nacházejí nad vyhlídkou. Ty byly zatopeny Štěchovickou přehradou a tím došlo k ukončení voroplavby.

Naplňující výlet v Česku

Abyste zažili výlet, o kterém budete vyprávět, nemusíte jezdit za hranice. Česká republika nabízí řadu nádherných míst – krásné výhledy, působivou přírodu, zajímavé památky nebo možnost zážitku. Kam se vypravíte vy?