Plánujete dovolenou? Rádi své výlety trávíte obdivováním architektury a seznamováním se s památkami? Připravili jsme pro vás výběr 5 zajímavých měst Evropy, která určitě stojí za návštěvu!

Vídeň – Rakousko

Hlavní město Rakouska je proslulé svými velkolepými vánočními trhy, ale řadu důvodů k návštěvě lze najít i mimo adventní čas. Nachází se zde plno významných památek jako například Schönbrunn. Výstavba tohoto barokního zámku proběhla v 1. polovině 17. století a od 2. poloviny 18. století až do roku 1918 se jednalo o rezidenci rakouských císařů. Areál zámku a rozlehlých zahrad je zapsán na seznamu UNESCO. Při příležitosti návštěvy Schönbrunnu je možné zavítat do zahradního labyrintu, skleníkového pavilonu rostlin z pralesů všech světadílů nebo protilehlého Pouštního domu (Wüstenhaus) s ukázkami přírodního prostředí pouští Afriky, Asie i Ameriky. Neopomeňme zoologickou zahradu, která je nejstarší ZOO s historickou menažerií.

Svůj itinerář můžete dále doplnit například o Náměstí Hrdinů, palácový komplex Hofburg, neogotickou budovu vídeňské radnice, Přírodovědecké či Uměleckohistorické muzeum, barokní zámek Belvedere, katedrálu sv. Štěpána na Štěpánském náměstí nebo kostel svatého Karla Boromejského kousek od Karlova náměstí.

Vídeň je také město kaváren. Jako sladkou tečku za svým výletem si v jedné z nich můžete dopřát kousek slavného sacher dortu, kterým se Vídeň právem pyšní. Jeho vznik je datován do roku 1832 v Hotelu Sacher. Jako turisté ale spíše oceníte menší fronty, proto zavítejte do jiné restaurace – sacher dort je zde nabízen téměř v každém podniku.

Budapešť – Maďarsko

Návštěva Budapešti je lákavá nejen díky nádherným historickým památkám, jako je starobylý Budínský hrad, sídlo parlamentu – jeden ze státních symbolů, či římskokatolický gotický Matyášův chrám. Metropole nabízí i termální lázně.

V Budapešti se snoubí moderna s tradicí. Příkladem je zmíněný Budínský hrad neboli Královský palác, kde žili uherští králové. Jedná se o areál, kde se nachází středověké budovy, barokní prvky, ale i stavby z 19. století. Dále zmiňme tzv. „ruin bary“, což jsou bary vybudované v prostorách starých omšelých budov. Prostory byly zvelebeny a působí velmi originálně.

K dalším pozoruhodnostem patří již zmiňované lázně s termálními prameny. Mezi nejnavštěvovanější se řadí Gellért, které jsou vystavěny v secesním stylu a pyšní se majestátními interiéry. Lázně Széchenyi jsou největšími léčebnými lázněmi v Evropě a pomáhají zejména lidem s kloubními a pohybovými problémy. Další budapešťskou zajímavostí může být i tržnice na náměstí Fővám tér poblíž Dunaje.

Florencie – Itálie

Florencie je okouzlující renesanční město. Na hlavním náměstí Piazza del Duomo se nachází 4. největší evropská katedrála Santa Maria del Fiore se známou Brunelleschiho kupolí, dále baptisterium nebo Giottovy zvonice o výšce 85 metrů. Můžete se projít po ikonickém mostu Ponte Vecchio, kde obchodníci prodávali své výrobky už od 16. století a také v současnosti si tam můžete vybrat originální suvenýr. Pokud se zajímáte o umění, určitě zavítejte do muzea Gallerie dell´Accademia, kde je k vidění velká sbírka obrazů či socha Davida od Michelangela Buonarrotiho. Další sochy, a to jejich originály, najdete v Museo Nazionale del Bargello. Zdejším nejnavštěvovanějším muzeem je Uffizi – největší galerie italského renesančního umění.

Při příležitosti návštěvy Florencie můžete vyrazit na další zajímavé výlety po Toskánsku. To proslulo, mimo jiné, díky nádherným přírodním scenériím a také produkcí vína.

4denní zájezd do Florencie

Dědictví UNESCO s pohádkovými plážemi a křišťálově čistou vodou v Cinque Terre.

Kodaň – Dánsko

Kodaň nabízí k vidění řadu impozantních míst. Zmiňme renesanční zámek Rosenborg ležící mezi Královskou zahradou a botanickou zahradou. Ve zdejších sklepeních jsou ukryty dánské korunovační klenoty. Královský komplex Amalienborg je sestaven z náměstí a 4 paláců ve stylu rokoka. Jedná se o sídlo dánských králů, přičemž turistům je zpřístupněno jedno z křídel a můžete být svědky střídání stráže. Neopomeňte ani procházku po přístavu Nyhavn, kde jsou k vidění pestrobarevné domky, které jsou napodobeninami historických budov. Dojít můžete až k soše Malé mořské víly – postavě dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena.

Návštěvu Kodaně si můžete zpestřit projížďkami na kole nebo plavbou na lodi. Jestli jste ale spíše pro pěší turistiku, zvažte ochutnávku místního piva Carlsberg, ať už při návštěvě původního pivovaru nebo jednoho z mnoha pivních barů. A pokud se chcete hodně odvázat, zamiřte do proslulého zábavního parku Tivoli, který nabízí horské dráhy, kolotoče a další atrakce.

Krakov – Polsko

Krakov je často neprávem opomíjené město. Návštěvníkům může nabídnout nádherné památky – například bývalé královské sídlo, jež nese název dle vršku, na kterém je vystavěné, tedy Královský hrad na Wawelu. Jedná se o symbol Krakova i celého Polska a patří k nejnavštěvovanějším místům v zemi. V rozsáhlém areálu se nachází Katedrální bazilika svatého Stanislava a svatého Václava, muzea, hradní budovy a paláce. K vidění jsou královské komnaty, senátorský sál, sněmovní síně nebo královské pokladnice.

Dále můžete navštívit hlavní krakovské náměstí s Mariánským kostelem a gotickou radniční věží, muzeum Haliče představující židovskou kulturu a historii, synagogu Remuh s přilehlým hřbitovem, zoologickou zahradu nebo solný důl Wieliczka na předměstí.

Výhodou Krakova jsou například i příjemné polské ceny. Navíc ani v letních měsících zde není tolik turistů jako v jiných evropských městech, takže si Krakov užijete víceméně bez front a bez davů lidí.