Lyžování, sport, na který se v zimě těší snad každý. Opravdoví fanoušci těchto zimních radovánek vyjíždí i do zahraničních lyžařských center. Některá z nich totiž nabízí vážně skvělé podmínky, abychom si užili tu pravou, nefalšovanou a nezapomenutelnou lyžovačku.

Nejlegendárnější lyžařská střediska můžeme najít na mnoha místech Evropy. Skutečně proslulá jsou ta v Alpách a Dolomitech. Není proto divu, že nejen Češi za lyžařskou zábavou odjíždí do Itálie, Rakouska či Švýcarska. Existují ovšem i další věhlasná lyžařská centra. Zahraniční lyžařská střediska nabízí dlouhé a propracované svahy a lanovky, které nemáme šanci navštívit a sjet za jeden jediný den. Dalším plusem je, že tyto střediska se nachází ve vysoké nadmořské výšce a tím pádem jsou zde vhodné sněhové podmínky. Lyžařská sezóna se tak bez problému protáhne až do jarních dnů.

Je nutné si však uvědomit, že dovolená na horách nemusí být jen záležitostí pro zkušené lyžaře. Lyžování se tu naučí i děti nebo úplní začátečníci. Vždy je ale třeba zhodnotit náročnost svahu a naše první kroky by měl doprovázet i zkušený instruktor.

Nejlepší lyžařská centra Evropy

Na výběr, kam na zimní dovolenou, máme nepřeberné množství. Upřednostňujeme-li však lyže, tak je určitě super mít možnost nahlédnout do seznamu těch nejoblíbenějších evropských lyžařských středisek. Která lyžařská střediska jsou prý ta nejlepší?

Švýcarsko

Ve Švýcarsku najdeme nejvýše položený areál zimních sportů a lyžařských sjezdovek v nadmořské výšce zhruba tři tisíce devět set metrů. Nese jméno Zermatt. Co je na tomto lyžařském centru zajímavé? Dává lyžařům možnost dojet na lyžích na jejich ubytování, a to díky dlouhým sjezdovkám, některé z nich vedou až do vesnice s bydlením.

Lyžování Švýcarsko (Foto: Shutterstock.com)
Lyžování Švýcarsko (Foto: Shutterstock.com)

Síť sjezdovek je tak rozlehlá, že kvůli tomu vznikla i aplikace, kterou si mohou lyžaři zdarma stáhnout. Tato "apka" využívá GPS a umožňuje lyžařům sledovat informace o počasí, sněhových podmínkách či provozu lanovek.

V tomto resortu objevíme také nejvýše položenou lanovku 3S na světě s názvem Matterhorn Glacier Ride. Za hodinu dokáže na ledovec vyvézt až dva tisíce lyžařů.

Itálie

Itálie je skvělým lyžařským centrem. Není proto divu, že i zde najdeme hned několik lyžařských středisek.

Cortina d’Ampezzo

Italské městečko Cortina d’Ampezzo se může pochlubit tím, že se tu v roce 1956 konaly zimní olympijské hry. Od té doby se těší velké oblibě. Nachází se v italských Dolomitech. Jsme-li začátečníci, pak je toto lyžařské středisko skvělou volbou, jelikož lyžařský terén není až tak náročný.

Pozitivem také je, že tento areál nabízí i jiné možnosti než jen lyžování. Jaké? Třeba tu můžeme najít v noci osvětlenou bobovou dráhu nebo též olympijské kluziště pro bruslaře. Na své si tu přijde opravdu každý.

Madonna di Campiglio

Lyžařské středisko Madonna di Campiglio patří k nejznámějším a nejvýznačnějším rodinným lyžařským centrům v italských Alpách. Najdeme zde až šedesát kilometrů dlouhé sjezdovky. Nejdelší měří čtyři kilometry.

Kvůli tomu, že je toto středisko rodinné, tak tu najdeme spíše sjezdovky mírné náročnosti. K dispozici tu máme i dva snowboardové parky s překážkami.

Rakousko

Rakousko se může pyšnit hned několika super skvělými lyžařskými centry.

St. Anton am Arlberg

Praví nadšenci lyžařského sportu míří do Rakouska za různými výzvami, ty nabízí více než tucet prvotřídních expertních sjezdovek ve Svatém Avonu. Největší z nich je desetikilometrová Valluga-St. Anton. Najdeme tu vážně jedny z nejtěžších sjezdovek vůbec, díky této obtížnosti toto lyžařské středisko převyšuje ostatní alpská lyžařská centra. Na vleky se dostaneme přímo z vesnice.

Kitzbühel

Toto lyžařské středisko ležící blízko Salzburku a Innsbrucku patří k těm nejromantičtějším a nejhezčím. Najdeme zde sto sedmdesát kilometrů sjezdovek, které se trefí do gusta každému lyžaři.

Velkou oblibu si získalo u mladé generace, protože Kitzbühel je věhlasný pro svůj noční život, to není ovšem žádným záporem, jen je třeba se správně ubytovat.

Francie

Ve Francii nalezneme několik vzájemně propojených lyžařských center známých pod názvem Les Trois Vallées (v překladu Tři údolí). Tato střediska tvoří největší lyžařskou oblast v Evropě. Nejpopulárnější a také největší je však středisko Courchevel.

Les Trois Vallées poskytuje neskutečných sto padesát kilometrů sjezdovek, na které se dostaneme ze šedesáti vleků. Jedná se tedy o opravdu velký resort oblíbený hlavně mezi zkušenými lyžaři, na své si však přijdou i začátečníci nebo mírně pokročilí taktéž pak rodiny s dětmi.

Švédsko

V severní Evropě se nachází resort s názvem Are. Ten je přední a také nejrozvinutější v severní části Evropy. Sjezdovky jsou tu uzpůsobeny všem možným lyžařům a jejich dovednostem. Opravdu unikátní je možnost projet se se psím spřežením nebo lézt na ledové vodopády. Dále si můžeme vyzkoušet jízdu na sněžném skútru. No nudit se určitě nebudeme.

Španělsko

Ve Španělsku patří k těm oblíbeným ski areál Baqueira-Beret. Populární byl dokonce i u španělského krále Juana Carlose I. Skládá se z celkem tří oblastí, a to z regionů Baqueira, Beret a Bonaigua.

Je určen pro lyžaře různých dovedností. Ti mohou využívat až sedmdesát osm sjezdovek.

Německo

Německé lyžařské středisko Zugspitze je odpradávna vyhledávané jak lyžaři, tak i snowboardisty. Je tu využíván systém zasněžování, a proto se můžeme těšit na lyžování i na jaře.

Šestisedačková lanovka s bublinami, které chrání od povětrnostních podmínek, dokáže vyvézt za hodinu až dva tisíce dvě stě osob. Velkým skvostem jsou velké a malé sáňkařské svahy, na kterých si můžete sáňkovat zcela zdarma.

Lyžovat můžeme i za hranicemi ČR

Evropa nabízí bohaté možnosti, kam si dojet za lyžováním. Můžeme jet navštívit pouze naše sousedy nebo se můžeme rozjet třeba ještě dál. Všechno záleží jen a jen na nás a na našich preferencích.