Spojené státy se naplno otevírají turistům jako v době před pandemií koronaviru. Od 12. května 2023 již nebude při příjezdu do USA vyžadováno potvrzení o očkování proti covidu-19. A nebude ani nutné předkládat negativní test na koronavirus či absolvovat karanténu. Změna nastává v souvislosti s koncem nouzového stavu.

Po třech letech snazší cestování

Přibližně tři roky trvající nouzový stav končí. Zavedla ho v březnu 2020 administrativa prezidenta Donalda Trumpa. Spojené státy reagovaly podobně jako celý svět – kvůli obavám ze šíření tehdy ještě poměrně neznámé nemoci omezily mimo jiné i cestování. S příchodem vakcíny umožnily vstup do země lidem s dokončeným očkováním (bez nutnosti posilující dávky) od firem Pfizer, Moderna, AstraZeneca a Johnson&Johnson.

Opatření umožňovalo vládě podle deníku The Washington Post i kroky nad rámec epidemiologických restrikcí. „Jsme v jiné fázi naší reakce vůči covidu-19 než v době, kdy byly mnohé z těchto požadavků zavedeny (…) Tato opatření už nejsou nutná,“ píše se v prohlášení administrativy šéfa Bílého domu Joea Bidena, kterým se soubor pravidel ruší.[1]

Jaká je aktuální epidemická situace v USA?

Počty lidí, kteří zemřeli s koronavirem, klesly od ledna 2021 o 95 procent. Nemocniční péči potřebuje o 91 procent méně lidí. Přesto aktuální čísla nejsou zanedbatelná – denně úřady evidují přibližně 250 úmrtí spojených s covidem-19. Celkem zemřelo během pandemie ve Spojených státech přes 1,1 milionu lidí, což je nejvyšší součet ze všech zemí světa.

Jaká jsou pravidla pro vstup do USA?

Cestující, kteří vstupují na území Spojených států za účelem turistiky nebo obchodní cesty na méně než 90 dní, nepotřebují speciální víza. Potřebují mít předem schválenou elektronickou cestovní registraci ESTA.[2]

Do USA můžete cestovat bez víz, pokud splňujete tyto požadavky:

  1. Jste občanem České republiky.
  2. Vlastníte platný biometrický pas.
  3. Plánujete cestovat do USA na krátkou služební nebo turistickou cestu nebo chcete v USA pouze přestupovat.
  4. Váš pobyt v USA nepřesáhne dobu 90 dnů.
  5. Máte zakoupenou zpáteční letenku prokazující, že opustíte Spojené státy během 90 dnů.

Co navštívit v New Yorku? Třeba Times Square (Foto: Gettyimages.com)
Co navštívit v New Yorku? Třeba Times Square (Foto: Gettyimages.com)

Formulář ESTA je k dispozici online. Na vyplnění budete potřebovat 10 až 15 minut. Příliš ale neotálejte. Úřady doporučují odeslat dokument nejméně 72 hodin před odletem. Pro úspěšné dokončení budete potřebovat cestovní pas, informace o současném nebo minulém zaměstnání, letenky, potvrzení o ubytování a kontaktní informace v USA.

WHO: Koronavirus už nepředstavuje globální zdravotní stav nouze

Světová zdravotnická organizace na začátku května oznámila, že šíření covidu-19 už nepředstavuje zdravotní stav nouze s mezinárodním dosahem.[3] Média označují tento postup za významný krok k ukončení pandemie. „To nicméně neznamená, že by covid-19 nepředstavoval nadále hrozbu pro globální zdraví,“ upozorňuje předseda WHO Tedros A. Ghebreyesus.

Nejvyšší stupeň pohotovosti vyhlásila organizace 30. ledna 2020. Od té doby podle odhadu šéfa WHO nákaza zabila ve světě nejméně 20 milionů lidí. Oficiální statistika uvádí zhruba třikrát nižší počet.[4] Většina odborníků se shoduje, že za zlepšením situace stojí vakcinace.[5]

Jak je to s restrikcemi při cestování do dalších zemí?

Bez omezení se může cestovat po celé Evropě i do mnoha dalších zemí. Některé státy ale stále vyžadují doklad o očkování nebo alespoň test na koronavirus. Negativní výsledek bude stačit pro vstup například do Japonska, Brazílie, Nepálu, Keni nebo na Filipíny.

Větší nároky mají Indonésie, Pákistán nebo Šalamounovy ostrovy. Tam se musí cestující z Česka stále prokazovat potvrzením o vakcinaci. Týká se to tedy i oblíbené turistické destinace Bali. V tomto případě stačí mít základní dávky. Pokud ale bude někdo chtít po ostrově využít vlakovou nebo lodní dopravu, tak musí mít i posilující dávku, tzv. booster.

Další informace o případných restrikcích v jednotlivých zemích uvádí ministerstvo zahraničí na svých stránkách. Funkční zůstává i infolinka: 222 264 222 (každý všední den od 8:00 do 16:00 hodin).