Děti milují pohádky a animované postavičky. Vyrůstají s nimi, sdílejí jejich trable, radují se z dobrých konců. A když se naskytne možnost setkat se s nimi naživo, nedají vám pokoj. Co vás v Disneylandu čeká?

Přehled Disneylandů ve světě

Na světě je pouze šest těchto unikátních zábavních parků. Ten úplně první je v kalifornském Annaheimu. Otevřen byl v roce 1955 a jeho branami prošlo bezmála 700 milionů návštěvníků. Srovnatelný zážitek ale nabízí i parky v Orlandu, Šanghaji, Hongkongu, Tokiu nebo jako jediný evropský zástupce Disneyland v Paříži.[1]

Francouzský zábavní park nabízí skvělou zábavu a spoustu atrakcí. Pojďme se na něj tedy podívat více do detailu. Výlet bez důkladné přípravy nedoporučujeme.

Jak dlouho trvá cesta do Disneylandu v Paříži?

Autem se do Paříže z Česka dostanete za 9–12 hodin, samozřejmě záleží na výchozím bodu a aktuálních dopravních podmínkách. Většinu, z přibližně jedné tisícovky kilometrů, sice strávíte na německých dálnicích, ale i tak se jedná o náročnou cestu, tak si pro jistotu v cílové destinaci naordinujte pár hodin odpočinku, abyste si Disneyland náležitě užili.

Disneyland Paříž letecky

Pokud preferujete leteckou dopravu, tak právě hlavní město Francie patří mezi nejčastější destinace spojů z pražského letiště. Samotný let trvá sice jen dvě hodiny, ale když si připočtete čas strávený na letišti, není tato alternativa o moc výhodnější. Pokud navíc přistanete na letišti Beauvais-Tille (BVA), kam míří většina nízkonákladových aerolinek, cesta do centra Paříže vám zabere dalších 90 minut a za jeden směr zaplatíte bezmála 16 euro. Při nákupu letenek se tedy neorientujte jen podle ceny samotného letu, ale zohledněte i další náklady.

Paříž stojí za návštěvu. Za jídlo i vstupy zaplatíte víc než v ČR, ale je to zážitek na celý život (Foto: Pixabay.com)
Paříž stojí za návštěvu. Za jídlo i vstupy zaplatíte víc než v ČR, ale je to zážitek na celý život (Foto: Pixabay.com)

Samotný Disneyland se nachází v oblasti Marne-la-Vallée nedaleko Paříže. Cesta z metropole vlakem RER trvá 40 minut a vyjde na 8 euro za jednu jízdu. Je to nejpohodlnější a nejlevnější varianta. Jen si při rezervaci hotelu dejte pozor, abyste bydleli na východní straně města a neprojížděli zbytečně celou Paříží.

Využít můžete i autobusy Magical Shuttle, ale doba cesty je dvojnásobná a stejně tak i cena jízdenky. Pokud jste v Paříži vlastním autem a nevadí vám hustý provoz v metropoli, u Disneylandu je dostatek parkovacích míst. Celodenní stání vám ale z peněženky vytáhne 30 euro.

Oblíbený zájezd

Nechcete cestovat na vlastní pěst nebo se bojíte jazykové bariéry? Oslovte cestovní kancelář, která zajistí cestu, vstupenky i přednostní místa.

Disneyland Paříž ubytování

Nemáte-li hluboko do kapsy a trpíte slabostí pro tematické hotely, nedaleko parku je několik možností k přespání. Cena za noc začíná na 600 eurech. Pokud návštěvu Disneylandu spojíte s dovolenou v Paříži, zvažte pořízení Paris Explorer Pass. Vstup do zábavního parku je v ceně. Plus 40 dalších atrakcí ve městě lásky.

Praktické informace o Disneylandu

Disneyland není jen pro děti. Je to ohromný zážitek i pro dospělé, kteří se jako mávnutím proutku vrátí o pár let zpátky, kdy o víkendu vstávali na půl sedmou, aby mohli s animovanými kamarády prožít jejich dobrodružství. V Disneylandu je ale utrácení peněz velmi snadné a rychlé. Během chvilky jste o 100 euro chudší.

V restauracích je jídla dost (úroveň fast foodu), ale ceny jsou zhruba o 30 % vyšší oproti normálu. V hotelu požádejte o obědový balíček nebo si do krabiček připravte vlastní svačinu. Laviček je všude dost, takže až vás přepadne hlad, stačí si sednout někam do stínu a v klidu se najíst.

Celodenní stravování v restauracích vyjde draho. Bez větších potíží lze sehnat i veganské menu, někde i jídla pro lidi trpící celiakií nebo alergiky na kravskou laktózu. Dobrou zprávou je, že s vodou si nemusíte dělat starosti vůbec. V parku je dostatek fontán s pitnou vodou, stačí si ji nabrat do vlastní lahve.

Suvenýry v Disneylandu

Na každém rohu jsou stánky a malé krámky s princeznovskými kostýmy, s čelenkami po vzoru Minnie, se šavlemi a všemožnými dalšími suvenýry. Klíčenky, pohledy nebo ozdoby do vlasů jsou povinností a nezruinují vás, ale šaty à la Popelka už udělají pořádnou díru do rozpočtu. Pokud víte, že psím očím své dcery stejně nakonec podlehnete, buďte prozíraví, pořiďte jí kouzelné šaty už v Česku a přibalte je rovnou do kufru. Oproti Francii jsou u nás ceny zhruba o třetinu nižší a v Disneylandu je rozdíl pochopitelně ještě mnohem větší.

Co je v ceně vstupenky do Disneylandu?

Se vstupenkou se dostanete jak do Disneylandu, tak na všechny zábavní atrakce i show. Před nákupem lístků si však udělejte důkladný časový rozvrh. Na místě jsou totiž dva parky a projít je za jeden den je téměř nemožné. Pokud chcete navštívit oba a náležitě si je užít, je lepší tam strávit dva dny.

Druhy vstupenek:

 • Fixní vstupenka (na pevně stanovené datum)
 • Flexibilní vstupenka (platnost rok od zakoupení)
 • Vstupenka s dopravou (cena je včetně transferu z centra Paříže)
 • Vícedenní vstupenka (pro návštěvu obou parků)

Tip, jak ušetřit

Flexibilní vstupenka, kdy nestanovíte přesné datum návštěvy, stojí rovných 99 euro. Můžete tedy dorazit i v den, kdy jsou ceny na svém maximu a ušetříte zhruba 15 euro.

Disneyland je pojem a tomu odpovídá cena. Výslednou částku ale můžete výrazně snížit, když si koupíte vstupenku na pevné datum, mimo svátky, letní prázdniny a víkendy. V exponované dny stojí přes 90 euro (pro oba parky 114 euro), mimo sezónu 54 euro (pro oba parky 74 euro).

Disneyland nikdy nespí. Každý den vstupní branou projdou tisíce návštěvníků (Foto: Pixabay.com)
Disneyland nikdy nespí. Každý den vstupní branou projdou tisíce návštěvníků (Foto: Pixabay.com)

Zatímco v pražské zoo si budete ve čtvrtek krátce po otvíračce připadat jako osamělý tulák, v Disneylandu je od první do poslední minuty plno. Na atrakce se běžně čeká 50 minut, na ty nejoblíbenější i několik hodin. Při online nákupu vstupenek tedy nezapomeňte „přihodit“ Fastpass, díky kterému můžete frontu předběhnout. Na lístku budete mít půlhodinové okno, kdy je třeba výhodnou akci využít. Ušetříte tak spoustu času a projdete skoro celý park. Jednorázově vás to vyjde na 5 až 15 euro, u všech atrakcí si ale připlatíte 90 až 150 euro.

Disneyland Paříž tipy a zkušenosti

Disneyland jde s dobou a díky podpoře chytré aplikace se proces čekání, odbavování nebo objednávek v restauraci hodně zrychlil. Stáhněte si „Disneyland Paris“ s dostatečným předstihem, abyste v parku netápali a nebojovali s přetíženou Wi-Fi sítí.

Kuřáci na místo!

V parcích platí venku i uvnitř přísný zákaz kouření (i pro elektronické cigarety). Výjimkou jsou jen malé zóny, kde mají kuřáci zelenou. V prvním parku je takových míst jedenáct, ve druhém pět.

Funkce aplikace:

 • Možnost nákupu vstupenek (zobrazí se čárový kód)
 • Vytvoření plánu pro den v Disneylandu
 • Zobrazení čekacích lhůt u jednotlivých atrakcí
 • Propojení s Fastpassem
 • Informace o zázemí parku (toalety, restaurace, atrakce, suvenýry, informační stánky, exity)

Aplikace je pochopitelně zdarma a nepojí se s ní žádné platby za instalaci nebo využívání funkcí.

Pro rodiče

Do Disneylandu míří ve velkém rodiče s dětmi. Pro malé návštěvníky jde o životní zážitek, ale dospělí si den jen málokdy užijí naplno. Díky programu Rider Switch ale nemusí stát ve frontě oba rodiče. Zatímco jeden čeká s dětmi na atrakci, druhý si užívá na jiném místě bláznivou jízdu. Díky možnosti vystřídat se získáte za stejný čas mnohem více zážitků a na moment si od těch malých rošťáků odpočinete.

PhotoPass

Fotografování v Disneylandu je náročné. Díky plastové kartičce (PhotoPass) s vlastním ID máte po přihlášení do Disney účtu přístup ke všem fotografiím z parku. V klidu si je prohlédnete, vyberete ty nejlepší, zaplatíte a stáhnete nebo necháte rovnou vytisknout.

Každý si v Disneylandu najde to svoje. Děti se zamilují do pohádkových postaviček, dospělí si užijí pozadí oblíbených filmů (Foto: Pixabay.com)
Každý si v Disneylandu najde to svoje. Děti se zamilují do pohádkových postaviček, dospělí si užijí pozadí oblíbených filmů (Foto: Pixabay.com)

Fotografové jsou na každém rohu, vyfotí celou skupinu (aby nikdo nechyběl), přivolají pohádkové postavičky nebo vás nastaví tak, aby mohli vytvořit fotomontáž.

Jeden Disneyland, dva parky

Jak už zaznělo, zábavní park se dělí na dvě části. Každou můžete navštívit zvlášť. První se orientuje na menší děti, druhá na starší návštěvníky. Nadšení ale budete všude.

Disneyland Park

Hned za vstupní branou půjdete po ikonické Main Street USA. Ulice končí u zámku Šípkové Růženky, pod kterým spí drak a několikrát za den se probouzí, chrlí zelený kouř a vrčí.

Víte, proč je zámek růžový? Aby kontrastoval s věčně zamračenou oblohou nad městem (Foto: Pixabay.com)
Víte, proč je zámek růžový? Aby kontrastoval s věčně zamračenou oblohou nad městem (Foto: Pixabay.com)

Prostor kolem zámku se dělí do čtyř sekcí:

 • Fantasyland (Petr Pan, Mickey Mouse, Cesta kolem světa)
 • Adventureland (Indiana Jones, Piráti z Karibiku)
 • Frontierland (Divoký západ)
 • Discoverland (Star Wars a Toy Story)

Mezi dětmi slaví největší úspěch Mad Hatter’s Tea Cups (jízda v čajových šálcích), setkání s Mickey Mousem a přestřelka s Buzzem Rakeťákem.

Walt Disney Studios Park

Sám název napovídá, že tato část zábavního parku přiblíží návštěvníkům filmovou tvorbu. Je tu sice jen 11 atrakcí (z celkových 54 v celém Disneylandu), ale mají větší grády a patří k nejnavštěvovanějším vůbec.

U starších návštěvníků má nejvíce bodů pirátská loď Jacka Sparrowa a Crush´s Coaster (horská dráha v želvím krunýři).

Disneyland si získá srdce každého návštěvníka nehledě na věk. Chce to ale důkladnou přípravu, dostatek času, pevné nervy a naditou peněženku.