Myslíte si, že v Chorvatsku vás už nic nepřekvapí? Říkáte si, že spíš narazíte na Čecha než na Chorvata? Že Chorvatsko není tak exotické jako jiné přímořské státy a při pomyšlení na den strávený v autě nebo autobuse s řízkem a krajícem chleba, se vám dělá nevolno?

My vám ukážeme místa, která za návštěvu opravdu stojí! Ať už chcete poznávat krásy přírody, město a kulturu nebo se zrelaxovat na pláži s drinkem v ruce, zatímco vaše děti se vyřádí tak, že usnou hned po večeři.

Dubrovník

Dubrovník je město na jihu Dalmácie. Pokud vás neučaruje samotné město s bohatou historií, které přitahuje pozornost jak turistů, tak dobrodruhů a milovníků kultury, určitě oceníte rozmanité pláže, křišťálově čisté moře, kouzelné zátoky a borové lesy. Dubrovník je považován za jedno z nejkrásnějších měst na pobřeží Jaderského moře a přezdívá se mu „perla Jadranu“.

Staré město má jedinečnou atmosféru. Při jeho prozkoumávání navštívíte historické jádro města obklopené mohutnými kamennými hradbami, které pocházejí z 8. až 17. století. Hradby patří mezi nejváženější historické památkové komplexy v jihovýchodní Evropě a od roku 1979 si vysloužily místo na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

V Dubrovníku je živo od rána do večera a kulturní nadšenci si přijdou na své. Odehrávají se zde Letní dubrovnické hry, během kterých do této kulturní metropole přijíždějí divadelní soubory, hudební orchestry a skupiny, ale také jednotliví zpěváci a muzikanti nejen z Chorvatska, ale mnohdy z celé Evropy.

Těm, co si do Chorvatska jedou odpočinout od práce, se dostane relaxace těla i mysli na místních plážích. Nejoblíbenější je pláž Banje, která nabízí nádherný výhled na město. O něco klidnější je pláž sv. Jakuba, která se nachází v romantické zátoce u stejnojmenného kostela, podle kterého je pojmenována. Další hojně navštěvovanou pláží je pláž Copacabana, kterou naleznete v severní části poloostrova Lapad.

A až dostanete chuť na něco akčnějšího? Milovníci vodních atrakcí si vyberou z bohaté nabídky vodních sportů jako je jachting, surfování, plachtění nebo potápění.

Dovolená v Chorvatsku

Tipy na dovolenou v Chorvatsku si můžete prohlédnout zde.

Ostrov Vis

Preferujete spíše klid a soukromí a nestojíte o přeplněné pláže plné turistů? Ostrov Vis si zamilujete! Těžko byste hledali ostrov, který přes svou malou rozlohu nabízí tak rozmanité pláže, a to jak písečné, tak i kamenné a oblázkové.

Protože byl tento ostrov až do roku 1989 uzavřenou vojenskou základnou, je velice řídce osídlen a vyhnula se mu mohutná zástavba. Vis z toho dokázal vytvořit svou hlavní přednost a je proto turisty vyhledáván pro svou autenticitu a nedotčenou přírodu. Ostrov Vis tak patří mezi poklady chorvatské přírody, a to také díky zachovalosti magických jeskyní, především Modré jeskyně, Zelené jeskyně a jeskyně Krajicine.

Vis je jeden ze vzdálenějších ostrovů Dalmácie. Je rozdělen na obou stranách městečky Vis a Komiža, které pojí přátelská rivalita. Zatímco Komiža je hrdá na svůj rybářský a pirátský původ, městečko Vis se historicky váže spíše na šlechtu.

Klidnou a romantickou dovolenou můžete strávit na skrytých plážích a v malebných zátokách, které jsou lemovány průzračným mořem. Údajně žádný z jadranských ostrovů nemá pláže tak různorodé jako právě Vis. Nejoblíbenější pláží u městečka Vis je pláž Prirovo, na druhé straně ostrova u městečka Komiža pak pláž Vrtalac.

Z výletů jsou velmi oblíbené okružní plavby po okolních ostrovech s piknikem a koupáním na plážích okolních zátok. Moře kolem ostrova Vis je učiněným rájem pro potápěče. Jeho hlubiny ukrývají skutečné poklady. Pod hladinou vás čekají staré vraky dávno potopených lodí a samozřejmě pestrobarevná podmořská fauna i flóra.

Nepatříte-li mezi typicky plážové turisty, potěší vás nabídka výletů ve vnitrozemí. Hornatý reliéf ostrova je příležitostí pro milovníky pěší turistiky a cyklisty, kteří si mohou zvolit některou ze značených tras.

Na ostrově mimo jiné po dlouhé roky funguje rybářská tradice, která ukazuje, že to bylo právě rybaření, které bylo hlavní ekonomickou silou a obživou pro mnoho lidí na ostrově. Za ochutnání určitě stojí chorvatská pálenka z domácích léčivých bylin a víno, které je na ostrově vyráběno.

Ostrov Vis (Foto: Elements.envato.com)
Ostrov Vis (Foto: Elements.envato.com)

V roce 2017 se zde také natáčel film Mamma Mia: Here we go again! Ať už jste nebo nejste fanoušky této romantické komedie, můžete se vydat po hlavních lokacích, které patří k nejkrásnějším místům ostrova.

Split

Slunečné město Split vás okouzlí kontrastem moderního letoviska v kulisách starobylých památek historického města. Není těžké zamilovat se do místní atmosféry, vykreslené čilým ruchem přístavu, přímořskou kuchyní a moderními festivaly.

Split nabízí kulturní vyžití a najdete zde mimořádné množství kulturních památek. Na seznamu by neměla chybět starořímská stavba Diokleciánův palác, jehož součástí je také splitská římskokatolická katedrála sv. Dominika. Jedná se o nejstarší funkční katedrálu na světě a historický klenot, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Mezi nejnavštěvovanější místa Dalmácie patří město Trogir, zejména pro množství úchvatných paláců, tajemných uliček a městských domků.

Mezi nejnavštěvovanější akce v Chorvatsku patří divadelní a operní festival, Splitské léto, dále Festival tvůrčího chaosu a Splitský filmový festival. Na konci srpna již několik let probíhají Dny Diokleciána, kdy se celé město vrací do antické doby.

Kulturu můžete vystřídat přenádhernou přírodou. Z přístavu se dostanete na některý z úžasných ostrovů s pohádkovou přírodou i kouzelnými místy pro potápění.

Split má mnoho pláží, ale k nejkrásnějším patří pláž Žnjan, Kasjuni nebo Bačvice. Malý výlet se vyplatí i za vyhlášenou pláží Zlatni Rat na blízkém ostrově Brač.

Opravdovou peckou pro děti je Aqua Park Bačvice. Jedná se o atrakci plnou nafukovacích prolézaček, skluzavek a vodních trampolín umístěných přímo na moři.

Po parném dni je promenáda místo, kde máte příležitost zpomalit a jen tak si vychutnat západ slunce, a to klidně i s drinkem v ruce.

Upozornění

Pozor na přísný zákaz kouření v restauracích v Chorvatsku, hrozí Vám pokuta až 4000 Kč.

Ostrov Cres

Ostrov Cres se nachází v Kvarnerském zálivu a je největším chorvatským ostrovem v Jaderském moři. Cres je řídce osídlený ostrov s nedotčenou divokou přírodou s hustými porosty původního lesa a může se chlubit bohatou a nápaditou historií, která zde zanechala několik památek.

Každý průvodce po ostrově by vám doporučil navštívit některý z místních kostelů. Kostely neodmyslitelně patří ke kulturnímu dědictví Chorvatska a ostrov Cres je toho důkazem. Za zmínku stojí především farní kostel Panny Marie Sněžské, která střeží vzácnou sbírku obrazů, kostel sv. Izidora, patřící mezi nejstarší kostely na ostrově, a Františkánský klášter, uvnitř kterého je uložena nejstarší chorvatská kniha, tzv. hlaholský misál.

Přírodní stránka ostrova je vskutku velkolepá. Na území lesnatého ostrova se nachází Vranské jezero, které je jedním z nejkrásnějších přírodních úkazů a je právem chráněno.

Moře je na Cresu průzračně čisté, o tom také svědčí velký a stále rostoucí výskyt delfínů. Sluneční bronz budete chytat na odlehlých plážích a v zátokách, pro které je Cres tak známý. Mezi nejtypičtější a nejhezčí příklady patří pláž Mali bok a pláž Valun. Pláž Sveti Ivan u osady Lubenice je relativně izolovaná pláž a je tak vhodná pro klidnou dovolenou. Naopak nudistické pláže najdeme v kempu Kovačine a Punta Križa.

Cres je místo jako stvořené pro aktivní dovolenou. Na ostrově jsou desítky kilometrů nádherných pěších tras a cyklostezek, za adrenalinem pak můžete vyrazit do potápěčských center.

Výlet za delfíny

Ve vodách v okolí ostrova Cres žije také cca 120 jedinců delfína skákavého, které si nesmíte nechat ujít.

Brela

Brela je vůbec první letovisko Makarské riviéry. Leží mezi Jaderským mořem a chorvatským horským masivem Biokovo. Po dokončení Jadranské magistrály, táhnoucí se podél chorvatského pobřeží, se Brela stala jednou z nejdůležitějších turistických destinací na Makarské riviéře. Brela vyniká svými překrásnými plážemi a luxusními resorty a nemůžete se tak divit, že kromě turistů sem míří i některé české a zahraniční celebrity. Vyhledávaná je také díky atraktivnímu přírodnímu prostředí a čistým oblázkovým a písčitým plážím, po jejichž okraji se klikatí stezka mezi borovicemi a moderními hotely.

Dominantou této vesničky je nepochybně malý, z moře vystouplý ostrůvek se vzrostlou borovicí, který se objevuje prakticky na každé druhé chorvatské pohlednici. Právě podle něj Brelu bezpečně poznáte. Pláže jsou tady oblázkové a lemují je borovicové háje. Za zmínku stojí nepochybně pláž Punta Rata, která jako první v Chorvatsku získala v roce 1999 ocenění za čistotu a upravenost pláže, tzv. Modrou vlajku.

TOP zájezdy do Brely

Krásné oblázkové pláže, křišťálově čistá voda a špičkový servis.

Nedaleko Brely se nachází Park přírody Biokovo. Když si vyšlápnete až na vrchol hory S. Jureromě, kromě přírodních krás a pohádkových vyhlídek na vrcholu naleznete i kostel stejného jména.

Historii můžete odkrývat na každém kroku. Z ilyrské doby se zde dochovala zřícenina nad vesničkou Škrabići a několik kamenných hromad, keramika, staré nádobí, zlomky náhrobních nápisů a peníze z římské doby v Soline. Na pohoří Biokovo nad Brelou se nachází Hercegova pevnost.

Přestože je Brela klidné místo, neznamená to, že zde není co dělat. Milovníci aktivní dovolené si na Makarské riviéře mohou užívat jízdu na kole, tenis, volejbal, vodní polo, potápění, pronajmout jet ski, vyzkoušet paragliding, lézt po Biokovu.

S rozvojem turismu zájem o zemědělství slábne, ale tisíciletá tradice zemědělství se zachovala v četných zahradách a zahrádkách, na kterých dnes obyvatelé Brely pěstují hlavně olivy a vinnou révu a také pomeranče a citrony. Olivy a víno reprezentují tradiční pochutiny, a tak nezapomeňte na jejich degustaci!

Chorvatsko je země, která rozhodně stojí za to!

Věříme, že jsme vás přesvědčili o tom, že za exotickou dovolenou a nezapomenutelnými zážitky nemusíte letět přes půlku světa, ale najdete ji u našich evropských sousedů. Ať už dovolenou strávíte na plážích v moři, honbou za kulturou nebo v přírodě, Chorvatsko předčí vaše očekávání. Tak rychle balit kufry, léto už je v plném proudu!