Taxislužby jsou nedílnou součástí systému přepravy osob. Asi většina z nás má s těmito službami osobní zkušenosti. Ve velkých městech obvykle působí celá řada konkurenčních taxikářských společností. Kterou vybrat?

Mnozí z nás tak mohou stát před nelehkým rozhodnutím, kterou společnost za tímto účelem oslovit. Tento článek se proto věnuje srovnání dvou z nejrozšířenějších taxi sdružení, Uber a Bolt, z pohledu zákazníka. Snad vám tyto informace pomohou zvolit si tu alternativu, která lépe vyhovuje vašim potřebám a požadavkům.

Pokrytí českých měst

Dle informací dostupných na oficiálních stránkách společnosti Bolt tato společnost v současné době operuje ve 24 českých městech. K těmto městům patří všechna krajská města České republiky s výjimkou Zlína a Ústí nad Labem. Boltem se také můžete svést například v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi, Novém Jičíně, Prostějově, Příbrami, Kladně, Kralupech nad Vltavou, Chebu, Frýdku-Místku, Havířově a Karviné. Uber v současné době své služby v rámci České republiky poskytuje pouze v Praze, Brně, Ostravě a Plzni.

Jak funguje Uber taxi? Jak funguje Bolt taxi?

Jak Bolt, tak Uber nabízejí zdarma ke stažení aplikaci, která vám umožní se s danou společností zkontaktovat. Obě aplikace jsou přeložené do češtiny a podporují geolokaci například pomocí systému GPS. Obě aplikace také obsahují systém zákaznické on-line podpory. Pokud se vám z nějakých důvodů nechce nebo nedaří aplikaci stáhnout, společnost Bolt nabízí možnost objednání jízdy přes své oficiální webové stránky.

Jak si objednat Uber? Jak si objednat Bolt?

Způsob objednání jízdy je v obou aplikacích prakticky stejný. Po stažení aplikace a vytvoření osobního účtu si zvolíte svoji destinaci. V obou případech můžete přidat až dvě mezizastávky. Následně si zvolíte kategorii vozidla a formu platby. Pak už jen čekáte na příjezd řidiče. Při objednávání jízdy v obou aplikacích máte přehled o tom, kolik vás daná služba bude stát. Také můžete sledovat, kde se váš řidič právě nachází.

Nabízené kategorie vozidel

Společnost Uber v Praze dává na výběr ze 6 typů vozidel – Uber Pet, UberX Saver, UberX, Comfort, UberXL a Black. V Brně jsou dostupné pouze kategorie Comfort, UberX Saver a UberX. V Plzni se svezete jen typem UberX a v Ostravě s UberX a UberX Saver. A čím se od sebe liší?

  • Uber Pet: 1–3 pasažéři, možnost svést se s domácím mazlíčkem
  • UberX Saver: 1–3 pasažéři, nižší cena za jízdu
  • UberX: 1–4 pasažéři, běžná cena
  • Comfort: 1–4 pasažéři, nenovější typy vozidel s velkým prostorem na nohy
  • UberXL: 1–6 pasažéři
  • Black: 1–4 pasažéři, nejlépe hodnocení řidiči se špičkovými vozy

Nabídka Boltu je podobná. Pokud je pro vás hlavním kritériem nízká cena, pak vás bude nejvíce zajímat kategorie Bolt Economy. Její nevýhodou však mohou být nižší komfort a horší dojezdové časy. Standardem je kategorie Bolt, jejíž cena je přibližně o 10 % vyšší než Bolt Economy. O stupeň výše se nachází kategorie Comfort s vozy vyšší střední třídy. Kategorie XL nabízí šestimístná vozidla, která tak poskytují prostor pro větší skupiny lidí a více zavazadel. Služba Premium je určena pro náročné zákazníky, kteří si potrpí na luxus, obdobně jako v případě UberBlack. Pro některé zákazníky může být lákavá služba Protect, která nabízí vozidlo s nainstalovanou plastovou bariérou mezi pasažéry a řidičem, jejímž účelem je minimalizace rizika přenosu infekčních onemocnění. Tato služba byla zveřejněna v roce 2020 jako odpověď na probíhající pandemii onemocnění covidu-19.

Jak se platí za Uber? Jak se platí za Bolt?

V případě obou společností lze platit jak v hotovosti, tak kartou při objednávání jízdy skrze aplikaci. Níže uvedená tabulka srovnává minimální náklady na využití služeb obou společností a běžné taxi.

Je také důležité si uvědomit, že ceny služeb se mohou měnit dle jejich vytíženosti. Může se vám tedy snadno stát, že si v dopravní špičce připlatíte. Nicméně o skutečné ceně služeb v konkrétním čase budete informováni při jejím objednávání. Takže se můžete vždy sami rozhodnout, zda hodláte cenu akceptovat, nebo ne.

Alternativní možnosti dopravy

Nabízí se otázka, jak si služby Uber a Bolt vedou v porovnání s městskou hromadnou dopravou. Jednou z nevýhod využívání MHD je jistě nízký komfort, nutnost sdílet osobní prostor s ostatními lidmi, včetně takových individuí, se kterými byste do kontaktu nikdy přijít nechtěli. Další nevýhodou je, že se musíte přizpůsobit jízdním řádům a svoji cestu je obvykle nutné pečlivěji plánovat. Ne vždy se vám také zadaří dorazit přesně tam, kam potřebujete. Cestování MHD může být časově velice náročné.

Na druhou stranu s výhodným tarifem vás může tento druh dopravy vyjít velice levně. Například v Praze při koupi ročního kupónu vás libovolná cesta po Praze denně vyjde na pouhých 10 korun. Taková cena je bezkonkurenční. Nicméně musíte sami zvážit, zda tento způsob dopravy vyhovuje vašim potřebám.

Na kolik peněz vás ale vyjde, pokud se vydáte cestou větší soběstačnosti a rozhodnete si pořídit vlastní automobil? Při počítání nákladů na provoz vozidla je nutné vzít v úvahu mnoho faktorů – povinné ručení, havarijní pojištění, STK, spotřebu paliva, pravidelný nutný servis, přezouvání, dálniční známku a tak dále. Taková kalkulace je složitá a velice specifická. Zcela jistě vás ale průměrný měsíční provoz automobilu vyjde minimálně na 3 až 6 tisíc korun. A to nezohledňujeme ztracený čas a starosti, které s užíváním osobního vozidla nutně souvisejí.

Bolt, nebo Uber

Bolt i Uber nabízejí služby velice podobné. Bolt na rozdíl od Uberu má v České republice vyšší pokrytí a využívání služeb této společnosti vás teoreticky vyjde trochu levněji. Každopádně vám nic nebrání stáhnout si aplikaci obou společností a před objednáním konkrétní jízdy porovnat ceny v obou aplikacích. Tímto způsobem můžete nějaké peníze ušetřit. Společnost Uber vám také dává možnost vyzkoušet si jednu jízdu zcela zdarma. Pokud chcete tuto službu využít, stačí si na oficiálních stránkách Uberu vyhledat promo kód, který vložíte do mobilní aplikace při objednávání jízdy.

Co tedy říci závěrem? Nelze jednoznačně konstatovat, která z uvedených společností je lepší. I v rámci jedné společnosti se mohou úrovně jednotlivých jízd dramaticky lišit. Záleží totiž na mnoha faktorech. Můžeme vás pouze vybídnout, abyste si sami vyzkoušeli obě služby a pak se rozhodli, která je vám bližší. Přejeme vám šťastnou cestu.