Cestovní pas je nezbytným dokladem pro každého cestovatele, který plánuje vyrazit do zahraničí mimo Evropskou unii. Musí v něm být uvedeny aktuální informace, klíčová je také platnost dokladu. Před cestou je nutné jej vždy zkontrolovat. A pokud zjistíte, že je zapotřebí vyřídit si nový cestovní pas, s těmito tipy to zvládnete rychle a jednoduše.

Kde vyřídit cestovní pas?

Žádost o cestovní pas můžete podat na libovolném obecním úřadě obce s rozšířenou působností. Záležitost nelze vyřídit online, nemusíte však žádat v místě trvalého bydliště. Pokud na vydání dokladu spěcháte a nechcete využít standardní žádost, lze pas vyřídit i na Ministerstvu vnitra.

Jestliže potřebujete vyřídit nový cestovní pas v zahraničí, můžete se obrátit na zastupitelský úřad České republiky.

S sebou si vezměte občanský průkaz nebo platný cestovní pas. Případně lze využít jiné doklady prokazující vaše údaje – rodný list, oddací list či řidičský průkaz.

Last minute dovolená

I lákavá last minute dovolená může být důvodem rychlého pořizování nového pasu.

Kolik stojí cestovní pas?

Kolik stojí vystavení cestovního pasu? Cena za vyřízení cestovního pasu se různí, a to podle toho, jak rychle potřebujete nový doklad mít vystavený. Za vydání dokladu ve standardní lhůtě zaplatíte 600 Kč, u dětí do 15 let je to pouze 100 Kč. Čím rychleji potřebujete doklad vyřídit, tím více si připlatíte – při zhotovení do 5 dnů jde o 3 000 Kč, respektive 1 000 Kč za dítě.

Jakmile je doklad připravený, úřad vám dá vědět a můžete si ho vyzvednout. Případně ho nemusíte vyzvedávat na stejném místě, kde jste podali žádost – vybrat si můžete i jiný obecní úřad, ovšem zaplatíte za to správní poplatek, který činí 100 Kč.

Jak dlouho trvá vyřídit cestovní pas?

Podání žádosti je relativně rychlé, ovšem poměrně dlouho trvá čekání na nový doklad. Standardní doba je 30 dní, úřad má tedy měsíc na to, aby vám vydal nový cestovní pas. Většinou jsou však pasy vyřízeny dříve, mnohdy během 2 až 3 týdnů od podání žádosti.

Pokud jste na poslední chvíli zjistili, že za týden odlétáte, ale váš pas není platný, lze doklad vydat do 5 dnů. I v tomto případě může být hotový o něco dříve, rozhodně na to však nespoléhejte.

Co je potřeba pro vydání cestovního pasu?

  1. Jiný doklad (zpravidla to bývá občanský průkaz)
  2. Vyplněný formulář
  3. Osobní přítomnost (kvůli tomu, aby mohla být pořízena fotografie)

Jak vyřídit cestovní pas pro dítě?

Je-li dítě starší 15 let, může o cestovní pas zažádat samostatně. Bude však potřebovat souhlas s vydáním cestovního pasu podepsaný zákonným zástupcem.

Za mladší děti žádost podává zákonný zástupce, případně opatrovník, pěstoun a podobně. Je nutné doložit rodný list, respektive občanský průkaz nebo cestovní pas dítěte. Pokud je dítě svěřeno do péče, je nutné doložit i doklady, které prokazují toto oprávnění.

Cestovní pas na počkání: Kolik zaplatíte?

Když potřebujete nový cestovní pas opravdu akutně, lze požádat o vydání dokladu ve lhůtě do 24 hodin. Někdy může být nový pas připravený během pár hodin, je však třeba počítat s tím, že to může být celých 24 hodin.

Žádost lze podat na obecním úřadě s rozšířenou působností, případně na Ministerstvu vnitra. V každém případě je třeba si doklad vyzvednout na ministerstvu. Za vyřízení ve zkrácené lhůtě zaplatíte 6 000 Kč, u dětí jde o 2 000 Kč.

Pokud podáte žádost o cestovní pas na obecním úřadě s rozšířenou působností, 4 000 Kč zaplatíte tam. Zbylé 2 000 Kč pak zaplatíte při vyzvednutí dokladu u Ministerstva vnitra.

Při plánování dovolené si vždy s dostatečným předstihem zkontrolujte platnost pasu. Ta musí pokrýt celou dobu vašeho pobytu v zahraničí. Nezapomeňte si také ověřit, zda nejsou vyžadována víza či očkování. Cestovní doklad lze sice vyřídit na poslední chvíli, rozhodně to však za ten stres nestojí. Vyhněte se zbytečným starostem a ověřte si, že máte platné doklady. Ušetříte tak i svou peněženku, za vydání pasu ve zkrácené lhůtě je totiž třeba značně připlatit. A když už jsme u toho šetření, inspirujte se tipy na výhodné cestování po Evropě.

Co se stane, když nemám starý pas?

Ztrátu, zničení nebo odcizení cestovního pasu musíte ohlásit obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností. Je na vás, který úřad si vyberete. Obrátit se můžete také na matriční úřad nebo Policii ČR. Pokud se zrovna nacházíte v zahraničí, tak máte povinnost ohlásit tuto skutečnost nejbližšímu zastupitelskému úřadu. Na tomto místě si rovnou zažádáte o  nový cestovní průkaz.