V Mnichově startuje pivní festival Oktoberfest. Akce se každoročně těší velkému zájmu. Na oslavy piva dorazí miliony návštěvníků. Neodrazují je ani tradičně vysoké ceny.

Hurá, naraženo!

Zahajovací den se nese ve znamení naražení prvního sudu festivalového piva. Učiní tak mnichovský primátor v obřím stanu rodiny Schottenhamelů. Tento akt přenáší živě nejedna televize. A kolik úderů dřevěnou palicí primátor běžně potřebuje? Loni to byly tři údery, v roce 2019 jen dva. Roky 2020 a 2021 se festival nekonal kvůli pandemii koronaviru. Jakmile se primátorovi úkon podaří, radostně zvolá: „O’zapft is!“ To znamená, že je naraženo a že Oktoberfest oficiálně začal.

Zájem je enormní, za několik dní přijdou miliony lidí

Loni se Oktoberfestu zúčastnilo 5,7 milionu lidí. To je o 600 tisíc méně než při posledním ročníku (2019). Hosté vypili 5,6 milionu tupláků piva.

Masová akce (Foto: Oktoberfest.de)
Masová akce (Foto: Oktoberfest.de)

Zábava za tisíce korun

Co jiného si dát na slavnostech piva než tento zlatavý mok? Za tuplák zaplatíte i 15 euro, tedy v přepočtu přibližně 370 Kč. Pokud alkoholu neholdujete nebo jste si vytáhli kratší sirku a jste řidičem, tak vás limonáda vyjde přibližně o stovku levněji.

Festival většinou není jednodenní záležitostí, veselí pokračuje minimálně přes noc, ne-li další dny. Prestiž akce samozřejmě odpovídá cenám ubytování v širokém okolí. Pokoj v hotelu v oblasti vás může vyjít až na několik stovek eur za jednu noc.

Jak se dostat do Mnichova?

Způsobů je samozřejmě několik. Pokud zvolíte auto, promyslete několik věcí. Pro vjezd do širšího centra města musíte mít platnou ekologickou známku. Parkování v Mnichově téměř jistě nenajdete zdarma, levnější bývají místa vyhrazená pro auta u vzdálenějších zastávek metra. Samotná cesta do bavorské metropole z Prahy zabere přibližně 4 hodiny.

Hned několik společností nabízí autobusové spojení, cesta (z Prahy) bude o necelou hodinu delší než autem, tedy přibližně 5 hodin. Máte raději vlaky? Z českého hlavního města jede expres do Mnichova přes Plzeň a Řezno. Pokud nastoupíte do vlaku v Praze, tak v něm strávíte 5 a půl hodiny.

Oktoberfest a jeho ekonomický a historický přínos

Mnichov na festivalu vydělá nemalou sumu. Jeho hospodářskou hodnotu udává na více než miliardu eur, tedy přes 24 a půl miliardy Kč.

Letošní ročník je už v pořadí 188. První se uskutečnil v říjnu 1810. Bavorský korunní princ Ludvík a jeho choť Tereza Sasko-Hildburghausenská po svatbě uspořádali pro obyvatele království na louce za Mnichovem slavnost s koňským dostihem.

Tato událost měla úspěch, a tak se konala pravidelně jako říjnová slavnost. Od té doby si drží název Oktoberfest. Ten zůstal i poté, co začali organizátoři akci pořádat kvůli teplejšímu počasí v září.

Máte rádi výlety do evropských metropolí? Tak je pro vás možná vhodný i tip na Disneyland v Paříži nebo největší květinový park v Evropě Keukenhof.