Vysoká inflace a neustálé zvyšování cen je téma, které se týká peněženky každého Čecha. Není tedy divu, že návrh ERÚ na zvýšení regulované složky ceny elektřiny a plynu vyvolal rozporuplné reakce veřejnosti a expertů. Jaké jsou tedy scénáře růstu ceny elektřiny na příští rok?

Energetický regulační úřad navrhuje meziroční růst regulované složky elektřiny o 71 % a plynu o 39 %, což znamená výrazné zdražení, zejména pro velké odběratele. Regulovaná složka cen energií, kterou určuje stát, má výrazný podíl na konečných cenách elektřiny a plynu. U domácností tvoří tato složka kolem 40 % u elektřiny a zhruba 20 % u plynu. ERÚ má v úmyslu konečné rozhodnutí ohledně cen energií vydat na konci listopadu.

1. Vláda se snaží uklidňovat

Zástupci vlády veřejnost uklidňují a podle jejich tvrzení se výrazné zvýšení cen elektřiny konat nebude. „Koncové ceny elektřiny v příštím roce stoupnou oproti letošnímu roku maximálně o jednotky procent,“ řekl premiér Petr Fiala (ODS) na tiskové konferenci na konci října, když ERÚ představil návrh veřejnosti. Připomněl také, že ceny elektřiny na trhu od dodavatelů postupně klesají. Podle Fialy tak nehrozí zdražování o desítky procent. Zároveň připustil ještě možnost úpravy návrhu Energetického regulačního úřadu.[1]

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) ve svém vystoupení upozornil, že hlavním důvodem zvýšení regulované složky v cenách energií je skutečnost, že stát, který se nachází v zásadním zadlužení, letos složku dotoval ve výši přibližně 110 miliard Kč. Tyto finanční prostředky byly zejména určeny na kompenzace cenových stropů, platby za obnovitelné zdroje energie nebo pokrytí nákladů na systémové služby. Vláda mimo jiné pracuje na klíčové energetické koncepci, která rozhodne o budoucnosti odvětví v zemi.

Cenová kalkulačka

Ušetřete až 4 000 Kč ročně na elektřině. Zjistěte v nezávislém porovnání, se kterým z 56 dodavatelů skutečně ušetříte.

2. Podle šéfa ČEZu zdraží elektřina do 2 %

Tip: Vypočítejte si, kolik můžete ušetřit za energie díky LED žárovkám

Podle generálního ředitele společnosti ČEZ zdražení elektřiny pro většinu lidí bude do 2 %. Alespoň co se týče zákazníků ČEZu, kteří nemají fixovanou cenu a kterých je většina. „V odhadech, které máme my, je podstatné, jestli je konkrétní zákazník v největší skupině, která nemá fixovanou cenu, a mění se mu tradičně jednou za rok. To je největší skupina, přes 40 % zákazníků. U nich náš odhad je, že celkově na faktuře, v součtu všech těch položek, to číslo buď bude stejné, nebo o jedno dvě procenta vyšší. Ale řádově je to kolem nulové změny,“ uvedl Daniel Beneš pro Radiožurnál.[2]

 (Foto: Top.cz)
(Foto: Top.cz)

3. Scénář ERÚ počítá s růstem až o 1 408 Kč/MWh

Podle návrhu ERÚ by meziroční nárůst regulované složky ceny elektřiny znamenal pro domácnosti průměrně až o 1 408 Kč vyšší platbu za megawatthodinu s DPH, což by představovalo nárůst platby asi o 4 200 Kč ročně.

4. Podle analytiků může být zvýšení ještě vyšší

Domácnosti, které si letos fixovaly cenu elektřiny a využívají tepelné čerpadlo v distribuční oblasti ČEZ s určitým spotřebním profilem, mohou příští rok čelit výraznému nárůstu nákladů až o pětinu ve srovnání s aktuálním stavem. Podle energetického analytika Ušetřeno.cz Tomáše Vrňáka by takové domácnosti mohly čelit zvýšení poplatků za elektřinu až o 11 700 Kč navíc. Expert to řekl pro server Novinky.cz.[3]

„Zvýšení regulovaných poplatků je pro zmíněnou domácnost s tepelným čerpadlem enormní a dosahuje 150 %. Je varovné, že lidé, kteří přecházejí na ekologický způsob vytápění, zatímco dříve vytápěli například tuhými palivy, budou takto znevýhodněni,“ podotkl Vrňák. Expert dále upozornil na klamavost výpočtu představeného společností ČEZ, která prezentuje pouze určité údaje z období s vysokými cenami elektřiny, aniž by brala v úvahu aktuální ceny a srovnání s cenami v následujícím období. Tento způsob srovnání považuje za méně transparentní a navrhuje porovnání současných cen elektřiny při fixaci s celkovými náklady v příštím roce.

Opodstatněné zvýšení regulované složky?

Řada odborníků zdůrazňuje nevyhnutelnost zvýšení regulované složky v cenách energií pro regulátora. „Stát je ze zákona nucen zajistit regulovaným subjektům přiměřený zisk, nelze je nutit provozovat energetické sítě se ztrátou,“ řekl serveru Aktuálně.cz[4] ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.

Cenová kalkulačka

Spočítejte si v online kalkulačce, jestli za plyn zbytečně nepřeplácíte. Změnou dodavatele můžete ročně ušetřit až 8 000 Kč.

„Odběratelé, kterým se podařilo v průběhu tohoto roku snížit cenu silové elektřiny až na úroveň kolem 3 700 Kč za megawatthodinu bez DPH, se nárůstem regulované složky prakticky vrátí zpět k celkové ceně z počátku roku 2023,“ spočítal Gavor. Podle něj většina odběratelů stále platí za silovou složku vyšší ceny a zvýšení regulované složky povede k celkovému nárůstu účtu za elektřinu.

Konečné zdražení bude záležet hlavně na tom, jak výrazně poroste spotřeba. „Pokud začne prudce mrznout a všechny domácnosti a podniky budou muset začít intenzivně topit, bude růst cen komodit na burze pravděpodobně až skokový. Ale i kdyby se nestalo nic dramatického, růst v řádu jednotek nebo nižších desítek procent se určitě očekávat dá. Cena elektřiny a plynu na burze se pak samozřejmě odrazí v cenících dodavatelů,“ varuje Lukáš Kaňok, odborník energetické divize Kalkulátor.cz.[5]

5. Podle opozice se zdraží až o 20 %

Nejkritičtější jsou zástupci opozice v čele s bývalým ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (ANO). „Jestliže víme, že celková cena elektřiny se skládá z regulované a neregulované části a ta regulovaná část z ní dělá přibližně 30 % a zvýší se o 71 %, je přece zcela zjevné, že pokud ta cena bude jako dnes, zvýší se to třeba o 20 %,“ nastínil možný scénář Havlíček pro Radiožurnál.[6] Zároveň upozorňuje na to, že návrh podstatně dopadne i na firmy a zcela zásadně pak na energeticky náročné provozy.

Máte finanční prostředky a nebojíte se říct si o dotace? Zkuste se podívat na možnosti fotovoltaiky. Zjistíte, jaká je její cena i návratnost. Prostudujte si také výhody tepelného čerpadla. I pomocí těchto technologií můžete ročně ušetřit tisíce i desetitisíce korun.