Jaké konkrétní dopady bude mít vládní konsolidační balíček na vaši peněženku? Dá se to poměrně snadno spočítat. Někoho to vyjde ročně i nejméně na dvě desítky tisíc korun. Záleží i třeba na tom, jestli vlastníte nemovitost nebo využíváte daňové výjimky. Změny mají podle kabinetu platit od příštího roku.

Dálniční známka

Pokud využíváte tuzemskou dálniční síť a kupujete si roční kupon, cena vzroste o více než 50 % ze současných 1 500 Kč na 2 300 Kč.[1] Změna by měla podle ministerstva dopravy platit od 1. března 2024.

Naopak desetidenní a měsíční kupony resort plánuje zlevnit a chce taky zavést úplně novou jednodenní známku.

Dopad na vaši peněženku za rok

800 Kč (roční kupon)

Cena dálničních známek

Typ Současná cena Od 1. 3. 2024 Hybridy*
1denní není 200 Kč 50 Kč
10denní 310 Kč 270 Kč 60 Kč
Měsíční 440 Kč 430 Kč 100 Kč
Roční 1 500 Kč 2 300 Kč 570 Kč

*hybridní auta s emisemi CO2 do 50 g/km

Daň z nemovitosti

Takzvaný ozdravný balíček, jak vláda změny označuje, má 58 položek. Navýšení daně z nemovitosti je jednou z nich. Ta může vzrůst až na dvojnásobek. Záležet bude na koeficientu, který daná obce uplatňuje. Jednoduše si najděte na portálu Moje daně název katastrálního území a doplňte další potřebné údaje.

Vláda argumentuje tím, že Česko vybírá na dani z nemovitosti méně než většina Evropy (Foto: Vlada.cz)
Vláda argumentuje tím, že Česko vybírá na dani z nemovitosti méně než většina Evropy (Foto: Vlada.cz)

Tyto peníze jdou vždy dané obci. Vláda chce nově zavést takzvaný státní koeficient ve výši 1. Tím se vynásobí stávající daň bez místního koeficientu a výsledná částka se přičte k dani.

Ministerstvo financí uvedlo jako modelový příklad průměrný byt v Praze 1 o velikosti 70 m2. Aktuálně majitel zaplatí daň z nemovitosti zhruba 1 700 Kč ročně, nově bude platit přibližně 2 500 Kč. Za podobně velký byt v Brně zaplatí dnes majitel zhruba 600 Kč, nově to bude jednou tolik, tedy 1 200 Kč. V Plzni a Ostravě může aktuálně daň dosahovat až 770 Kč s tím, že nově to bude přibližně 1 450 Kč.

Každý rok zaplatíte víc

Vláda plánuje zavést v rámci výběru daně z nemovitosti pro majitele nepříjemnou novinku. Výslednou částku chce od roku 2025 valorizovat podle inflačního koeficientu. Což by se v současné situaci, kdy míra inflace dosahuje dvojciferného čísla, docela prodražilo.

Dopad na vaši peněženku za rok

Několik stovek korun (s valorizačním mechanismem se náklady přehoupnou i přes tisícovku)

Změny ovlivní i nájemné

Nevlastníte žádnou nemovitost a žijete v nájemním bydlení? Podle analytiků si i vy připlatíte. „Je potřeba si ovšem uvědomit, že u nájemních bytů je daň z nemovitosti pro majitele náklad, který se zcela jistě projeví v ceně nájmu,“ tvrdí Asociace nájemního bydlení. „Můžeme čekat, že tisíce korun navíc, které chce stát na každém bytě navíc vybrat, zaplatí nájemníci,“ predikuje vývoj spoluzakladatel finanční společnosti Patron Go Jiří Paták.

OSVČ vzrostou odvody na sociální pojištění

Poměrně citelný zásah čeká osoby samostatně výdělečně činné, které nyní odvádí minimální částku na sociální pojištění. V letech 2024 až 2026 chce vláda tuto hranici posunout přibližně o 600 Kč ročně. Současné měsíční minimální zálohy 2 944 Kč tak během tří let vyskočí až na 4 710 Kč. Ročně to dělá přes 21 tisíc, tedy o 60 procent více.

Ministři financí a práce a sociálních věcí na oplátku slibují živnostníkům vyšší důchody. Pokud si dnes platí jen minimální odvody, dostanou po 44 letech pojištění důchod ve výši 10 686 Kč, po zvýšení záloh by to bylo 14 678 Kč.

Dopad na vaši peněženku za rok

Přes 21 000 Kč (platí pro OSVČ)

Zaměstnanci zaplatí za nemocenské pojištění

V současné době odvádí toto pojištění za pracovníky zaměstnavatel, a to ve výši 2,1 % hrubé mzdy. Vláda chce přenést zátěž i na zaměstnance. Pojištění by činilo 0,6 %. Pokud pobíráte průměrnou hrubou mzdu 40 353 Kč, tak kvůli tomu přijdete měsíčně o 242 Kč. Za rok to jsou necelé tři tisícovky.

Dopad na vaši peněženku za rok

Několik tisíc korun (s průměrnou hrubou mzdou je to 2 900 Kč)

Daňová progrese u fyzických osob

Většina fyzických osob odvádí klasickou 15% daň. Vyšší 23% sazba platí pro zaměstnance s čtyřnásobkem průměrné mzdy (aktuálně přibližně 161 000 Kč). Nová hranice by se měla snížit na trojnásobek průměrné mzdy, což znamená na 121 000 Kč. Pro lidi s takovýmto příjmem to znamená roční výdaj navíc přibližně 10 tisíc. Samozřejmě záleží na konkrétním příjmu.

Posun by se dotknul i OSVČ, které by vyšší sazbu daně platily už ze zisku přesahujícího 36násobek průměrné mzdy a nikoli 48násobek jako v současnosti.

Dopad na vaši peněženku za rok

Přibližně 10 000 Kč (platí pro zaměstnance)

Rušení daňových výjimek

Vláda chce od roku 2024 seškrtat hned několik výhod, díky kterým si lidé snižují daně. Omezí například úlevu na nepracující manželku či manžela. Platí to jen pro toho z rodičů, který pečuje o dítě do tří let věku. Pak už tato položka nebude odečitatelná. Pro rodiny s dětmi v předškolním věku také bude zásahem do peněženky zrušení školkovného. Z daní si díky němu lze odečíst skutečné náklady za mateřskou školu, přičemž roční strop odpovídá minimální mzdě (aktuálně 17 300 Kč). Pro další dítě ve školce platí úplně stejný strop, tedy ve výsledku až 34 600 Kč.

Stavební spoření

Spoříte si pomocí stavebního spoření? Dáte-li ročně na účet 20 tisíc korun, tak vám stát přidá 2 000 Kč. Nově by to měla být polovička, tedy 1 000 Kč. Není to sice žádný výdaj navíc, ale nemilá zpráva pro uživatele tohoto typu spoření.

Změny se dotknou i již existujících smluv. Ještě příští rok stát za letošek připíše dvoutisícovku, pak už to ale půjde dolů.

Podle vlády stavební spoření lidé nevyužívají k původnímu záměru, tedy stavbě nebo rekonstrukci domů a bytů (Foto: Depositphotos.com)
Podle vlády stavební spoření lidé nevyužívají k původnímu záměru, tedy stavbě nebo rekonstrukci domů a bytů (Foto: Depositphotos.com)

Stavební spořitelny dříve varovaly před tím, že zrušení státní podpory stavebního spoření by ohrozilo dostupnost úvěrů poskytovaných domácnostem. Úvěry poskytují z peněz, které u nich ukládají lidé, kteří si spoří. Je to rozdíl proti hypotečním úvěrům, na které si banky půjčují.[2]

Jaký je výsledek? O kolik přijdu?

Samozřejmě je to individuální a záleží na vícero faktorech – zda vlastníte nemovitost, kupujete dálniční známky, jste-li zaměstnanec nebo živnostník, jaké daňové výjimky jste dosud využívali, jaký máte příjem a tak dále.

Například pro živnostníka, který má vlastní nemovitost, využívá celoročně dálniční síť, má dítě ve školce a odváděl minimální zálohy na sociální pojištění, to bude citelný zásah. Ve výsledku ročně přijde o 24 000 Kč i více (záleží na příjmu, nakolik mohl uplatnit daňové úlevy a podobně.)

U zaměstnance s podobným zázemím, který zároveň nevydělává víc než 121 tisíc korun měsíčně, bude ztráta menší. Přesto řádově přijde o několik tisíc korun ročně. Samozřejmě zaměstnanec s vyšším příjmem přijde kvůli daňové progresi o víc.

Ceny se změní i u některých služeb a zboží

Je také otázkou, jak s cenami zamíchají poskytovatelé služeb a obchody po změnách v sazbách DPH. V některých případech může dojít ke zlevnění, v některých ke zdražení. Vláda sazby sjednotí na 21% a sníženou 12%. Některé položky, které jsou v 10% sazbě, si tak o dva procentní body pohorší. Jsou to některé léky, veřejná doprava, vodné a stočné nebo vstupenky na kulturu a sport. Další položky si zas o tři procentní body polepší (přesun z 15% sazby do 12%). Jsou to potraviny, zdravotnické pomůcky a některé léky nebo stavební práce pro bydlení.

Změny musí projít ještě legislativním procesem. Schválit to musí samotná vláda, sněmovna i senát. Na konci řetězce je podpis prezidenta.