Až tisíce korun můžete ušetřit, pokud výhodně změníte dodavatele energií. Ceny za elektřinu a plyn už řadu týdnů míří dolů. Energetický regulační úřad ale zároveň varuje před sankcemi. Na co si dát pozor?

Nebývalý zájem o změnu dodavatele energií

Energetický regulační úřad (ERÚ) zaznamenal v lednu a únoru 115 tisíc změn dodavatele elektřiny a plynu. To je meziroční nárůst o desítky procent. Domácnosti reagují na oživení energetického trhu. Více změn provedly v případě elektřiny, kde je meziroční nárůst o 69 %. U plynu je to o čtvrtinu více než před rokem.[1]

Kalkulačka ceny elektřiny

Porovnejte si ceny elektřiny a spočítejte si možnou úsporu.

Za jakých podmínek lze odstoupit od smlouvy?

U smlouvy na dobu neurčitou bývá výpovědní lhůta zpravidla 3 měsíce. Problém se podle ERÚ týká zákazníků, kteří se snaží předčasně ukončit svou smlouvu na dobu určitou. Tu může spotřebitel bez sankcí vypovědět jen v zákonem stanovených situacích. To je například zvýšení ceny nebo změna jiných smluvních podmínek.

Hrozí mi pokuta při vypovědění smlouvy?

Ano, pokud jste se zavázali u dodavatele na dobu určitou, tak je na dané firmě, jestli vás postihne sankcemi. Podle smlouvy má nárok na úhradu ušlého zisku. Postihy mohou dosahovat i desítky tisíc korun. I před tímto varuje ERÚ.

Členka rady instituce Markéta Zemanová řekla České tiskové kanceláři: „Někteří spotřebitelé ušlý zisk několika tisíc měsíčně považují za neadekvátně vysoký, a dodavateli ho z toho důvodu nezaplatí. Pak je na obchodníkovi, aby se případně obrátil na soud a jeho výši a oprávněnost prokázal.“ Zemanová zároveň upozornila, že ERÚ nemá kompetence rozhodovat o oprávněnosti účtované náhrady škody.

Na co si dát pozor v nové smlouvě?

Energetický regulační úřad upozorňuje na základní rizika při změně společností. V první řadě doporučuje zkontrolovat v nové smlouvě nebezpečná ustanovení. Dodavatel se v dokumentu musí skutečně zavázat k tomu, co slibuje v nezávazných nabídkách.

Pokles cen energií na trhu je výrazný

Důvod ke změnám dodavatelů energií je zjevný. Pokud se nedohodou se stávajícím na lepších podmínkách, přistoupí na výhodnější nabídku od konkurence. A ceny se opravdu liší. Oproti nabídkám z konce loňského roku jde často o stovky korun za megawatthodinu.[2]

Plyn se u velkých dodavatelů prodává při fixaci v průměru od přibližně 1 300 Kč za megawatthodinu (bez DPH). Po většinu roku 2023 to přitom bylo 2 500 Kč. Fixovaná elektřina stojí kolem 3 500 Kč (bez DPH) za megawatthodinu, pro velkou část roku platila cena 5 000 Kč.

Jak se v tom vyznat? Existuje mnoho online kalkulaček, které vám vypočítají, jestli se vám změna dodavatele vyplatí či nikoliv.

Kalkulačka ceny plynu

Porovnejte si ceny plynu a spočítejte si možnou úsporu.

Poslední pokles ohlásila společnost ČEZ

Dodavatelé se tak logicky předhánějí v lepších nabídkách. Naposledy skupina ČEZ (na konci března) oznámila zlevnění ceny a plynu s fixací. Firma slibuje úsporu stovek korun měsíčně. Například společnost innogy od března zlevnila elektřinu s fixací o 600 Kč za megawatthodinu a plyn o 200 Kč za megawatthodinu. V řádu několika stovek korun zlevňovaly v předchozích týdnech také E.ON nebo Pražský plynárenská.

Energetická krize přinesla i klady. Část lidí změnila uvažování a rozhodla se například pro investice do fotovoltaických panelů. Snaží se tak být na dodavatelích a tudíž i výkyvech na trhu méně závislí.