Rodiče dětí do 8 let měli mít nárok na další 2 měsíce volna. Počítá s tím evropská směrnice. Od roku 2019 na implementaci pracovaly dvě vlády. Teď tomu dal ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) stopku. Prý by to bylo moc nákladné.
Jak vyvážit pracovní a soukromý život?
Evropská směrnice z roku 2019 chce vyjít vstříc pracujícím rodinám a nabídnout jim slušně placené dvouměsíční volno. Týká se to rodičů s dětmi do 8 let. Buď to volno rodič využije, nebo mu propadne. To je jeho volba. Přenosné na partnera zkrátka není. Směrnice počítá se zavedením ve všech členských státech Evropské unie.
Jenže české Ministerstvo práce a sociálních věcí po 4 letech snah o implementaci příslušného předpisu duplo na brzdu. „V tento okamžik jsme ty kroky pozastavili, protože původní návrh by znamenal skutečně obrovské nároky na státní rozpočet,“ řekl pro Radiožurnál ministr Marian Jurečka.[1]
Nutno dodat, že se to nepodařilo ani jeho předchůdkyni Janě Maláčové (ČSSD). A to na to měla podobnou dobu – 2 roky.
Další náklady na rodinu, nebo zbytečné šetření?
Jeden z návrhů počítal s tím, že by rodič dostával náhradu 70 procent denního vyměřovacího základu, tedy podobně jako při mateřské nebo otcovské dovolené. Státní rozpočet by to ročně zatížilo o 9 miliard Kč.
Jak zabavit dítě?
Nejlepší trendy hračky, které si děti okamžitě zamilují.I proto ministr Jurečka couvnul. Navíc argumentuje tím, že s podobným volnem je v českém prostředí už počítáno: „Flexibilitu mezi rodiči umožňujeme už dnes. Máme otcovskou dovolenou, takže z pohledu podmínek směrnice si myslím, že Česká republika má implementováno.“
Česku hrozí pokuta
Jenže tento argument nemusí obstát před Evropskou komisí. Otcovská dovolená počítá se 2 týdny, nikoliv měsíci. Lhůta pro zavedení směrnice do našeho právního řádu uběhla už loni v srpnu, Evropská komise proto zahájila s Českou republikou řízení. V něm mu hrozí pokuta 45 milionů Kč a dalších 45 milionů za netransponovanou směrnici o předvídatelných pracovních podmínkách. Proč peníze dávat rodinám, když je můžu vyhazovat z okna Evropské unii, že?
Hospodářská komora: Volno kvůli letním prázdninám? Přežitek!
Rozhodnutí ministra práce a sociálních věcí zřejmě vítá Hospodářská komora České republiky. Ta se proti dalšímu dvouměsíčnímu volnu ohradila už minulý rok. Ve svém vyjádření ho spojovala s letními prázdninami: „Je-li problémem skutečně zajištění hlídání malých dětí během prázdnin, tak je si třeba uvědomit, že dvouměsíční letní prázdniny jsou přežitkem z doby, kdy děti musely pomáhat rodičům při žních.“[2]
Komora proto navrhuje raději investování do provozu mateřských škol, táborů (klasických i příměstských) a do rozvoje dalších aktivit pro předškoláky a malé školáky. Zkrátka a dobře, když už nejsou bohužel děti využitelné na žně, tak je zabavme jinak.
Často se ptáte
1️⃣ Kdy končí mateřská a začíná rodičovská dovolená?
Mateřská dovolená trvá 28 týdnů. Žena po celou dobu dostává peněžitou pomoc v mateřství. Nárok na ni mají jen ty, které byly účastny systému nemocenského pojištění. Takzvaně odpracováno musí mít 270 dnů během uplynulých dvou let. Rodičovská dovolená navazuje na mateřskou dovolenou a trvá až 4 roky. V dalším článku nabízíme srovnání rodičovského příspěvku 2023 a 2024.
2️⃣ Na co mám nárok po narození dítěte?
Splňujete-li podmínky, tak je to mateřská. Následuje rodičovská dovolená. Existuje také takzvané porodné. To je stanoveno pevnou částkou a aktuálně činí 13 000 Kč na první dítě a 10 000 Kč na druhé. Nárok na porodné vzniká dnem porodu dítěte. Nárok na tuto dávku máte v případě, že čistý příjem rodiny v kalendářním čtvrtletí před narozením je nižší než 2,7násobek životního minima rodiny. A jak je to s dalšími dávkami? Máte nárok na příspěvek či doplatek na bydlení?
3️⃣ Kdo má nárok na otcovskou dovolenou?
Na otcovskou dovolenou mají nárok novopečení tatínkové – ať už zaměstnanci nebo OSVČ, kteří byli plátci nemocenského pojištění 3 měsíce bez přerušení před nástupem na otcovskou.