„Příští rok skončí neustálé zdražování a vaše reálné mzdy začnou opět růst. Projeví se to pozitivně ve vašich rodinných rozpočtech a úsporách,“ slíbil premiér Petr Fiala (ODS) občanům ČR ve svém vánočním projevu.[1] Jak ovšem bude vypadat rok 2024 podle expertů? Na co můžeme připravit naše peněženky?

Optimismus ministerstva financí

Vládní představitelé jsou optimističtí. Podle Ministerstva financí ČR se očekává, že ekonomika v roce 2024 vzroste o 1,9 %, což bude hlavně zásluhou obnoveného růstu spotřeby domácností. Soukromé investice a růst exportních trhů by měly také podpořit hospodářskou aktivitu. Inflace by měla výrazně klesnout, s očekávaným průměrem 3,3 % pro rok 2024. To by mělo přispět ke snížení inflačních tlaků​​.

„Ekonomický výkon v ČR letos brzdí vysoká míra inflace, která má vliv nejen na nižší spotřebu domácností, ale i na veřejné finance,“ okomentoval prognózu ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).[2] Je třeba říct, že současná garnitura lepší ekonomické výsledky nutně potřebuje, jelikož preference stran současné vládní koalice neúprosně klesají a bez lepších výsledků politici těžko přesvědčí voliče, aby jim dali další šanci.

Průmysl optimismem šetří

Jak upozorňuje Svaz průmyslu a dopravy ČR, česká ekonomika v roce 2023 zažila významné výzvy, které se projevily v jejím výkonu. Zaznamenala stagnaci a recesi, která byla způsobena především dopady inflace z posledních dvou let. Tato situace vedla k nižší spotřebě a poklesu zakázek pro firmy. Celkový ekonomický výkon v Česku nebyl pozitivní, stejně jako u hlavních obchodních partnerů v zemi.

Svaz průmyslu a dopravy ČR ve svém ekonomickém výhledu na rok 2024 předpokládá mírné zlepšení situace s očekáváním cenové stabilizace a růstu spotřeby a zakázek. Nicméně, zotavení z ekonomických šoků posledních let se očekává být pomalé. „Nízký reálný výstup a obecně nedostatek velkých investic komplikuje možný restart tuzemské ekonomiky. Více než kdy jindy jsou nutná prorůstová opatření, ke kterým může přispět stát. Od zlepšení podnikatelského prostředí či zjednodušení povolovacích procesů až po efektivní podporu klíčového byznysu (například atraktivní daňové odpočty na výzkum a vývoj). Právě stát totiž může ovlivnit, aby se česká ekonomika nadechla k dalšímu růstu,“ komentuje Svaz.[3]

Rozpočtům domácností by se mohlo ulevit

Podle řady ekonomů se situace opravdu alespoň o něco málo zlepší. Díky nižší inflaci by měly po dvou letech meziročně zase začít růst reálné mzdy, což by mohlo vést k vyšší spotřebitelské poptávce a to následně k vyššímu domácímu produktu. „Velká část obav spotřebitelů by měla opadnout hned na začátku roku 2024, kdy inflační statistiky potvrdí, že vlna masivního zdražování je již za námi a že dopady vládních úsporných opatření zdaleka nebudou tak drtivé, jak někteří aktéři ve veřejném prostoru varují. Zároveň je pravděpodobné, že mzdový růst již zřetelně předběhne inflaci a kupní síla se začne vzpamatovávat,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.[4]

Za pravdu mu dává také ekonom Michal Skořepa z České spořitelny: „V příštím roce bychom se měli postupně stavět na nohy. Bude to dáno chováním českých domácností, jejichž reálné příjmy by měly začít opět růst díky tomu, že inflace klesá. Později by se měla přidat i lepší kondice zahraniční poptávky poté, co velké zahraniční centrální banky začnou snižovat úrokové sazby během příštího roku,“ řekl v rozhovoru pro Roklen24.[5]

 (Foto: Top.cz)
(Foto: Top.cz)

České firmy budou expandovat do zahraničí

Podle analytiků na portálu M&A (Mergers and Acquisitions) společnosti Deloitte[6] jsme v roce 2023 byli svědky nárůstu transakcí českých společností do zahraničí. Tento trend můžeme očekávat i v roce 2024. „Větší subjekty, pro které je český trh relativně malý, směřují své investice do zahraničí, příkladem byla loni CSG, CZ Colt Group, KKCG a mnoho dalších. Předpokládá se, že tento trend bude přetrvávat, dále se objevují nové příležitosti, kdy firmy hledají zahraniční investory pro doplnění finančních prostředků a další spolupráci,“ předpovídá Miroslav Linhart, vedoucí partner oddělení finančního poradenství Deloitte.

Jedním z hlavních faktorů, který bude v roce 2024 ovlivňovat českou ekonomiku, je v neposlední řadě také vývoj globální ekonomiky. Pokud dojde k oživení globální ekonomiky, bude to mít pozitivní dopad na český export a celkový ekonomický růst. Naopak, bude-li globální ekonomika nadále čelit výzvám, může to negativně ovlivnit českou ekonomiku.

Pokud se však nestane nějaký velký otřes, podle většinového názoru by se měla česká ekonomika z nejhoršího dostávat ven. Nicméně to bude ještě dlouhá cesta a progres bude pouze postupný. A jaký můžeme očekávat kurz koruny vůči euru či dolaru? Česká národní banka chystá kroky, které na domácí měnu budou mít vliv.