Vládě se podařilo v Poslanecké sněmovně prosadit konsolidační balíček, který má srazit schodek v příštích 2 letech přibližně o 150 miliard Kč. Klady pro státní rozpočet tedy známe. Kolik to ale bude stát vás? Nabízíme podrobný přehled jednotlivých opatření. Vězte, že se dotknou téměř všech – firem, podnikatelů, zaměstnanců, rodin nebo studentů.

Rušení nebo omezení daňových výjimek

Vláda oznámila, že v rámci rozpočtové konsolidace zruší 22 daňových výjimek, které se týkají fyzických i právnických osob. Pojďme si ty nejpodstatnější a nejbolestivější představit:

Omezení slevy na dani na manželku

Kabinet chce vrátit dříve lidi na pracovní trh. Tato úleva by tak nově platila jen na manželku či manžela pečující o dítě, kterému nejsou víc než 3 roky.

Sleva činí aktuálně 24 840 Kč. Podmínkou je maximální příjem u osoby, na kterou slevu uplatňujeme, nepřesahující 68 000 Kč. Do toho se nezapočítávají státní sociální podpory (například rodičovský příspěvek).

Konec školkovného

Dosud mohli rodiče získat od státu až 17 300 Kč na pokrytí poplatků za školku. To by se mělo od příštího roku změnit. Ministerstvo financí argumentuje tím, že tuto slevu využívají hlavně středně- a vysokopříjmové skupiny obyvatel. Naopak nízkopříjmoví tuto podporu pro nízký základ daně nevyužijí.

Sleva na dani na studenta

Studenti mají nárok na roční slevu ve výši 4 020 Kč. Využívají ji ti, kteří vydělají měsíčně víc než 17 100 Kč. Podle resortu financí ale většina pracujících studentů využívá jen standardní slevu na poplatníka. Osvobozeni od daně tak zůstanou jen ti, kteří si za rok nevydělají víc než 205 600 Kč.

Pořizování luxusních aut bez výhod

Ministři chtějí omezit daňové zvýhodnění při nákupu osobních firemních vozů na první dva miliony z ceny vozu. Míří tak na zneužívání této výhody v případě, že si podnikatel nakupuje pro soukromé účely drahé auto s odpočtem na firmu.

Boj s hazardem

Limit pro osvobození příjmů z tombol a hazardu se má nově snížit na 50 tisíc korun ze současného milionu. Týká se to loterií a kurzového sázení. Zdaněny budou všechny výhry převyšující 50 tisíc. V případě loterií u jednotlivých výher, co se týče kurzového sázení, tak roční „příjem“. Vláda argumentuje bojem s hazardem.

Zaměstnanecké benefity zůstanou

Původně se chtěl kabinet zcela zbavit zaměstnaneckých benefitů, jenže proti tomu se ostře postavili odboráři i sami zaměstnavatelé. Zachovány tak zůstanou výhody s omezením do výše poloviny průměrné mzdy v předcházejícím období.

Zdražení dálničních známek

Pokud využíváte tuzemskou dálniční síť a kupujete si roční kupon, cena vzroste o více než 50 % ze současných 1 500 Kč na 2 300 Kč.[1] Změna by měla podle ministerstva dopravy platit od 1. března 2024.

Jízda po dálnici se prodraží (Foto: Elements.envato)
Jízda po dálnici se prodraží (Foto: Elements.envato)

Naopak desetidenní a měsíční kupony resort plánuje zlevnit a chce taky zavést úplně novou jednodenní známku.

Dopad na vaši peněženku za rok

800 Kč (roční kupon)

Cena dálničních známek

Typ Současná cena Od 1. 3. 2024 Hybridy*
1denní není 200 Kč 50 Kč
10denní 310 Kč 270 Kč 60 Kč
Měsíční 440 Kč 430 Kč 100 Kč
Roční 1 500 Kč 2 300 Kč 570 Kč

*hybridní auta s emisemi CO2 do 50 g/km

Daň z nemovitosti

Sazba daně se zvýší o 1,8 násobek. Veškerý výnos zůstane obcím, stát na ní nebude mít oproti původním plánům podíl. Většina měst ale nebude od nového roku sama tuto daň měnit. „Ti, kteří zvyšovali daň z nemovitosti, ji zvyšovali velmi opatrně – a snažili se mnohdy i vyhnout občanům. Zvyšovali třeba pro průmyslové haly, průmyslové podniky, ale nikoliv občanům,“ řekla České televizi ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková.[2]

Změny ovlivní i nájemné

Nevlastníte žádnou nemovitost a žijete v nájemním bydlení? Podle analytiků si i vy připlatíte. „Je potřeba si ovšem uvědomit, že u nájemních bytů je daň z nemovitosti pro majitele náklad, který se zcela jistě projeví v ceně nájmu,“ tvrdí Asociace nájemního bydlení. „Můžeme čekat, že tisíce korun navíc, které chce stát na každém bytě navíc vybrat, zaplatí nájemníci,“ predikuje vývoj spoluzakladatel finanční společnosti Patron Go Jiří Paták.

Zaměstnanci zaplatí za nemocenské pojištění

V současné době odvádí toto pojištění za pracovníky zaměstnavatel, a to ve výši 2,1 % hrubé mzdy. Vláda chce přenést zátěž i na zaměstnance. Pojištění by činilo 0,6 %. Pokud pobíráte průměrnou hrubou mzdu 40 353 Kč, tak kvůli tomu přijdete měsíčně o 242 Kč. Za rok to jsou necelé tři tisícovky.

Dopad na vaši peněženku za rok

Několik tisíc korun (s průměrnou hrubou mzdou je to 2 900 Kč)

OSVČ vzrostou odvody na sociální pojištění

Jedno z opatřeních počítá s tím, že se minimální odvody postupně budou platit ze 40 místo z 25 % průměrné mzdy. Vyměřovací základ se má zvednout z 50 na 55 % zisku. Autoři poukazují na to, že ubude OSVČ s velmi nízkými důchody. Zvýší se ale zatížení živnostníků s malým příjmem a vysokými náklady.

Opatření ale podle studie institutu IDEA a agentury PAQ Research neomezí motivaci k takzvanému švarcsystému. Zvýhodnění OSVČ s vysokým příjmem a malými náklady či rozdíly v zátěži živnostníků a zaměstnanců neodstraní. Experti navrhují přehodnocení paušálů i jiné nastavení základů pro pojistné.[3]

Daňová progrese u fyzických osob

Většina fyzických osob odvádí klasickou 15% daň. Vyšší 23% sazba platí pro zaměstnance s čtyřnásobkem průměrné mzdy (aktuálně přibližně 161 000 Kč). Nová hranice by se měla snížit na trojnásobek průměrné mzdy, což znamená na 121 000 Kč. Pro lidi s takovýmto příjmem to znamená roční výdaj navíc přibližně 10 tisíc. Samozřejmě záleží na konkrétním příjmu.

Posun by se dotknul i OSVČ, které by vyšší sazbu daně platily už ze zisku přesahujícího 36násobek průměrné mzdy a nikoli 48násobek jako v současnosti.

Dopad na vaši peněženku za rok

Přibližně 10 000 Kč (platí pro zaměstnance)

Stavební spoření s polovičním příspěvkem

Spoříte si pomocí stavebního spoření? Dáte-li ročně na účet 20 tisíc korun, tak vám stát přidá 2 000 Kč. Nově by to měla být polovička, tedy 1 000 Kč. Není to sice žádný výdaj navíc, ale nemilá zpráva pro uživatele tohoto typu spoření.

Změny se dotknou i již existujících smluv. Ještě příští rok stát za letošek připíše dvoutisícovku, pak už to ale půjde dolů.

Stavební spořitelny dříve varovaly před tím, že zrušení státní podpory stavebního spoření by ohrozilo dostupnost úvěrů poskytovaných domácnostem. Úvěry poskytují z peněz, které u nich ukládají lidé, kteří si spoří. Je to rozdíl proti hypotečním úvěrům, na které si banky půjčují.[4]

Sjednocení sazeb DPH: co podraží a co by mělo zlevnit?

Všechna výše zmíněná opatření s větším či menším dopadem na rozpočty domácností mají být vykompenzována podle vlády sjednocením sazeb DPH ze tří do dvou – 21% a 12%. Především k tomu má přispět přesun některých položek do té nižší sazby.

Nižší sazba

Původní sazby 15 a 10 % se sloučí do jedné. Je tedy logické, že část položek sice zůstane v nižší sazbě, i tak si ale pohorší. Budou kvůli tomu tyto komodity a služby dražší?

Zlevní obchody některé zboží? (Foto: Elements.envato)
Zlevní obchody některé zboží? (Foto: Elements.envato)

O dva procentní body (přesun z 10% sazby do 12%) si pohorší:

  • některé léky
  • veřejná doprava
  • stravovací a ubytovací služby
  • vodné a stočné
  • teplo
  • vstupenky na kulturu (divadlo, kino, koncerty)
  • vstupenky na sport
  • časopisy
  • bezlepkové výrobky

Naopak o tři procentní body (přesun z 15% sazby do 12%) si polepší:

  • potraviny (bez nápojů)
  • některé léky a zdravotnické pomůcky
  • stavební práce pro bydlení
  • dětské autosedačky
  • pohřební služby

Vyšší sazba

Na všechny ostatní položky se vztahuje základní 21% sazba. Z té nižší se sem přesunuly a očekává se tak zdražení u následujících:

  • kadeřnické a holičské služby
  • točené pivo
  • služby autorů a umělců
  • sběr, přeprava a skládkování komunálního odpadu
  • opravy obuvi a kožených výrobků
  • opravy kol
  • úklidové práce
  • palivové dřevo

Nulová sazba

Naprostou výjimkou jsou knihy. Na ty by se nově vztahovala nulová sazba, v současnosti jsou v 10procentní. Z novinky tak budou těžit nejen prodejci knih, ale například i papírny. A doufejme, že i čtenáři.

Jak by stát měl dál šetřit?

Vláda chce příští rok hospodařit se se schodkem 252 miliard Kč. Neuvěřitelná suma a byla by ještě neuvěřitelnější nebýt tohoto balíčku. Je ale otázka, jestli by stát neměl víc zeštíhlovat, a tím pádem ušetřit i více peněz u sebe samotného. Nedávná analýza Hospodářské komory naznačila, že české ekonomice ujíždí vlak. Co udělat, abychom do něj stihli naskočit? Největší položkou v rozpočtu bývají tradičně penze. Jak by měla vypadat důchodová reforma, která by výrazně ušetřila?