Mít kontrolu nad finanční situací se vždy vyplatí a současná doba navíc přináší podněty k zamyšlení se nad tím, jak ušetřit, ale zároveň žít stále komfortně. Nabízíme pár tipů, jak se pohodlně uskromnit.

Spotřeba energie

Energie jsou velké téma, protože jejich cena roste. Průměrná domácnost v České republice má spotřebu cca 3 MWh elektřiny ročně. Existují však způsoby, jak spotřebu energie v domácnosti minimalizovat.

Jak ušetřit za teplo

  1. Kvalitní regulace teploty zamezí zbytečnému přetápění bytu. Nastavme si automatické spouštění termostatu na dobu, kdy jsme obvykle doma, a na topení už tak nebudeme muset myslet. V době nepřítomnosti nebo v noci topit nepotřebujeme.
  2. Dobře promysleme, jakou teplotu v bytě opravdu chceme. Pokud si oblékneme svetr nebo se u televize zachumláme do deky, nebude potřeba tolik vytápět. Například snížení teploty z 24 °C na 20 °C může snížit spotřebu až o 24 %.[1]
  3. Zvažme, v jakém pokoji opravdu potřebujeme topit. Například v kuchyni, kde vaříme, není často vytápění nutné vůbec. Podobně i v ložnici, kde přes den netrávíme téměř žádný čas, nám postačí 18 °C. Navíc pro zdravý spánek je lepší nižší teplota. Naopak v dětském pokoji je vhodné udržovat kolem 22 °C.
  4. V pokoji, kde se rozhodneme topit na více stupňů, zavírejme důsledně dveře. Zamezíme tak úniku tepla do okolních částí bytu.
  5. Umožněme radiátorům, aby měly možnost místnosti vytopit. Odstraňme z nich záclony a závěsy, přesuňme okolní nábytek a nesušme na nich mokré prádlo.
  6. Naučme se efektivně pracovat se žaluziemi a závěsy. Na noc je zatáhněme, aby se okno izolovalo, a naopak přes den, když venku svítí slunce, je roztáhněme. Vytápění potom můžeme i ztlumit.
  7. Během topné sezóny pravidelně větrejme. Nejlepším způsobem je dvakrát denně otevřít okno dokořán na cca pět minut, aby se vyměnil vzduch v celém bytě, ale stěny a předměty v místnostech neprochladly.
  8. Mysleme na vhodnou vlhkost vzduchu. Při nižších teplotách nám je dokonce pocitově tepleji, pokud je vzduch dostatečně vlhký. Ve vytápěných místnostech umístěme vedle radiátoru misku s lehce osolenou vodou nebo použijme zvlhčovač vzduchu. Udržování vlhkosti je ideální na úrovni 40–60 %. Poděkují nám i pokojové rostliny (které koneckonců při správné zálivce a vlhkosti také dokážou zvlhčit vzduch).

Kalkulačka ceny elektřiny

Porovnejte si ceny elektřiny a spočítejte si možnou úsporu.

Jak ušetřit za elektřinu

  1. Vyplatí se disponovat moderními úspornými spotřebiči, jejichž spotřeba elektrické energie je zlomková v porovnání se starými. Nejnákladnějšími domácími spotřebiči jsou určitě lednice a mrazák, které jsou na rozdíl od pračky, televize či rychlovarné konvice zapnuté neustále.
  2. Důležitá je údržba spotřebičů. Pravidelné odmrazování mrazáku nebo čištění zaneseného kondenzátoru u sušičky nám ušetří spoustu energie.
  3. V kuchyni nám mohou pomoci rady jako využití pokličky při vaření, ohřev jen potřebného množství vody v rychlovarné konvici, příprava vícero pokrmů v již rozehřáté troubě, používání tlakových hrnců nebo remosek místo trouby.
  4. Nenechávejme puštěný počítač celý den (protože se k němu přece ještě později vrátíme) a televizi, která nám slouží jako kulisa.
  5. Naučme se vyndávat ze zásuvky šňůru od rychlovarné konvice nebo nabíječky. Jednak je to nebezpečné, protože hrozí zkrat, jednak nám to šetří peněženku.

Kalkulačka ceny plynu

Porovnejte si ceny plynu a spočítejte si možnou úsporu.

Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti?

Obvykle až 15–20 % celkové spotřeby elektrické energie patří lednici a mrazáku. Zejména u ledničky, ale i u ostatních spotřebičů, se ve výdajích znatelně projeví příslušnost k energetické třídě a další aspekty. Pokud chcete spočítat, kolik za provoz zaplatíte, vezměte průměrnou cenu elektřiny za 1 kWh a vynásobte jí číslo označující množství elektřiny spotřebované za jednu hodinu (v kilowatthodinách). Celý výpočetní vzoreček zahrnuje příkon (ve wattech) × 0,001 × doba provozu (v hodinách) × cena energie za 1 kWh (v Kč). Příkon ve wattech (W) udává, kolik energie za hodinu spotřebič potřebuje ke svému provozu, a kilowatthodina představuje tedy množství elektřiny spotřebované za jednu hodinu.

Při průměrné ceně elektřiny 8 Kč za 1 kWh jsou ceny následující:

Spotřebič Spotřeba (kWh) Cena za rok
Lednice + mrazák (A) 108 cca 860 Kč
Lednice + mrazák (C) 171 cca 1 300 Kč
Lednice samostatná (A) 66 cca 520 Kč
Myčka (C) 74 cca 1 300 Kč
Myčka (F) 105 cca 1 820 Kč
Pračka (A) 47 cca 380 Kč
Pračka (D) 73 cca 580 Kč
Televize LED 90–101 cm  98 cca 780 Kč
Televize LCD 90–101 cm 179 cca 1 430 Kč
Počítač (běžný uživatel) 122 cca 980 Kč
Počítač (herní uživatel) 832 cca 6 600 Kč
Nabíječka na mobil 0,01 cca 30 Kč
Bojler (objem 120 l, ohřev na 55 °C,
dvoučlenná domácnost)
6,40 cca 18 000 Kč

Nakupování

Při nakupování nových věcí je důležité položit si otázku: Opravdu toto potřebujeme, nebo jen chceme? Potřebujeme další kabelku, nebo se nám jen líbí? Pokud se jedná o věc, která je pro nás v danou chvíli nepostradatelná, vyplatí se využívat internetové srovnávače, které nám najdou nejnižší možnou cenu. Případně, je-li to možné, vyčkat na nějakou slevovou akci. Nakupování potravin je dobré plánovat dopředu a chodit do obchodu se seznamem. Zamezíme tak nákupu věcí, které jsme nechtěli, a zbytečnému plýtvání jídlem. Současně nemusíme zdůrazňovat, že nákup původních potravin a vaření doma nás vyjde mnohem levněji než mnohdy předražené polotovary či stravování v restauracích.

Spořicí účty

Naučme se pracovat se spořicím účtem, který každá banka nabízí k účtu běžnému. Jak nám název napovídá, je určen ke spoření, a tudíž i úroková sazba je zde mnohem vyšší než u běžného účtu.

Přeposílání peněz mezi oběma účty bývá bezproblémové a umožňuje nám operativně zhodnocovat peníze, které v danou chvíli nutně nepotřebujeme. Navíc zde působí i psychologické hledisko – peníze, které jsme si dali stranou, si přece šetříme, a tak je jen tak neutratíme.

Auto

Říká se, že auto je nejdražší hračka a zároveň jakmile s ním vyjedeme z obchodu, spadne jeho hodnota na polovinu. Jedná se samozřejmě o nadsázku, ale je dobré si uvědomit, že vlastnictví auta není investice, ale neustálá dotace náročného člena rodiny. Zkusme zvážit, zda vůz opravdu potřebujeme, protože náklady na provoz auta, byť toho nejlevnějšího, budou několik tisíc měsíčně. Nejde jen o pohonné hmoty, ale i o platbu povinného či havarijního ručení a návštěvu autoservisů. Pokud žijeme na vesnici nebo malém městě téměř bez infrastruktury, je auto nutností. Ve větších městech však možná bude výhodnější využívat MHD nebo Bolt, obzvlášť pokud nevyužíváme auto na každodenní dojíždění do práce.

Domácí mazlíčci

Jedná se o citlivé téma, zejména pro Čechy, kteří jsou proslulí jako národ pejskařů. Mazlíčci jsou radost, která většině lidí náklady vynahradí, přesto je dobré mít spočítáno, na kolik nás vlastnictví zvířecího kamaráda měsíčně vyjde. Například pes může zároveň plnit i někdy potřebnou funkci hlídače, ale i tak zvažme, zda je nutné mít dva vlčáky (nebo tři kočky), k tomu několik morčat a ještě papouška. Rozpočet totiž nezatíží jen pořizovací náklady a krmivo. Každé zvíře má také své potřeby a bude nám dělat společnost mnoho let. Rovněž návštěvy u veterináře se mohou prodražit. Je dobré si před pořízením zvířete vše propočítat a zvážit, jaké podmínky jsme schopni zvířeti nabídnout, aby bylo spokojené.