Ministerstvo životního prostředí spouští nový dotační program „Oprav dům po babičce“.[1] Umožní zrekonstruovat nemovitost, která je energeticky nevýhodná. Chystáte se rodinný dům zateplovat? Tak čtěte dál.

Rekonstrukce domu za státní peníze

Domácnosti mohou získat až 1 milion Kč na komplexní zateplení rodinného nebo rekreačního domu. Žádat o dotaci lze i zpětně na způsobilé výdaje od 1. ledna 2021. Možností je jak renovace, tak zbourání a výstavba domu na daném pozemku. Dotace bude možné čerpat na domy postavené nejpozději v roce 2013.

Další výhodou je takzvaný rodinný bonus – žadatel může obdržet 50 tisíc korun na každé nezletilé dítě.

Chci si zařídit i nový interiér

Hledáte kvalitní a moderní nábytek za skvělé ceny?

Oprav dům po babičce – jaké jsou podmínky?

Dotaci budou moci získat všechny ekonomicky aktivní fyzické osoby. První žádosti bude ministerstvo přijímat v září.

Po čerpání dotace musíte mít v místě trvalé bydliště po dobu deseti let od doložení realizace projektu. Podrobné podmínky zveřejnilo Ministerstvo životního prostředí na svém webu.

Prodej domu? Místo toho si ho opravte a zůstaňte v něm

Vláda přichází s tímto dotačním programem v době, kdy dotace ve velkém škrtá. „Podle údajů Českého statistického úřadu je v Česku zhruba 17 % rodinných domů neobydlených. Jedná se o statisíce domů, které by mohly dál sloužit svému účelu. Chceme využít stávající zástavbu a zabránit tomu, aby se obce rozšiřovaly do volné krajiny,“ zdůvodňuje ministr Petr Hladík z KDU-ČSL, proč s dotačním titulem přichází.

Kritika takového rozhodnutí přichází nejen od opozice, ale i z vlastních řad. Kritici se jednoduše ptají, proč mají lidé bez vlastní nemovitosti z daní přispívat na lidi, kteří nemovitost mají. Ministr Hladík oponuje tím, že náklady pokryje Evropská unie.

Konkrétně se podle ministra Hladíka počítá s vyčleněním až 40 miliard korun. Žádat bude možné do 30. června 2028. Vedle například stavebního spoření tak jde o další z možností, jak můžete rekonstruovat své bydlení.

Často se ptáte

1️⃣ Jaká je maximální částka, kterou dostanu?

Domácnosti mohou získat až 1 milion Kč. Zároveň můžete využít zvýhodněný úvěr od stavební spořitelny, který pokryje rozdíl mezi způsobilými výdaji a vyplacenou dotací, a to bez nutnosti zástavy nemovitosti.

2️⃣ Jaký je rozdíl mezi touto dotací a standardní Nová zelená úsporám?

Hlavní rozdíl je v tom, že celou částku dotace obdržíte předem. Ve standardním programu Nová zelená úsporám je dotace proplácena zpětně.

3️⃣ Dostanu dotaci z programu „Oprav dům po babičce“ kromě zateplení i na fotovoltaiku nebo výměnu kotle?

Ano. Zateplení můžete v jedné žádosti zkombinovat i s dalšími úspornými opatřeními včetně fotovoltaiky, výměny zdroje, využití dešťové vody a podobně.