Důchody jsou ve srovnání se mzdami nejvyšší od roku 1989. Zatímco penze zažily díky mimořádným valorizacím nárůst hned několikrát, mzdy se tak rychle nezvedají, pokud vůbec. Přesto často slýcháme, že právě senioři jsou současnou ekonomickou situací nejvíce ohroženi. Je tomu ale opravdu tak?
Průměrný důchod v roce 2024
Čeští důchodci budou od 1. ledna 2024 pobírat v průměru 20 693 Kč. Jeho základní výměra vzroste každému penzistovi o 360 Kč. Vláda tradičně vycházela při výpočtu částky ze zákonných pravidel. I takovéto minimální navýšení vyjde státní kasu na více než 12 miliard Kč ročně. Celkem stát na důchody vydá 706 miliard.
Důchody v minulých měsících rostly kvůli vysoké inflaci hned několikrát. „Po červnové mimořádné valorizaci jsme se dostali do situace, kdy zhruba 78 procent starobních důchodů je vyšších než 18 tisíc korun,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).[1]
Statisíce lidí berou méně než 20 000 Kč měsíčně
Zatímco důchodci si polepšili hned několikrát, pracující lidé takové štěstí mnohdy nemají. Firmy nejsou stát, který si může dovolit jít dlouhodobě do mínusu, a tak zkrátka navyšují mzdy, jak jim to situace dovolí. A nutno dodat, že v některých případech k tomu bohužel nedochází vůbec.
Výsledkem je, že statisíce pracujících si měsíčně vydělají méně než 20 000 Kč čistého[2], tedy podobnou či nižší částku, než kterou pobírá „průměrný“ důchodce. Samozřejmě nelze paušalizovat, ani mnozí senioři na tom nejsou kdoví jak dobře.
Jsou důchody vůči mzdám adekvátní?
Na druhou stranu, lidé, kteří si vydělají pouhých 20 tisíc čistého, platí na odvodech za sociální pojištění 1 534 Kč, k tomu přičtěme 5 853 Kč hrazených jejich zaměstnavatelem a také 970 Kč na dani z příjmu. Celkem tedy důchodce dotují částkou 7 387 Kč za měsíc.[3] Není tedy fakt, že statisíce lidí berou za tvrdou a celodenní práci téměř stejně, jako mají důchodci, prostě mnohem horší? A neukazuje to, že současné nastavení není příliš adekvátní? A co s tím?
Důchodová reforma: Ideová transformace
Vláda již začala na důchodech šetřit, opozici ani důchodcům se to pochopitelně nelíbí, ale změny jsou i tak spíše kosmetické a dlouhodobou udržitelnost důchodového systému pro další generace nezajistí. Důchodová reforma a vůbec vše spjaté s důchody bylo vždy velmi citlivé téma a politické body rozvahami o udržitelnosti rozhodně získat nelze.
A jak to vidíte vy? Máte-li nějaký recept, podělte se v diskuzi. A pokud nemáte, ale téma vás zajímá, přečtěte si další článek, který rozebírá, jak by důchodová reforma mohla reálně vypadat, pokud bychom se někdy dočkali ideové transformace.