Vládní úsporná opatření se dotknou téměř všech. Jaké novinky máte očekávat u daní? Zruší se některé výjimky, někdo si při odevzdávání daňového přiznání připlatí. Nabízíme podrobný přehled změn. Takzvaný konsolidační balíček musí samozřejmě ještě schválit vláda a obě komory parlamentu – zástupci kabinetu nicméně dali jasně najevo, že s většími úpravami nepočítají.[1]

Rušení nebo omezení daňových výjimek

Vláda oznámila, že v rámci rozpočtové konsolidace zruší 22 daňových výjimek, které se týkají fyzických i právnických osob. Pojďme si ty nejpodstatnější a nejbolestivější představit:

Omezení slevy na dani na manželku

Kabinet chce vrátit dříve lidi na pracovní trh. Tato úleva by tak nově platila jen na manželku či manžela pečující o dítě, kterému nejsou víc než 3 roky.

Sleva činí aktuálně 24 840 korun. Podmínkou je maximální příjem u osoby, na kterou slevu uplatňujeme, nepřesahující 68 tisíc Kč. Do toho se nezapočítávají státní sociální podpory (například rodičovský příspěvek).

Konec školkovného

Dosud mohli rodiče získat od státu až 17 300 korun na pokrytí poplatků za školku. To by se mělo od příštího roku změnit. Ministerstvo financí argumentuje tím, že tuto slevu využívají hlavně středně- a vysokopříjmové skupiny obyvatel. Naopak nízkopříjmoví tuto podporu pro nízký základ daně nevyužijí.

Školky se některým lidem prodraží. Nemůžou už počítat s podporou státu (Foto: Gettyimages.com)
Školky se některým lidem prodraží. Nemůžou už počítat s podporou státu (Foto: Gettyimages.com)

Sleva na dani na studenta

Studenti mají nárok na roční slevu ve výši 4 020 korun. Využívají ji ti, kteří vydělají měsíčně víc než 17 100 Kč. Podle resortu financí ale většina pracujících studentů využívá jen standardní slevu na poplatníka. Osvobozeni od daně tak zůstanou jen ti, kteří si za rok nevydělají víc než 205 600 korun.

Pořizování luxusních aut bez výhod

Ministři chtějí omezit daňové zvýhodnění při nákupu osobních firemních vozů na první dva miliony z ceny vozu. Míří tak na zneužívání této výhody v případě, že si podnikatel nakupuje pro soukromé účely drahé auto s odpočtem na firmu.

Boj s hazardem

Limit pro osvobození příjmů z tombol a hazardu se má nově snížit na 50 tisíc korun ze současného milionu. Týká se to loterií a kurzového sázení. Zdaněny budou všechny výhry převyšující 50 tisíc. V případě loterií u jednotlivých výher, co se týče kurzového sázení, tak roční „příjem“. Vláda argumentuje bojem s hazardem.

Další zásahy pro zaměstnance a firmy

Vláda chce dále zrušit osvobození nepeněžitých benefitů zaměstnanců nebo osvobození nadlimitních stravenek. V tomto případě podle vlády opatření neplní účel. Stravenky mohou být přiznány zaměstnancům v jakékoliv výši, přičemž mohou tyto benefity dosahovat až řádu tisíce korun za den (takzvané manažerské stravenky). No a závěrem k rušení daňových výjimek: jste-li v odborech, tak si už nebudete moct odečíst příspěvky vaší organizaci.

Kdo bude odvádět víc peněz?

Premiér Petr Fiala opakovaně před volbami odmítal, že by zvýšil daně. Ke změně názoru ho podle jeho slov vedlo několik věcí: dopady hospodaření minulých vlád, dopady války na Ukrajině a nutnost konsolidovat veřejné finance, které by čekaly bez zásahu katastrofický scénář.

Vyšší daně pro zaměstnance s vyššími příjmy

Změny se dotknou jen těch zaměstnanců, kteří si měsíčně přijdou zhruba na 121 tisíc korun a více. Dosud byla hranicí částka 161 tisíc. Tato skupina pracovníků nově odvede 23 procent. Všichni ostatní zůstávají v 15procentní sazbě. Podle výpočtů ministerstva financí se vyšší zdanění dotkne 1,5 procenta zaměstnanců (dosud to bylo 0,5 procenta).

Nemocenské pojištění

Tento případ se týká všech zaměstnanců. Vláda chce zavést nemocenské pojištění zaměstnanců se sazbou 0,6 procenta. Vezmeme-li modelový příklad pracovníka, který pobírá průměrnou hrubou mzdu ve výši 40 353 korun (za rok 2022), tak ten nově přijde měsíčně o 242 Kč. Roční ztráta činí téměř tři tisícovky.

Vyšší daně pro firmy

Právnické osoby čeká narůst od roku 2025 z 19 procent na 21. Stát si od toho slibuje příjem 22 miliard korun.

Sjednocení sazeb DPH: co podraží a co by mělo zlevnit?

Všechna výše zmíněná opatření s větším či menším dopadem na rozpočty domácností mají být vykompenzována podle vlády sjednocením sazeb DPH ze tří do dvou – 21procentní a 12procentní. Především k tomu má přispět přesun některých položek do té nižší sazby.

Nižší sazba

Původní sazby 15 a 10 procent se sloučí do jedné. Je tedy logické, že část položek sice zůstane v nižší sazbě, i tak si ale pohorší. Budou kvůli tomu tyto komodity a služby dražší?

O dva procentní body (přesun z 10procentní sazby do 12procentní) si pohorší:

  • některé léky
  • veřejná doprava
  • stravovací a ubytovací služby
  • vodné a stočné
  • teplo
  • vstupenky na kulturu (divadlo, kino, koncerty)
  • vstupenky na sport
  • časopisy
  • bezlepkové výrobky

Naopak o tři procentní body (přesun z 15procentní sazby do 12procentní) si polepší:

  • potraviny (bez nápojů)
  • některé léky a zdravotnické pomůcky
  • stavební práce pro bydlení
  • dětské autosedačky
  • pohřební služby

Bude nákup v obchodech po změnách v DPH levnější? (Foto: Gettyimages.com)
Bude nákup v obchodech po změnách v DPH levnější? (Foto: Gettyimages.com)

Vyšší sazba

Na všechny ostatní položky se vztahuje základní 21procentní sazba. Z té nižší se sem přesunuly a očekává se tak zdražení u následujících:

  • kadeřnické a holičské služby
  • točené pivo
  • služby autorů a umělců
  • noviny
  • sběr, přeprava a skládkování komunálního odpadu
  • opravy obuvi a kožených výrobků
  • opravy kol
  • úklidové práce
  • palivové dřevo

Nulová sazba

Naprostou výjimkou jsou knihy. Na ty by se nově vztahovala nulová sazba, v současnosti jsou v 10procentní. Z novinky tak budou těžit nejen prodejci knih, ale například i papírny. A doufejme, že i čtenáři.

Opravdu všechny tyto změny nastanou?

Křišťálovou kouli nemáme a je fér říct, že se jedná teprve o návrhy, na kterých se shodla pětice koaličních stran. Nicméně premiér i ministr financí považují tato opatření za definitivní a s většími změnami nepočítají. Balíček musí projít ještě legislativním procesem – musí ho schválit samotná vláda, sněmovna a senát a následně podepsat prezident. Vzhledem k tomu, že má kabinet většinu v obou komorách parlamentu, tak lze předpokládat, že i přes případné a očekávané obstrukce opozice všechny zmíněné změny projdou a začnou od roku 2024 platit.