Slovo sauna pochází z finštiny a původní výslovnost přímo odkazuje na slovo lázeň. Sauna ovšem v průběhu času získala více významů. Je s ní spjata také řada mýtů. Představujeme vám těch 9 nejčastějších.
První sauny vznikly nejspíše před 10 000 lety a jednalo se o díry v zemi přikryté zvířecí kůží.[1] Ve Finsku představovaly místo léčení i očisty duše, právě zde byli připravováni lidé k pohřbu a ženy sem chodily rodit.[2] V současnosti známe saunování jako způsob ohřátí těla s blahodárnými účinky na fyzickou i psychickou stránku osobnosti, s čímž se ale pojí řada mýtů. Pojďme se na ně podívat. Kvůli některým byste si mohli saunu i zbytečně odpírat.
1. mýtus: Sauna škodí vašemu srdci
Ano, pokud překročíte doporučenou délku saunování, může dojít k ohrožení vaší srdeční činnosti. Pakliže dodržíte zmíněných 10 až 15 minut, saunování způsobuje roztahování cév, které se větším prouděním krve posilují a získávají elasticitu. Taková kombinace přispívá ke správné funkci krevního oběhu a díky tomu dochází naopak ke snížení rizika kardiovaskulárních chorob.[3]
2. mýtus: Sauna není pro děti
Saunování je vhodné i pro děti, pouze je na místě dodržovat trochu jiné podmínky. Děti by měly saunu navštěvovat po dovršení 3. roku a v doprovodu dospělé osoby. Doporučená doba v sauně je 3 až 8 minut a následné ochlazování by mělo proběhnout pomocí vlažné vody. Děti by měly sedět v nižších patrech, kde je také nižší teplota, nebo navštívit dětskou saunu, kde je teplota do 65 °C.
3. mýtus: Díky sauně zhubnete
Návštěvy sauny pomáhají organismu zbavit se toxinů, kvůli kterým dochází k usazování tuku, a zároveň podporují metabolismus. Snižování tělesné hmotnosti je ale spíše dlouhodobá záležitost. Díky saunování totiž ztrácíte vodu a ta zbylá se v organismu lépe rozkládá. Proto můžete pozorovat snížení otoků, ale tuky se z vašeho těla bohužel nevypaří a vodu doplníte.
Sauna doma
Prohřejte se doma, infrasauna nebo finská sauna se vejde i k vám domů.4. mýtus: Sauna vyléčí chřipku nebo angínu
Saunování má vliv na posílení imunity, tudíž je vhodné jako prevence respiračních nemocí, nikoliv ale jako jejich léčba. Nenechte se zmást ani tím, že by se měl člověk při nachlazení vypotit. Horko v sauně by vám projevy choroby spíše zhoršilo. Zároveň myslete i na to, že sauna nabízí ideální prostor pro přenos virů a bakterií kapénkovou cestou. Mohli byste tedy nakazit i ostatní.
5. mýtus: Účinky sauny jsou úměrné délce pobytu v ní
V sauně byste měli strávit maximálně 10 až 15 minut. Pokud chcete odejít dříve, není to ostuda. Rozhodně neplatí, že delší setrvání v sauně znásobí pozitivní účinky na organismus. Právě naopak, taková návštěva by mohla mít fatální následky, protože by mohlo dojít k přehřátí, dehydratování nebo k vychýlení normální srdeční činnosti.
6. mýtus: Nemusíte být nazí
Při saunování se na těle kondenzuje voda a pot s vylučovanými toxiny. Pokud na sobě máte například plavky, nemají toxiny kam unikat. Odění současně podporuje termoregulaci těla a zhoršuje se tak prohřátí organismu. Vlivem vlhkosti podporující množení bakterií může být také vaše pokožka pod oblečením podrážděna.
7. mýtus: Do sauny hned po sportu
Ačkoliv díky saunování podporujete uvolnění svalů a zklidnění těla, záhy po sportování saunu nenavštěvujte. Už tak jste dehydrovaní, krevní oběh pracuje v nadměrné míře a tělo ještě není zregenerované. Saunou byste tyto projevy ještě umocnili. Po sportovním výkonu vyčkejte alespoň půl hodiny.
8. mýtus: Alkohol nevadí
Požívání alkoholu a kouření se před saunováním vyvarujte. Alkohol přispívá k rozšíření cév a dehydrataci, k čemuž dojde i v sauně, a proto by návštěva sauny s hladinkou v krvi mohla být nebezpečná. Nehledě na to, že vystavením se vysokým teplotám ve fázi opilosti byste mohli riskovat pády nebo úrazy.
9. Kvalitní sauny jsou jen ve Skandinávii
Severské země jsou sice kolébkou saunování, ale to je v současnosti rozšířené téměř po celém světě a firmy výrobu saun již zdokonalily, pracují na vývoji a snaží se zajistit kvalitní zhotovení.
Nezapomeňme ale na přínosy saunování
Saunování přináší řadu benefitů, mezi kterými je relaxace, optimalizování sportovních výkonů, zlepšení stavu pokožky nebo posílení imunity díky zvýšené produkci bílých krvinek.[4] Jak zmiňujeme výše, sauna podporuje vyplavení těžkých kovů, toxinů. Pot odnese například nikl, olovo, měď, rtuť a množství chemikálií. Dobré je znát rozdíl mezi finskou saunou a infrasaunou.
Sauna také zlepšuje náladu, zklidňuje mysl, navozuje pocit relaxace a mírní bolesti. Zajímavé je i to, že mozek je vlivem vysoké teploty uveden do stavu neurogeneze – vznikají v něm nové buňky. Projeví se to tak, že se můžeme lépe koncentrovat, dojde ke zvýšení mentální kapacity a lépe se učíme.[5]
Zdroj:
- https://www.vseosaunovani.cz/post/historie-saunovani
- https://vysocina.rozhlas.cz/v-saune-zivot-zacina-i-konci-finske-zeny-tu-rodi-sve-deti-a-louci-se-se-svymi-7130822
- https://www.vitalia.cz/clanky/myty-o-saunovani-v-saune-zhubnete-a-vylecite-rymu/
- https://www.valknut.cz/blog/benefity-saunovani--lepsi-imunita-i-sportovni-vykony/
- https://www.vseosaunovani.cz/post/vyhody-saunovani-o-kterych-mozna-nevite