Je tu už tisíce let, desítky let je respektovaná Světovou zdravotnickou organizací. Za pilíř zdraví považuje rovnováhu energie v těle. Podle jejího učení jí může dosáhnout každý. Podmínkou je ctít přírodu, respektovat přírodní zákonitosti a zároveň jedinečnou individualitu.
Klade důraz na vhodnou stravu, umírněnost v životosprávě, pracuje s bylinami, její součástí jsou procedury, jako jsou masáže nebo aromaterapie, ale i jóga a meditace. Řeč je o ájurvédské medicíně, která je často označována jako nauce o životě a dlouhověkosti.
Historie Ájurvédy
Ájurvéda byla původně součástí staré védské vědy, což je sjednocená duchovní věda, která se snaží podat komplexní vysvětlení všeho ve vesmíru. Védský vědní systém zahrnuje jógu, meditaci, astrologii a ájurvédu, která se zabývá fyzickým tělem.
Tento systém byl podle astronomických záznamů ve starých védských textech praktikován už před rokem 4000 př. n. l.
Ájurvéda prošla během své dlouhé historie několika fázemi vývoje. Z Indie se rozšířila postupně do mnoha zemí, směrem na východ až do Indonésie, na západě velmi ovlivnila např. starověkou řeckou medicínu. Spolu s buddhismem byla rozšířena do mnoha oblastí (Tibet, Srí Lanka, Barma a další). Ájurvéda též velmi ovlivnila další veliký východní léčebný systém – čínskou medicínu.
Dnes ájurvéda prochází dalším stádiem vývoje, kdy se adaptuje na podmínky moderního světa za současného rychlého šíření a prosazování na Západě, kde si získává stále větší oblibu.
Základní myšlenky Ájurvédy
Ájurvéda klade velký důraz na prevenci a neustálou podporu zdraví za pomoci vyvážené stravy, pozitivního myšlení, životního stylu atd.
Porozumění principům ájurvédy nám umožňuje pochopit přirozené zákony, které pomáhají vytvářet zdravé a vyrovnané tělo, mysl a ducha s přihlédnutím k individuální konstituci člověka, a pochopit jaké změny v životním stylu tento zdravý stav podporují.
Tak jako má každý svou jedinečnou tvář nebo otisky prstů, tak podle ájurvédy má každý i svůj jedinečný energetický vzorec – individuální kombinaci fyzických, mentálních a emočních charakteristik, které tvoří naši konstituci. Tato konstituce je nám dána už při početí velkým počtem faktorů a zůstává nezměněna po celý život.
Mnoho faktorů (vnějších i vnitřních), které na nás působí, má tendenci narušovat naši přirozenou rovnováhu – výsledkem je potom naše odchýlení od přirozené vyrovnané konstituce. Těmito faktory mohou být např. emocionální stavy, způsob stravy, roční období, fyzická traumata, zaměstnání, rodina apod.
Jestliže jednou poznáme a pochopíme působení těchto faktorů způsobujících nerovnováhu, můžeme určitými způsoby zcela eliminovat nebo alespoň minimalizovat jejich negativní účinky, a obnovit tak naši přirozenou rovnováhu.
Tři dóši
Každý člověk má uvnitř sebe mikrokosmos, spojený s makrokosmem kolem nás. Pro pojmenování konkrétní konstituce, tedy jaký mikrokosmos je ten náš, se používají původní slova ze sánskrtu, Váta, Pitta a Kapha.
Dóši - tedy tyto tři principy života, prostupují celou přírodou. Všichni jsme kombinací těchto tří principů: Váty jako principu pohybu, Pitty jako principu energie a Kaphy principu struktury.
- Váta umožňuje vstup živin do těla a vylučování odpadních látek, žvýkání, polykání, rovnováhu nemobilního prostoru a mobilního vzduchu.
- Pitta poskytuje energii buňkám, podporuje trávení, enzymy a endokrinní systém, je protikladem ohně a vody.
- Kapha tvoří buněčnou strukturu, zajišťuje sekreci enzymů, stavbu těla, svalů a kostí.
Doší jsou neustále vylučovány z těla. Váta v podobě plynů, svalové a nervové energie. Pitta jako kyselina a žluč. Kapha v podobě hlenu, neboť jeho hromadění způsobuje poruchy.
Pro zvolení správné životosprávy dle ajurvédské medicíny je dobré znát, jaký typ dóši u vás převládá.
Základní vlastnosti ájurvédy
- Léčí se vždy celé tělo, mysl i duše.
- Léky a potřebné věci pro léčbu jsou poměrně levné.
- Léky nemají vedlejší účinky.
- Každý ájurvédský lék je tonikem (posilujícím lékem).
- Léčba je soustředěna na kořen nemoci, na její příčiny.
- Je kladen důraz na dlouhodobé dobré zdraví a přecházení nemocím.
- Zaměření především na správnou stravu a pití.
- Vychází ze snadných diagnostických metod.
- Ájurvéda je velmi blízká přírodě.
- Udržuje otevřený vztah k ostatním systémům medicíny.
- Vychází z přesné znalosti konstituce člověka.
Nejznámější ájurvédský recept
Sílu koření a dalších ingrediencí můžete okusit v jednoduchém receptu. Zlaté mléko vás postaví na nohy a bude chutnat vám i vašim dětem, navíc si ho užijete hned několika smysly. Voňavý, zlatavý, horký nápoj má protizánětlivé, antivirotické i relaxační účinky a podporuje vykašlávání.
Co tedy potřebujete k jeho přípravě?
- 1 hrnek mléka (živočišného nebo rostlinného)
- 2 polévkové lžíce čerstvé kurkumy nebo 1 lžičku mleté sušené
- 1/2 lžičky skořice
- špetku cayennského nebo černého pepře
- 1 lžíci medu
- 1 lžičku másla
Mléko povařte s kořením a máslem. Poté ho přeceďte do sklenice a když trochu zchladne, přidejte med.
Příčiny nemocí dle ájurvédy
Zdraví je optimální stav harmonického fungování celého organismu. Představuje rovnováhu mezi třemi biologickými principy podle vrozeného individuálního stavu (váta, pitta, kapha), tělesnými tkáněmi a jejich funkcemi, smyslovými orgány, myslí a duševním vědomím.
Každý člověk je obdařen dostatečnou dávkou zdravého rozumu, aby dokázal rozlišovat mezi vhodným a nevhodným, mezi zdravým a škodlivým. Lidský organismus nám poskytuje všechny potřebné odpovědi v podobě signálů, kterým člověk buď naslouchá či nikoliv. Každá emoce je biochemická odezva na určitý problém, který se ukrývá hlouběji pod povrchem.
Chování a jednání běžného člověka určují jeho touhy a přání, které mají své sídlo v mysli. Ta trvá obyčejně na jejich splnění i za cenu poškozování fyzického těla.
Mysl tak často doslova zneužívá tělo k dosahování svých žádostí. Proto většina nemocí před tím, než se projeví na úrovni fyzického těla, začíná nejprve v neklidné, rozhárané a nedisciplinované mysli, která je plná nejrůznějších přání. Touha je proto samou podstatou nevědomosti, ve které se skrývá utrpení, nemoc a bolest. Tento prvotní impuls se poté začíná projevovat na fyzické úrovni.
Následně pak dochází k poruchám výživy a regenerace sedmi tělesných tkání (dhátus) a posléze k narušení některých životně důležitých funkci. Takové vychýlení organismu ze své přirozené rovnováhy má potom za následek rozvoj nejrůznějších onemocnění.
Závěrem
Ájurvéda, v doslovném překladu „nauka o životě,“ představuje nejstarší celistvý lékařský systém o zásadách zdravého způsobu života. Jedná se o alternativní léčebný princip, který klade v důraz zejména prevenci a styl života.
Myslím si, že i v dnešní době se od této staré medicíny můžeme hodně naučit a může nám do života přivést nejen klid a harmonii.