Je vůbec možné představit si budoucnost bez antibiotik? Ano, i to se může klidně stát. Izraelský výzkumný tým přišel s nápadem, jak nahradit antibiotika, a jeho výsledky jsou opravdu překvapující. Během bádání zjistil, že některé druhy zeleniny obsahují látku, která je dvakrát tak účinnější při boji s bakteriemi než dosavadní antibiotika, z toho tedy vyplývá jistý předpoklad, že v budoucnu antibiotika úplně vymizí a budou nahrazena jinou variantou léčby bez možných nežádoucích účinků. Ale jak dlouho to potrvá, než se takového převratu v medicíně dočkáme?

(Přírodní) antibiotika

I antibiotika samozřejmě mají nežádoucí a toxické účinky stejně jako jiné veřejně dostupné léky, ať už jsou na lékařský předpis či nikoliv, a proto je vhodné, pokud je to možné, se jim vyhnout, nebo je alespoň nahradit alternativní přírodní metodou.

Na trhu jsou též takzvaná přírodní antibiotika, u kterých jen těžko zpozorujeme nežádoucí či toxické účinky. Každý si asi hned pravděpodobně představí jako přírodní antibiotikum česnek, ale možností je mnohem více.

V dnešní moderní a uspěchané době, kdy máme přístup k mnoha různorodým lékům, se stává, že bakterie napadající člověka jsou vůči antibiotikům rezistentní, a tudíž je nutností mít možnost se proti těmto patogenům bránit jiným způsobem.

Vědci z Izraele přišli s pozoruhodným výzkumem, jehož výsledkem je zajímavý poznatek, a to, že lze využít některé chemické látky obsažené v zelenině namísto antibiotik.

Výzkum a jeho výsledky

Zkoumání se uskutečnilo na izraelské Ben Gurionově univerzitě v Negevu. Využitou látkou byl diindolylmetan (DIM), v přírodě jej nalezneme v zelenině, jako je například brokolice, květák nebo také růžičková kapusta. Je to diindolylmetan, který úspěšně brání vývoji a vzájemné komunikaci bakterií, bez této komunikace se bakterie stávají méně zákeřnými a méně odolávají imunitnímu systému člověka, a právě proto látka DIM funguje velmi účinně.

Brokolice a květák (Foto: Elements.envato.com)
Brokolice a květák (Foto: Elements.envato.com)

Experti provedli výzkum na různě poraněných vepřích, ve kterém použili u některých prasat k hojení ran antibiotika a u zbylé části prasat chemikálie obsažené v zelenině, látku známou jako diindolylmetan (DIM). Použitím látek ze zeleniny dosáhli mnohem rychlejšího zahojení rány.

U prasat léčených antibiotiky se rány zacelily za deset dní. U vepřů léčených mastí z květáku na bázi DIM se zranění zahojila už za pět dní → zranění se tedy zahojilo dvakrát rychleji než při podání antibiotik. Vědci se nyní snaží najít složení suroviny, které by bylo vhodné i pro lidi. Výsledky výzkumu byly zveřejněny v odborném časopise Pharmaceutics.

Další pokusy a vize do budoucnosti

Profesor Ariel Kušmaro se právě nyní zabývá otázkou, zda by bylo možné látku DIM přidávat do potravy a měla by pak stejný účinek jako mast.

Profesorovým cílem v budoucnosti je převrat v moderní medicíně člověka. Byl by velice rád, kdyby se jeho poznatek o látce DIM dal využít i při léčbě zraněných lidí. Předpověděl, že by se mohlo jednat o celkový obrat v léčbě poranění a možná by se pak tímto způsobem dala antibiotika zcela nahradit.

Romanská brokolice (Foto: Elements.envato.com)
Romanská brokolice (Foto: Elements.envato.com)

Ariel Kušmaro a jeho spolupracovníci Karina Golbergová a Robert Marks předpokládají, že by tato látka diindolylmetan, která je nyní použitelná pro zvířata, mohla dostat povolení do pěti let pro zvířecí užívání a následně do deseti let také pro lidské užívání. Už teď se používá při léčbě různých druhů rakovin.

Jedná se opravdu o přelom v medicíně?

I košťálová zelenina, jako je například brokolice, květák nebo růžičková kapusta, obsahuje chemické látky, kterými je možné se efektivně bránit bakteriím.

Výsledky výzkumu jistě mnohé z nás překvapí, dnes je už snad každý zvyklý používat antibiotika a jen opravdu někdo hledá alternativní, šetrnější a přírodní možnosti léčby. Izraelský výzkum bude nejspíše budoucí cestou o polovinu kratší délky léčby zranění, avšak nezbývá nám si ještě pár let počkat, než se vize profesora Kušmara naplní.