Zatímco lehké až mírné a zodpovědné pití alkoholu může obohatit společenské, kulinářské zážitky, alkohol může ovlivnit i vaše snahy o hubnutí.

Studie zatím důsledně neprokázaly příčinnou souvislost, ale panuje shoda, že pití většího, než mírného množství alkoholu může přispívat k nárůstu hmotnosti. V tomto článku se dozvíte, jak alkohol zpomaluje pokusu o hubnutí a které druhy alkoholu jsou méně kalorické.

Důvody, proč alkohol brání hubnutí

 • Alkohol je vysoce kalorický
 • Kalorie z alkoholu jsou prázdné kalorie, protože nepomáhají tělu uspokojovat jeho výživové potřeby
 • Lidé obvykle konzumují alkoholické nápoje jako doplněk, čímž si zvyšují svůj pravidelný denní příjem kalorií
 • Pití alkoholu uvolňuje zábrany, což může vést k tomu, že se lidé častěji přejídají nebo volí nezdravé potraviny
 • Alkohol narušuje mechanismy spalování tuků v těle • Přílišné pití alkoholu může snížit zájem jedince o cvičení
 • Ačkoli některé studie zjistily, že pití lehkého až středního množství alkoholu nemusí nutně souviset s přibýváním na váze, vědci naznačují, že pití alkoholu může být někdy rizikovým faktorem obezity

Hubnutí a alkohol, jak to vlastně je?

Snažíte-li se zhubnout, je potřeba přijímat denně méně kalorií, než kolik jich vydáte. Toto všeobecné pravidlo prostě nelze obelstít, a alkohol není výjimkou. Alkohol sice může celou dietu zpříjemnit a učinit ji zábavnější, ale ve skutečnosti existuje několik důvodů, proč alkohol nemusí nutně vést ke shazování kil:

 • Alkohol dehydratuje, což vede k suchosti v ústech a máte intenzivní pocit žízně. Je poté pravděpodobné, že si dáte slazený nápoj, které jsou nabité kaloriemi.
 • Alkohol zvyšuje chutě na nezdravé věci, což když jste v nějaké společnosti, například v kině, hospodě, tak pizza, popcorn nebo chipsy zmizí, než řeknete švec!
 • S rostoucí hladinou alkoholu v krvi ztrácí dieta na důležitosti. Když jdete do restaurace, říkáte si, že si dáte jednu skleničku vína a je hotovo. Po dvou skleničkách si pomyslíte, že to vlastně není nic hrozného, když si jednou za čas dopřejete. Po druhé láhvi si ale říkáte, proč vlastně držíte dietu. Alkohol si dokáže pohrát s vaší hlavou a může vám v danou chvíli úplně rozhodit priority, takže si na to dejte pozor.
 • Kalorií habaděj! Alkohol jako takový obsahuje kalorie, a není jich zrovna málo. Každý gram alkoholu znamená pro tělo příjem přibližně 7,1 kcal, což je téměř dvojnásobek příjmu bílkovin a sacharidů. Nemůžeme se vymlouvat ani na termický účinek alkoholu (množství kalorií, které spálíme při zpracování alkoholu), protože ten je téměř dvakrát vyšší než u bílkovin (uvádí se, že se pohybuje v rozmezí 10-30 %).

Co pít, aneb tipy ke konzumaci alkoholu při hubnutí

 • Míchané nápoje, drinky či koktejly v sobě skrývají spousty kalorií. Jejich množství totiž v takovém případě můžete ihned zdvojnásobit.
 • Pijte neperlivé neochucené vody, po kterých vám bude lépe, a třeba k tréninku je to skvělý pomocník.
 • Pokud víte, že vás večer čeká výjimečná společenská akce spojená s alkoholem, zmenšete během dne přílohy k hlavním jídlům, vynechte také džusy a limonády. Naopak zachovejte příjem bílkovin. Pomůže vám to vybalancovat celkový energetický příjem během dne a zároveň umožní zachovat dostatek bílkovin ve stravě pro udržení svalové hmoty
 • Volte víno nebo pivo s nízkým obsahem alkoholu: Pivo, koktejly a další míchané nápoje mají obvykle vyšší obsah kalorií.
 • Zůstaňte u toho: Vydržte: Změna návyků a hubnutí vyžaduje čas.

Při zpracování alkoholu v těle se zbytek potravy ukládá do tukových zásob

Když alkohol teče proudem, nepřemění se na tuk. To může znít na první dobrou pozitivně, ale není tomu tak. „Další nevýhodou alkoholu je, že se na rozdíl od ostatních živin ze stravy nemůže přeměnit na tuk a v této formě se uložit. Používá se tedy přednostně jako zdroj energie a ostatní živiny jsou nevyužity, a tedy v danou chvíli uloženy ve formě tukových zásob,“ vysvětluje nutriční terapeutka. Dochází k blokování spalování na mnoho hodin.

Alkohol se neproměňuje na tuk, ale občerstvení ano. Oříšky, tyčinky, chipsy, salám nebo sýr, což jsou všechno potraviny bohaté na tuk, a tedy i energii. Celodenní zdravá výživa tak může odpadnout během několika minut.

Všechno s mírou

Alkohol má vysoký obsah kalorií a může narušit hubnutí. Omezení konzumace alkoholu nebo jeho úplné vynechání sice nemusí nutně vést k okamžitému snížení hmotnosti, ale může být dobrým prvním krokem. Lidé, kteří chtějí v pití pokračovat, se mohou rozhodnout pro víno, nemíchané lihoviny nebo pivo s nízkým obsahem alkoholu v mírném množství. A jak se říká všeho s mírou, takže pokud nechcete alkohol odstranit, tak alespoň ho konzumujte nějakém menším množství.