Jedlá soda neboli hydrogenuhličitan sodný je bílý prášek rozpustný ve vodě a má zásadité pH. V domácnosti může mít jedlá soda řadu využití, je přírodní a levná. Přinášíme tipy, jak ji využít. Domov vám poděkuje za snahu o ekologičnost, tedy vyřazení chemických prostředků, a vy oceníte nejen její univerzálnost. Doporučujeme koupit jedlou sodu v kilogramových baleních, nikoliv v malých sáčcích.

1. Neutralizuje pachy

Jedlá soda je schopna neutralizovat nepříjemné zápachy, což využijete na několika místech. Chcete-li se zbavit pachu v místnosti, nasypte ji do misky a tu uložte na vhodné místo. Sodu lze nasypat například i do bot, nechat přes noc působit a ráno vyklepat. Pokud máte dojem, že zapáchají vaše koberce, potahy, sedačka nebo podobné povrchy, nasypte na ně jedlou sodu a posléze ji vysajte.

Její účinek lze využít i na pelíšky domácích zvířat. Lze ji nasypat i do odpadkového koše nebo popelnic. Můžete vyzkoušet i na odstranění pachu v lednici nebo ve skříni. Stačí položit misku se sodou do vybraného uzavřeného prostoru.

2. Čistič oblečení i pračky

Máte-li znečištěné oděvy, ponořte je do vodní lázně obsahující jedlou sodu. Nechte působit přes noc. Hodí se na skvrny od ovoce, krve, na mastné fleky nebo vyčištění utěrek či plen. Lžíci jedlé sody můžete přidat ke každému praní. Pokud potřebujete vyprat zatuchlé oblečení, přidejte půl hrnku sody na jeden prací cyklus. Nezaměňujte ale jedlou sodu s prací sodou, která není jedlá. Jedná se o uhličitan sodný s jiným složením. Používá se jako změkčovač vody, odstraňovač pachů a čistič – při praní i úklidu domácnosti, například na ucpané odpady nebo pro zvýšení účinnosti mýdla. Jedlá soda se hodí i na vyčištění samotné pračky nebo myčky. Nasypte hrnek sody do potřebného spotřebiče a spusťte nejkratší program.

3. Odstraní mastnotu a špínu

Možná máte doma olejové skvrny. Vytvořte pastu smícháním jedlé sody a vody a následně vydrhněte postižená místa. Pokud máte příliš špinavé mopy nebo hadry na mytí, zkuste je před jejich vyhozením ještě namočit do horké vody s jedlou sodou. Ta může působit i jako prevence proti prachu, což se dá využít například u žaluzií. Namočte hadřík do roztoku teplé vody a jedlé sody (nejlépe půl hrnku sody v 3,5 litrech vody) a následně žaluzie otřete. Případně je ponořte do roztoku ve vaně, opláchněte a nechte usušit.

V koupelně najdeme i další využití – toaletu. Nasypte sodu do záchodu a spláchněte ji. Mísu vyčistí a bude předcházet ucpání. Jedlá soda je zároveň vhodná i do kuchyně. Pomůže vyčistit sporák nebo mastné nádobí, které po omytí roztokem se sodou opláchněte čistou vodou. Ale nepoužívejte na hliníkové nádobí.

4. Na odsavače, ventilátory, odpady

Sodným roztokem můžete vyčistit i odsavače par a ventilátory. Pár lžic jedlé sody lze nasypat i do odpadu a zalít horkou vodou. V případě ucpání použijte přibližně hrnek sody a trochu octa, následně zalijte.

5. Hodí se i na zahradě

Jedlá soda splní účel i kolem domu. Sodou v horké vodě můžete vyčistit například terasu či zahradní chodník. Případně povrchy sodou posypejte, zalijte a další den očistěte. Pokud vás trápí mechy, lze je posypat práškem, nechat ho působit a druhý den opláchnout.

6. Soda umyje také auto

Jestli se vám nechce do myčky a nemáte přípravky na mytí aut, použijte jedlou sodu. Bude stačit i slabší mycí roztok, který odstraní mouchy nebo další nečistoty nejen na předním skle. Silnější roztok použijte na mytí špinavých nebo mastných poklic s výjimkou kol z hliníkové slitiny.

7. Jedlá soda zamezí požáru

Mohlo by se zdát, že jednodušší bude použít vodu nebo vlhkou utěrku. Někdy se ale hodí i jedlá soda nebo sůl. Soda totiž po zahřátí uvolňuje oxid uhličitý, který zamezí přístupu kyslíku k vzniklému ohni. Sůl zase pohltí teplo. Vodu nepoužívejte například při vzplanutí pánve s horkým olejem, způsobili byste explozi. Použijte právě sůl nebo hořící pánev přikryjte poklicí a zamezte přístupu vzduchu.

Univerzálnost jedlé sody oceníte

Pro vytvoření sodného roztoku si nemusíte pamatovat poměry jedlé sody a vody. Zkrátka vytvořte pastu a naneste ji na potřebný povrch. Pokud potřebujete spíše vodní lázeň, zkuste přibližně 3 litry vody a hrnek sody. Jestli je nutné odstranit i vodní kámen (například na umyvadle, ve dřezu nebo toaletě), můžete sodu smíchat s citronovou šťávou, případně s octem. Vzniklý čisticí prostředek nechte působit a poté očistěte.

Na co jedlou sodu nepoužívat

Jedlá soda je zázračně účinný čistič. Nenechte se ale zlákat a nepoužívejte ji úplně na vše. Vzhledem k její drsnosti může například poškodit některé kovy, kde může vlivem oxidace dojít ke změně barvy. Nepoužívejte ji na již zmíněný hliník, případně ji nenechávejte působit, ale rychle opláchněte. Buďte pozorní také při používání sody jako čističe stříbra, které díky ní dostane svůj ztracený lesk. Ovšem dbejte na to, zda se jedná o stříbro vysoké kvality.

Raději sodu neaplikujte na starší stříbrné předměty, kde může porušit lak, a na výrobky s ozdobnými prvky, jako jsou například perly. Pokud si nejste jisti, zda by se jedlá soda vyplatila, obraťte se na odborníka. To samé platí i u zlata a pozlaceného nádobí. Použití jedlé sody si promyslete raději i v případě mramoru. Při opakovaném používání by mohlo dojít k narušení povrchové mramorové vrstvy.

Hledáte další rady a tipy, jak vylepšit váš domov? Nabízíme nápady a inspirace, které vám zpříjemní bydlení.