Trpíte strachem z pátku třináctého a raději zůstáváte tento den v bezpečí domova? Než si opět v práci vezmete volno, zamyslete se, proč máte z tohoto dne hrůzu, a přečtěte si, jak tento den přišel ke své špatné pověsti.

Třináctka a původ její špatné pověsti plynoucí z Bible

Zatímco v asijských zemích je třináctka vnímána jako šťastné číslo, v Česku a dalších zemích je naopak považována za číslo nešťastné. Svůj podíl na tom má z velké části Bible. Právě v Bibli se totiž řada událostí přihodila buď v pátek, případně přímo v pátek třináctého.

Seznam událostí, které se udály v pátek, v pátek třináctého nebo souvisí s číslem třináct:

  • V pátek došlo k ukřižování Ježíše Krista, Kain zabil Abela a Eva se podělila o jablko s Adamem.
  • Ježíš byl při poslední večeři obklopen apoštoly a třináctým sedícím u stolu byl Jidáš.
  • V pátek třináctého začalo pronásledování templářů, které předznamenalo zánik celého řádu.
  • V pátek třináctého došlo k letecké katastrofě známé jako Zázrak v Andách, byla znásilněna a následně ubodána Kitty Genoveseová, v New Yorku byl zavražděn rapper Tupac Shakur a u italského pobřeží ztroskotala loď Concordia.

Pozor na třináctku

Jak je patrné, kombinace pátku a třináctky je opravdu nešťastná. V řadě hotelů tak nenarazíte na pokoje s číslem třináct, třináctá poschodí jsou někde automaticky přeskakována, a dokonce se ani nedoporučuje, aby u stolu sedělo 13 lidí.

Jak je na tom pátek třináctého z pohledu statistiky?

Kdybychom se ale na pátek třináctého podívali z pohledu statistiky, zjistili bychom, že tento den nedochází k výraznému nárůstu špatných událostí a jedná se tak spíše o pověry, které jsou s tímto dnem stále spjaty. Pokud ale navzdory statistice nemáte pátek třináctého rádi, máme pro vás dobrou zprávu – pátek třináctého se může vyskytnout maximálně třikrát za jeden kalendářní rok.

Nedovolte, aby vám strach z tohoto dne ovlivňoval život a pokuste se mu postavit čelem. Vyhněte se únavě a splínu. Jestli se vám to nepodaří letos, další šanci máte 13. září 2024. Možná vás k tomu budou inspirovat známá přísloví, která vždy skrývají nějakou tu radu.