Nový rok je oslavován již odpradávna. Proto vzniklo v průběhu dob mnoho tradic, které se s přelomem starého a nového roku pojí. Některé tradice měly obyvatelstvo chránit před nepřízní osudu a jiné zajišťovaly štěstí, zdraví nebo bohatství. Staré lidové tradice se ovšem nemusí udržovat pouze na venkově. Nechte se inspirovat i vy.
Co připravit k obědu? Uvařte čočku
Na Nový rok by se celá rodina měla sejít u bohatého oběda. Součástí hodování by určitě měla být čočka, jiné luštěniny nebo zkrátka drobné částečky. Každý jednotlivý kousek v pokrmu totiž značí peníze. Tedy čím víc malých částí na stole, tím víc budete mít v nadcházejícím roce peněz.
Tuto tradici lze naplnit prostřednictvím zmíněných luštěnin, ale také krup, rýže nebo těstovin. Nezáleží, v jakém provedení budete potraviny konzumovat. Můžete si je tedy připravit v takové podobě, která vám je nejvíce sympatická. Přichystejte čočkový salát, čočkovou polévku nebo například řízky s krémovou fazolovou kaší.
Vyhněte se drůbeži, rybám nebo zajíci
V první lednový den nejezte pernatou drůbež. Pokud byste pojedli například kuře nebo kachnu, hrozí, že vám v příštím roce uletí peníze. Podobný efekt by přinesly i připravené ryby nebo zajíc. Štěstí by vám mohlo uplavat nebo utéct. Pokud si ale chcete pojistit radost a pohodu, dejte si prasečí rypáček nebo vepřové maso. Prasátko je symbolem štěstí. Pozitivní předpověď umocněte volským okem, protože vejce je symbolem nového života. Oběd můžete zajíst vánočkou, do které zapečete hrachové zrnko. Kdo hrášek objeví, bude se také těšit štěstí. Podle tradic by se taková vánočka měla upéct už na Vánoce a do Nového roku vydržet čerstvá.
Zkuste věštit
Veškeré novoroční tradice jsou v důsledku o tom, jak se vám bude dařit. Můžete si ale předpovědět budoucnost i v trochu konkrétnější podobě. Budete potřebovat kousky jablka, uhlí, brambor a pečiva, které vložte do neprůhledného sáčku. Následně si každý rodinný člen vylosuje svoji prognózu na příští rok. Jablko značí štěstí, uhlí nemoc, brambory chudé jídlo a pečivo naopak hojnost.
Všimněte si, kdo k vám na Nový rok přijde jako první na návštěvu. Pokud vaším prvním hostem bude dítě nebo mladý člověk, je to pro vás dobré znamení. Jestli nejprve přivítáte starou ženu, možná vás bude provázet smůla.
Nevěšte prádlo a neuklízejte
Dle pověr by se na Nový rok nemělo věšet prádlo. Hospodyňka by se totiž v dalším roce usoužila smutkem. Praní nebo věšení prádla by dokonce mohlo předznamenávat smrt někoho blízkého. Také vydržte neuklízet, zejména nezametejte, protože byste mohli vymést své štěstí z domu. Snažte se mít naklizeno již poslední den v prosinci. Až na odpadky také nevynášejte nic z obydlí, protože by vám dané věci mohly v budoucnu chybět. Čemu ale věnujte pozornost, jsou zásoby v kuchyni. Pokud byste měli 1. ledna něčeho nedostatek, to byste postrádali celý rok.
Nehádejte se a sežeňte si šupinu
Traduje se, že „jak na Nový rok, tak po celý rok“. To neplatí pouze u potravin, ale i u vztahů. Vyhněte se hádkám, buďte laskaví a současně nepůjčujte peníze. Dotyčný by vás o ně mohl žádat po dobu jednoho roku. Ani vy si nepůjčujte. Jestliže chcete svoji finanční situaci posílit, vložte si pod talíř nebo do peněženky šupinu. Pokud si chcete štěstí pojistit i jinak než skrz oběd, pověste si nad dveře podkovu nebo si doma vystavte prasátko. Obecně na Nový rok nedělejte nic, co je pro vás nepříjemné. Mohlo by vás to v dalším období provázet.
Projděte se s kufrem
Současná doba nabízí nepřeberně možností cestovat. Pokud si chcete obstarat štěstí na cestách, po půlnoci obejděte svůj dům s kufrem v ruce. Navzdory případnému mrazu se kolem domu projděte alespoň třikrát, protože trojka má magickou moc. Můžete se také vydat i na delší vycházku. Čím delší vaše noční procházka bude, tím delší cestu (z hlediska vzdálenosti) v dalším roce absolvujete. Když už budete venku, můžete kolem svého příbytku nasypat sůl. Ta vás ochrání před zlými duchy, vytvoříte tak ochranný kruh.
Můžete se nechat inspirovat i zahraničními tradicemi. Například v Japonsku, zemi vycházejícího slunce, musí obyvatelé 1. ledna východ slunce spatřit na vlastní oči. Rumunští farmáři se snaží navázat kontakt se svými zvířaty. Pakliže cítí porozumění, jde o symbol štěstí a hojnosti. Irové klepají chlebem o zdi a dveře, zahání tak zlé duchy. Svobodní brazilští občané toužící po lásce oblékají bílé spodní prádlo. Pokud se chce nějaký Dán s někým spřátelit, rozbije před jeho dveřmi talíř. Jestli chcete vyjádřit přechod od starého k novému, můžete jako v Latinské Americe vylít z okna kbelík vody – nejlépe rovnou na ulici.