Do Vánoc je ještě času dost. Už teď se ale první obchodní centra plní vánočními ozdobami, dokonce i stromečky. A první stromky si můžete pořídit i vy. Obchodníci je nabízejí v takovém předstihu leckdy s velkými slevami.

Jak si zpříjemnit nákup živého stromu?

Máte rádi živé vánoční stromky, ale nebaví vás je tahat domů? V 21. století si lze zpříjemnit i nákup stromečků. Jak? Jednoduše si je objednáte přes internet jako cokoliv jiného. Rozhodnete se, jaký druh stromku a jak vysoký byste si přáli, obratem vám e-shop pošle fotografie aktuálních stromů v nabídce. A vy si vyberete ten, který se vám nejvíce líbí – a počkáte již jen na doručení.

Nákup vánočního stromku online

Chci si vybrat z pohodlí domova za loňské ceny

Stromek z Česka, nebo z dovozu?

Do České republiky se dovážejí vánoční stromky z Dánska i Polska, přestože by stromky z českých plantáží zájem Čechů po vánočních stromcích ukojily. Záleží tedy na vás, zda podpoříte české plantáže a koupíte si stromek, který necestoval několik stovek kilometrů, nebo si vyberete nějaký z dovozu.

Tipy a triky pro nákup stromků

Aby byl váš výběr vánočního stromku ještě jednodušší, přinášíme několik tipů a triků, které vám mohou usnadnit výběr toho pravého.

  • Jedle kavkazské mají příjemnou ovocnou vůni a bez problémů vám vydrží i v teplé místnosti.
  • Borovice se snadno zdobí i s malými dětmi, protože má dlouhé jehličky a řidší větve.
  • Smrk ztepilý se hodí do domácností, které zdobení stromku ponechávají na Štědrý den. V teple totiž brzy opadává.
  • Vánoční výzdobu doladíte chvojím ze stejného typu stromku. Chvojí se dá použít k výzdobě vánočního stolu, k výrobě svícnů a řadě dalších věcí.

Co při kupování stromu neopomenout

Kromě vzhledu promyslete i výšku vánočního stromu. V potaz vezměte nejen výšku stropu vašeho obýváku, ale i to, jak stromek dopravíte do bytu nebo jak se jej po Vánocích budete zbavovat. V tuzemsku se zpravidla prodávají stromy v rozmezí 1,5 až 2 metry.

Alternativa živého stromečku

Chcete-li chránit přírodu před předvánočním kácením a volíte raději umělou alternativu, tak je to zcela zbytečné. Stromy se pěstují na speciálních plantážích a jsou určené pro vánoční spotřebu. Jestliže se však obejdete bez stromu živého, umělý oceníte díky jeho trvanlivosti, protože neopadá a dá se použít opakovaně. Je to samozřejmě i cenově výhodnější koupě.

Květináč, nebo stojan?

Stromy v květináči jsou stále populárnější. Není se čemu divit, přes Vánoce stromek neopadá tak jako řezaný a po svátcích si jej můžete dát třeba na zahradu.

Živý stromeček v květináči vám může vydržet i několik let. Musíte mu ale věnovat patřičnou péči. Než stromek umístíte do obýváku, nechte jej postupně aklimatizovat na vyšší teplotu. Jako přestupní stanice může posloužit garáž nebo chodba, kde se tolik netopí. Teplo by rychle přivedlo strom k úhynu. Jehličnany mají rády světlé prostředí, to by vám s výběrem umístění mohlo pomoci.

Nezapomeňte strom zalévat. Jelikož uvnitř v bytě je strom vystaven teplejšímu a suššímu prostředí, nedostává se mu tolik vláhy. Zalévejte jej zhruba obden. Vždy ale rukou osahejte hlínu, abyste jej nepřelili.