Filmová série na motivy knižních stejnojmenných románů J. K. Rowlingové je známá po celém světě. Knihy i filmy se staly naprostým fenoménem. Kouzelnický svět mohli čtenáři poprvé objevovat v roce 1997. A o 4 roky později už jako diváci v kinech. Premiéra druhé části posledního dílu, Harry Potter a Relikvie smrti, proběhla v roce 2011. Podívejme se na přehled filmového zpracování.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Příběh začíná ve chvíli, kdy čarodějové Brumbál a McGonagallová a poloobr Hagrid rozhodnou, že narozený Harry Potter s jizvou na čele bude vychováván Vernonem a Petunií Dursleovými. Petuniina sestra, Harryho matka, je po smrti. Harrymu se ale nedostává v rodině dostatek projevů lásky jako synovi Dudleymu. Naštěstí v den jeho 11. narozenin mu zmíněný Hagrid doručí dopis, ve kterém odtajňuje pravdu o jeho původu. Jeho rodiče byli čarodějové a nezahynuli při autonehodě, jak si dosud myslel, ale v boji s černokněžníkem Voldemortem. Právě z tohoto střetnutí si Harry nese jizvu.

Objevování nového světa teprve začíná. Harry se dozvídá o Škole čar a kouzel. Hagrid mu pomůže sehnat pomůcky včetně kouzelnické hůlky. Z tajného nástupiště 9 3/4 se dostane do Bradavic. Už ve vlaku Harry potká své budoucí blízké kamarády, Hermionu a Rona, s nimiž je ubytován na koleji Nebelvíru. Tato trojice nás provází až do konce celé série. V prvním díle dojde k napjatým situacím zejména v době vánočního volna, které přináší příležitost pátrat po tajemství, jež střeží trojhlavý pes v podzemních chodbách.

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Druhý díl pojednává o tajemství zapomenuté místnosti. Ve škole se zjeví na zdi rudý nápis ohlašující znovuotevření Tajemné komnaty a zároveň i výhružku pro nepřátele dědice. Jeden ze čtyř dávných zakladatelů školy, Salazar Zmijozel, se s ostatními nepohodl a školu opustil. Stihl ale vybudovat tajemnou komnatu. Tu otevře pouze jeho dědic a neznámé ukryté zlo zneškodní všechny nečistokrevné kouzelníky.

Harry rozumí hadí řeči, což už víme z prvního dílu, ale až v tuto chvíli se o této jeho schopnosti dozví i ostatní. Začne být podezřelým, zda právě on není potomkem Zmijozela a není tedy v jeho moci otevřít komnatu. Prvně byla tato komnata otevřena před padesáti lety. To zaznamenal Tom Raddle do svého deníku, který se Harrymu dostane do rukou. Spekulovalo se, jestli dědicem není Hagrid. Podezření se objeví i v současnosti. Co se skrývá v tajemné komnatě?

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Harry Potter se dozvídá o útěku Siriuse Blacka z azkabanského vězení. Tato situace představuje nebezpečí, a dokonce má souvislost se samotným Harrym, ale nemůže přijít na to proč. Následně vězeňští strážci mozkomorové prohledávají bradavický vlak a Harry se málem stane jejich obětí. Naštěstí ho zachrání nový učitel Lupin.

Zmínění mozkomorové jsou neustále nablízku škole, protože ji chrání a zároveň pátrají po uprchlém Siriusovi. O něm se Harry dozví, že byl přítelem jeho rodičů. Kdo je ale vydal Voldemortovi na smrt? Nebyl to právě Sirius? Atmosféra nadále houstne. Velký pes odvleče Rona do Chroptící chýše. Harry s Hermionou situaci rázně řeší, ale opět je čeká dobrodružství plné zvratů.

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Přichází doba temna. Harry a Weasleyovi se vydají na famfrpálové mistrovství světa. Stanové městečko v okolí je přepadeno skupinou černokněžníků. Na nebi se zjeví obraz lebky s hadem v ústech, což je Voldemortovo znamení. Blíží se konání Turnaje tří kouzelníků, kde vítěz obdrží Ohnivý pohár. Zajímavé je, že právě tato trofej sama vybere účastníky ze tří čarodějnických škol. Historie se přepisuje tím, že pohár určí čtyři čaroděje. Jedním z nich je Harry Potter, který ani nesplňoval věkovou hranici. To vyvolává pochybnosti. Soutěž se skládá ze tří úkolů. Každý z nich je život ohrožující. Daleko větší nebezpečí ale představuje něco jiného.

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Na scéně jsou opět mozkomorové. Napadnou Harryho a jeho bratrance Dudleyho. Harry použije ochranné kouzlo, díky kterému vyváznou živí. Za použití kouzla v době prázdnin ale hlavnímu hrdinovi hrozí vyloučení ze školy. V sídle Fénixova řádu proběhne porada, jak situaci řešit. Harry se následně vydává na Ministerstvo kouzel. Brumbálovi se podaří obrátit vše k lepšímu, avšak ve škole je čekají další problémy. Do toho Harryho neustále pronásledují noční můry, které ho upozorňují na sílícího Voldemorta. Kam až ho sny zavedou?

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Harry se připravuje na závěrečnou bitvu. Současně se odehrává boj mezi přívrženci Voldemorta a stoupenci dobra. Harry a Brumbál využijí této situace a přemýšlí, jak se Pánovi zla postavit. Obrátí se na Horácia Křiklana, který Harrymu přináší důležité informace. Mimo jiné i díky tomu, že Harry využil výhod učebnice lektvarů, která patřila Princi dvojí krve.

Harry a Brumbál zjistí, co zajišťuje Voldemortovi nesmrtelnost. Jsou to takzvané viteály. Úkol je tak jasný! Najít je a zničit!

Harry Potter a Relikvie smrti – část 1 (2010)

Harry se svými přáteli slaví sedmnácté narozeniny. Ale samozřejmě ne v poklidu. Pokračuje pátrání po viteálech. Často jsou již svému cíli na dosah, ale situace se vždy tradičně zkomplikuje. I proto se musí průběžně skrývat v lese. Moc viteálů dokonce očaruje i Rona, který na nějaký čas Harryho a Hermionu v hádce opouští. Síla přátelství ale předčí kouzla a po Ronově návratu dokážou víc. V rámci putování se dozvídají víc o Relikviích smrti – kameni se schopností oživit mrtvé, neviditelném plášti a kouzelné hůlce, kterou hledá právě Voldemort.

Harry Potter a Relikvie smrti – část 2 (2011)

Boj se zlem tímto závěrečným dílem vrcholí. Najít a zničit Voldemortovy viteály je stále jedinou možností zajišťující vítězství dobra. Ústřední trojice se už nějaký čas musí obejít bez pomoci Brumbála, který podlehl smrtící kletbě.

Naděje umírá poslední, a proto hlavní hrdinové neúnavně pokračují ve své cestě vedoucí k bitvě, jež rozhodne o osudu čarodějnického světa i bradavické školy. A je to vskutku bitva epická. Zvítězí nakonec dobro?

Jak se liší filmy od knižní předlohy?

Filmy vycházejí z knih J. K. Rowlingové věrohodně, ale některé detaily byly pozměněny nebo vynechány. Přesto filmy sklízí pozitivní kritiku. Zkrátka jde o jiný druh vyjádření příběhu, který si změny žádá v rámci svého žánru. O jaké rozdíly jde?

Oblíbený Brumbál je ve filmové verzi poněkud dramatičtější než v knihách, kde je to postava spíš klidná a mírná, kdežto ve filmech se umí přiřítit a projevit se až hystericky. Dále lze zmínit řadu situací či postav, které se do filmů nedostaly vůbec, nebo v hodně střízlivé verzi. Zůstaneme-li u Brumbála, ve filmové podobě se dozvíme pouze část příběhu jeho rodiny, která je v knize popisována do daleko větších podrobností a Brumbálova laskavost má tak větší opodstatnění. Podobně je tomu i u Voldemorta, kde naopak jeho zlou povahu může částečně vysvětlit jeho nezdárný původ, který znají ale jen čtenáři.

Například to, že se narodil z falešné lásky vzniklé kouzly, se ve filmu nedozvíme. Pokud se zaměříme na lásku Harryho a Ronovy sestry Ginny, zjistíme, že televizní divák se nejspíš nemusí ani dovtípit, jak osudová láska to je. V knize je tato dějová linie sice upozaděna také, ale čtenáři jsou seznámeni alespoň s vývojem vztahu zmíněných dvou postav.

Harry Potter Merch

Knihy, hry, batohy a další skvělý merch s tematikou Harryho Pottera

Zajímavostí je také absence jedné bitvy, jež se odehrává v šestém díle poté, co Snape zabije Brumbála. Uskutečnila se mezi Smrtijedy, Brumbálovou armádou a členy Fénixova řádu. Ve filmu Voldemortovi přívrženci jen utečou. Filmová adaptace zkrátka vsadila na působivost pouze jednoho závěrečného boje. Avšak bylo to možná na úkor vykreslení Voldemortovy smrti. Ta je v knize vylíčena mnohem podrobněji. Harry dokonce Pánovi zla vysvětluje různé souvislosti a celá scéna je propracovanější. Ve filmu se Voldemort promění v prach.

Na druhé straně je ale filmové zobrazení některých scén detailnější, například pasáže, kde se Hermiona loučí se svými rodiči předtím, než se vydává s Harrym a Ronem na tajemné putování. A něco v knize nebylo vůbec – jako tancování ve stanu, kde se trojice ukrývala.

V případě zájmu proniknout ke všem detailům světa čar a kouzel můžete zvážit pořízení knižní série popisující 7 let Harryho Pottera.