Ceny letí nahoru a váš příjem začíná být nedostačující? Přinášíme tipy, na jakých drobnostech je možné ušetřit a zároveň nepocítit výrazný rozdíl.

Jak si uspořádat příjmy a výdaje?

Přibližně polovina Čechů nemá přehled o svých příjmech a výdajích, ale sestavení rozpočtu je pro šetření základ. Budete tak vědět, kam vaše finance putují a lépe si určíte, na čem je možné ušetřit. Nejlepší je zaměřit se na měsíční výdaje, ale neopomeňte ani roční platby, jako je povinné ručení nebo roční jízdenka.

Aplikace na šetření peněz

Přehled lze vytvořit tužkou na papír, v Excelu nebo například v mobilních aplikacích či internetovém bankovnictví. Pokud zvolíte aplikaci v telefonu, nabízí se Spendee, Wallet nebo Monefy. Aplikace tohoto typu bývají často i od českých vývojářů, tudíž jsou dostupné v češtině. Rovněž tak nabízí řadu funkcí, mezi kterými je například propojení s vaší bankou nebo možnost sdílet jednotlivé kategorie výdajů i s jinými členy domácnosti.

Mějte šetření pod kontrolou

Srovnejte si, kolik jste schopni ušetřit. Na základě finančního přehledu to půjde snáz. Všimněte si, jaké částky vynaložíte zejména na oblečení a v restauracích na jídlo a kávy, protože to jsou oblasti, kde se peníze topí snadno a méně viditelně. Můžete si stanovit částku, kterou měsíčně chcete ušetřit. V případě vidiny konkrétní výše nebo věci, na kterou šetříte, jste ke spoření více motivováni.

Zároveň s našetřenou měsíční částkou můžete naložit, jak sami uznáte za vhodné – například si pořiďte něco pro radost, protože i to je přístup, který vás přiměje o financích přemýšlet. Je na místě zvážit, zda si nezaložit vedle účtu na běžné výdaje i další účet na spoření. Po analýze vaší finanční situace si nastavte trvalý příkaz, který bude určitou částku z běžného účtu posílat na spořicí účet, na který pokud možno nesahejte.

Jak plánovat rozpočet domácnosti?

Při pohledu na vaše příjmy a výdaje zkuste vyselektovat zbytečné platby. Mezi ně může patřit nevhodný mobilní tarif nebo předplatné, například mobilních aplikací, které třeba ani nepoužíváte. Dále to může být příležitostné občerstvení nebo nákup věcí ve slevě, ačkoli je nepotřebujeme. Zkuste si výdaje plánovat s předstihem. Zaměřte se například na sestavení týdenního jídelníčku. Na nákup půjdete jednou týdně, kdy pořídíte pouze to, co potřebujete. Ušetříte tedy peníze i čas. Některé firmy nabízejí sezonní slevy, slevu v den vašich narozenin, možnost střádat kredity nebo využití cashback. Některé online obchody nabízí vrácení částky v rozmezí 2–10 %. O tom, jak ušetřit na nákupu potravin a zároveň jíst zdravě, jsme článek již přinesli.

1. Ušetřete pohybem

Pokud můžete, jděte do práce pěšky nebo jeďte na kole. V případě MHD zvolte roční jízdenku. Jestliže cestujete sami, je výhodnější využít hromadnou dopravu než auto. Když cvičíte, cvičte doma, běhejte na cyklostezce nebo využijte veřejných outdoorových cvičebních vybavení.

2. Zkontrolujte spotřebu v domácnosti

Mějte přehled o spotřebě vašich zařízení v domácnosti a při nákupu si všímejte energetických štítků. Ty s označením A jsou nejúspornější. Kolik stojí provoz jednotlivých spotřebičů, jsme popsali již v minulosti.

Zamyslete se, zda potřebujete mít celý den puštěný počítač, svítit v obýváku nebo dokola vařit vodu v rychlovarné konvici. Dále utahujte vodovodní kohoutky a neplýtvejte vodou. Když si čistíte zuby nebo se mydlíte ve vaně, mějte vodu zavřenou. Současně je úspornější se osprchovat než koupat ve vaně plné vody. Do vodovodní baterie lze také nainstalovat perlátor, který zajistí provzdušnění vody a spotřebujete jí tak méně. Pokud máte možnost využívat vodu dešťovou, zalévejte jí rostliny nebo myjte auto.

3. Zbavte se věcí, které nepotřebujete

Zamyslete se nad všemi věcmi, které doma máte. Potřebujete je? Nebylo by možné některé z nich prodat? Nejspíš jste za život nastřádali předměty, které nepoužíváte a je možné je nabídnout dalším lidem například přes internetové bazary nebo sociální sítě. Pokud čtete, choďte do knihovny.

4. Uklízejte jako naše babičky

Místo chemických čističů můžete někdy použít například ocet nebo jedlou sodu, která povrchy čistí a zbavuje mastnoty či zápachu (například u koberců nebo obuvi). Po nasypání jedlé sody do vody je možné vzniklou pastou vyčistit sporák nebo umýt nádobí. Ocet se hodí pro odstranění vodního kamene, pro vyčištění spotřebičů jako rychlovarné konvice, mikrovlnky nebo pračky.

5. Chovejte se šetrně i k oblečení

K běžnému odívání stačí pár kousků v šatníku. Čím více oblečení máte, tím méně toho nosíte. To, co potřebuje opravit, zašijte. Nakupujte v second handech a zaměřte se na jednobarevné věci, které mezi sebou dobře zkombinujete. Můžete využívat i slev po sezoně.

6. Udržujte si finanční rezervu

Snažte se mít finanční rezervu. Doporučuje se hodnota tří až šesti vašich měsíčních platů. Nikdy nevíte, jaký spotřebič v domácnosti vypoví službu nebo nebude možné chodit do práce. Pro to, abyste byli schopni odložit finance stranou, je často nutné mít o výdajích a příjmech přehled, čímž se navracíme k prvnímu bodu. Ušetřené korunky můžete využít i na zajištění financí na důchod.