Halloween. Pochází z Irska, od Keltů. Do Ameriky se dostal v 19. století s irskými přistěhovalci. V současnosti se slaví zejména v anglosaských zemích, ale své místo si za posledních 20 let vydobyl i u nás. K tradicím tohoto svátku patří koledování, průvod, hororové kostýmy, vyprávění strašidelných příběhů a dlabání dýní. Právě dýně se v Česku těší asi největší oblibě. Podívejme se, jak dýně dlabat originálně. Přinášíme inspiraci i v podobě galerie níže.
Co si na dlabání dýně připravit
Dýni vypěstovanou doma nebo koupenou. Pokud dýni pořizujete, zaměřte se na mexické. Ty mají známý tradiční tvar. Dále si připravte fix na předkreslení vzoru, menší nůž (například skalpel) a lžíci na vydlabání.
Jakým způsobem lze dýni dlabat
Dýni je možné vydlabat dvěma způsoby. Můžeme uříznout vršek dýně a vydlabat ji shora. Po vydlabání máme pro dýni připravený poklop. Je ale možné zvolit i druhý způsob a dýni uříznout dole. Tato odříznutá část jinou funkci plnit nebude, protože dýni vydlabeme zespodu a stane se stínítkem, když dýní přikryjeme svíčku.
Dekorace na Halloween
Ozdobte si váš domov v duchu Halloweenu.Předkreslete si vzor
Než začneme dýni vyřezávat, nakresleme na ni to, co vyřezat chceme. Můžeme zapracovat na tom, aby celý vzor působil symetricky a přirozeně. Pokud zvolíme obličej, snažme se mít oči ve správné poloze vůči nosu a puse. Nezapomeňme na pár zubů.
Při práci mějme na paměti, že svíčka potřebuje dostatek kyslíku. Proto je dobré dbát na to, aby dýně měla vyřezané otvory dostatečně veliké. Například na víku můžeme vyřezat trojúhelníky po jeho obvodu nebo vytvořit neobvykle velký úsměv.
Pokračujte víkem a dlabejte
Po nakreslení vzoru odřízneme vrchní pokličku, případně spodní část dýně. Víko dýně příliš neztenčujeme, ale odstraníme jen část dužiny. Po zapálení svíčky totiž bude poklička vysychat rychleji než zbytek dýně.
Následně vydlabeme vnitřek dýně. Raději ponechejme silnější stěny, aby dýně déle vydržela v požadovaném tvaru. Při dlabání hlavně opatrně.
Do dýně umístíme hřbitovní svíčku nebo čajovou svíčku v ochranném skleněném kelímku a položíme ji na místo nejlépe chráněné před větrem. Dýně vydrží v chladném počasí přibližně dva týdny, než se dostaví plíseň. Proti plísni a hnilobě je možné bojovat postřikem běžným prostředkem proti plísním. Zároveň platí, že víc se dýni bude dařit venku, nikoliv ve vytopeném pokoji. Pozor ale na mráz či přízemní mrazíky.
Vychytávky pro usnadnění práce
Pokud si netroufnete nakreslit svůj vzor na dýni rovnou, je možné použít šablonu. Najděte na internetu obrázek takové dýně, jejíž vyřezání se vám líbí, vytiskněte si ho a poté vystříhejte otvory, které byste chtěli na dýni vyřezat. Šablonu pak přiložíte na dýni a budete mít usnadněnou práci.
Pakliže chcete vyřezávat zajímavější tvary, můžete použít vykrajovátka, která máte doma na pečení. Svoji práci zastane například i kružítko nebo vidlička, pomocí které je možné odměřovat požadované délky.
Vydlabaná dýně bude mírně vadnout. Chcete-li prodloužit její životnost, natřete řezné plochy vazelínou nebo celou vyřezanou dýni namočte do roztoku vody a bělidla (na 2 litry vody 1 decilitr bělidla). Do dýně lze také dát místo klasické svíčky, která vydává teplo, svíčky na baterky. Ty jsou bezpečné a k dýním šetrnější.
Jaké vzory je možné dlabat
Není nutné držet se klasického šklebu. Fantazii se meze nekladou. Pokud chcete vyřezat obličej, zkuste si promyslet tvar očí, nosu i pusy se zuby. Dýně může mít různé výrazy a působit tak, jak si určíte. Tedy například děsivě, sympaticky, pohodově nebo naopak vystrašeně. Dýni lze ozdobit kloboukem, čepicí, brýlemi, náušnicemi, knírem, parukou nebo podobnými doplňky.
Existuje řada motivů, které k Halloweenu patří. Pod takové symboly spadá například netopýr, pavouk, pirát, hrad nebo i kočka. Mohou sloužit jako inspirace k tomu, jaké tvary do dýně vyřezat. Základem je, aby zpracování reálné předlohy bylo založeno na jednoduché siluetě. Dýně může mít vyřezané ale i abstraktní tvary nebo hvězdy.
Zátiší s vyřezanou dýní můžete ozdobit barevným listím, kaštany, šiškami nebo vřesem. Některé dýně je možné jen pomalovat a přidat do „dýňové rodiny“.
Často se ptáte
1️⃣ Kdy se slaví Halloween?
Halloween se slaví 31. října. Název pochází z původního „All Hallows' Eve“, což znamená předvečer Všech svatých, který je 1. listopadu (Svátek Všech svatých). Na 2. listopadu připadá Památka zesnulých – Dušičky.
2️⃣ Proč se slaví Halloween?
Halloween se vyvinul z keltského svátku Samhain, který byl pojmenován dle keltského boha, pána mrtvých – Samhaina. Oslavy probíhaly mezi podzimní rovnodenností a zimním slunovratem. Konaly se na počest příchodu zimy a keltského Nového roku. Tradovalo se, že právě v noci z 31. října na 1. listopad přicházejí domů duše zemřelých. Po příchodu mezi nás však hledají pomoc příbuzných, aby se mohly vrátit do světa mrtvých.
3️⃣ Proč se vyřezávají dýně?
Aby duše zemřelých nezabloudily a našly cestu do země mrtvých, potřebují vidět na cestu, domnívají se lidé. Proto vyřezávají dýně (dříve řepy), aby se duše lépe orientovaly. Vydlabané dýně se svíčkou jsou pro ně zdrojem světla.