Jistě jste se s nánosy vodního kamene už setkali, ať už v pračce nebo varné konvici. Co to ale vlastně je, proč nám to škodí, a hlavně jak se toho zbavit? To vše si povíme v tomto článku. Nemějte strach, není to vůbec složité!

Co je to vodní kámen?

Vodní kámen je tvrdý, většinou bělavý povlak. Vyskytuje se na místech, která přišla opakovaně či dlouhodobě do styku s vodou. Je tvořen vápenatými a hořečnatými solemi, které jsou obvykle rozpuštěné ve vodě, zejména pak uhličitanem vápenatým.

Vzniká častěji z tvrdé vody než z měkké, jelikož tvrdá voda obsahuje více minerálů. Usazeniny vodního kamene vznikají především, pokud ve vodě dochází ke střídání teplot, jako například v rychlovarné konvici.

Proč a jak vodní kámen škodí?

Vodní kámen zvyšuje spotřebu energie zařízení, ve kterých se usazuje. Obaluje totiž topné spirály a působí jako izolant, což znamená, že na ohřev vody je pak třeba více tepla. I nepatrná vrstvička vodního kamene snižuje účinnost spotřebičů o desítky procent a značně se tak prodraží! Usazenina ale může spotřebiče i velmi poškodit. Například životnost kávovaru můžete výrazně prodloužit instalací filtru do kávovaru. Navíc vaše káva bude lépe chutnat.

Vodní kámen snižuje rozpustnost pracích a čistících prostředků, čímž snižuje jejich účinnost. V nánosech vodního kamene se dobře daří různým škodlivým bakteriím, tudíž je jeho odstranění i otázka našeho zdraví.

Usazenina také může zcela zanést vodovodní potrubí.

Jak vodní kámen odstranit?

Vodní kámen se snadno rozpouští v mírných kyselinách. Můžete si je zakoupit ve formě prostředků na vodní kámen, ale některé nejspíš máte doma už nyní. Nejúčinnější jsou v boji proti vodnímu kameni totiž kyselina citronová (citronová šťáva) a ocet. Tyto dvě látky mají stejnou účinnost, takže je na vašem uvážení, kterou k čištění použijete – citronová šťáva ale po čištění narozdíl od octa zanechá příjemnou vůni. Nyní už se vodního kamene zbavíte levou zadní!

Vodní kámen je možné odstranit i mechanicky, ale zabere to hodně času. Zároveň riskujete, že při nešetrném odstraňování můžete poškodit čištěný povrch nebo spotřebič.

Předejděte vzniku vodního kamene

Pokud žijete v oblasti s tvrdou nebo velmi tvrdou vodou, určitě se vám vyplatí investovat do změkčovače vody. Jedná se o speciální filtr na tvrdou vodu, který se instaluje po konkrétní přívod vody, například pro pračku nebo myčku nádobí. Můžete jej ale instalovat i na hlavní přípojku studené vody, aby vám měkčí voda tekla z každého kohoutku. Nezapomínejte ale, že minerály obsažené ve vodě jsou v určité míře nutné pro naše zdraví.

Existují také změkčovače ve formě prášku, gelu nebo tablet pro užití v pračkách a myčkách na nádobí. Obvykle se jedná o směs různých minerálních a organických látek.

Pro vodní baterie, sprchy a další viditelné povrchy je možné použít sanitární mazivo. Toto mazivo se ve formě krému nanese na povrch, který chcete chránit. Na ošetřených plochách se nebude usazovat vodní kámen, čímž nejen prodloužíte životnost koupelnového vybavení, ale také udržíte jeho vzhled.

Vodní kámen, už nikdy více

Vodní kámen nejvíce postihuje domácnosti v oblastech s tvrdou či velmi tvrdou vodou. Jeho nánosy poškozují spotřebiče, snižují jejich účinnost a vypadají nevzhledně, ale naštěstí je snadno odstraníte s pomocí octa nebo citronové šťávy. Tak natáhněte rukavice a hurá do boje! Ochráníte tím svou peněženku i své zdraví.