Každý se chce doma cítit příjemně. Přizpůsobte si svůj domov vlastnímu vkusu a pohodlí. Přinášíme triky, které vám při úpravě obydlí se záměrem zútulnit ho usnadní práci. Zkuste spoléhat na své pocity. Jedině tak se budete doma cítit dobře, klidně a zrelaxovaně.

Základy útulného designu

Existují možnosti, jak efektivně i levně zútulnit svůj domov. Stačí se zaměřit na možná zdánlivě překvapivé věci.

1. Volte neutrální odstíny

Základním kamenem vkusnosti a úhlednosti jsou neutrální tóny i tvary. Tedy žádné výrazné barvy ani ostré hrany, a pokud tíhnete k extravaganci, nasměrujte ji spíše k doplňkům než k větším plochám. Světlými přírodními tóny nemůžete nic zkazit. Ačkoliv bílá není zrovna vyloženě útulná barva, lze ji snadno zjemnit kombinací se dřevem. Tmavší tóny sice působí útulněji, ale o to opatrněji s nimi musíte zacházet. Také je důležité myslet na skutečnost, že výrazně ukrojí z optického dojmu velikosti prostoru.

Rozmístěte květiny (Foto: Freepik)
Rozmístěte květiny (Foto: Freepik)

2. Vhodné koberce a závěsy

Značný vliv na útulnost mají kusové koberce (zejména ty chlupaté s vysokým vlasem), polštáře, přehozy přes pohovku a v neposlední řadě závěsy. V případě velkého bytu budou útulněji působit dlouhé závěsy, které zjemňují prostor. Těžší závěsy v zimě také udržují teplo.

3. Nepodceňujte osvětlení

Mimořádný dojem dokážou vyvolat strategicky umístěná a originální svítidla, která každý prostor dotáhnou k dokonalosti. Ke zdrojům světla patří samozřejmě i svíčky. Oceníte ty vonné nebo v dekorativních svícnech. Popřemýšlet můžete také o světelných řetězech, které lze umístit na konzoly, do vázy nebo vhodně na nábytek. Pro zútulnění prostor jsou lepší teple zbarvená světla, například v rozsahu 2700–3000 kelvinů. Studenější odstíny jsou příhodnější spíše na pracovištích. Je totiž zajímavé, že chladněji zabarvená svítidla podněcují aktivitu, a naopak teplejší odstín světla a ještě s nižší intenzitou podporuje relaxaci. Nezapomínejme ale i na přirozené světlo, kterého by doma měl být dostatek. Působí na psychiku a sluneční svit, zejména ráno, zlepšuje náladu.

TIP: Podívejte se na článek: Chromatičnost neboli barva světla

4. Umístěte po bytě květiny

Pokud chcete svůj domov rozjasnit a oživit, rozmístěte do prostoru květiny. Zvolit můžete jak pokojové rostliny v květináčích, tak řezané, které váš byt krásně provoní. Květináče a vázy slaďte s okolním prostředím. Vhodné umístění je v okolí gauče, na kuchyňském stole nebo v rohu místnosti.

5. Drobné dekorace a obrazy

Správně zvolené dekorace dokážou prostor zpříjemnit, držte se ale spíše sporadického počtu. Rozmístěte po bytě svíčky, ubrousky na stolky, sošky, vázy, knihy a podobně. Nejlépe volte takové dekorace, ke kterým máte osobní vztah. K takovým se řadí například fotky. Jen zvolte správný rám, který bude korespondovat s okolím. Pověšení dalších obrazů povede k útulnému bydlení. Pokud potřebujete zaplnit větší stěnu, hodí se vícedílné obrazy. Některé zahrnují i hodiny, tudíž je taková dekorace nejen efektivní, ale i praktická. Je nutné, aby motiv obrazů ladil s ostatním zařízením a především s vaší duší.

6. Nepotřebné vytřiďte

Vyhněte se skladování věcí, které jste posbírali na cestě životem. Roztřiďte předměty, které doma máte. Některé z nich nejspíš už nepotřebujete, nepoužíváte a možná ani nebudete. Nepoužitelné vyhoďte a další můžete prodat, někomu darovat nebo věnovat na charitu. Třídění se samozřejmě týká i oblečení – to vámi nenošené může unosit někdo další, tedy dobře poslouží na charitativní účely. Oblečení lze do charitního zařízení zanést, pokud o něj ve vámi vybraném budou mít zájem, nebo je možné vhodit ho do charitních kontejnerů. Zároveň ale zmiňme, že předměty, které máte spojené s příjemnými vzpomínkami, vám mohou zvednout náladu. Ty si ponechte.

7. Udržujte pořádek

Předpoklad pro to, abychom se doma cítili dobře, je zkrátka uklizený prostor. Jen tak může být domov zdrojem pozitivních emocí. Umístění věcí a organizace předmětů ani tak důležitou roli nehraje, jako udržování čistoty. Zkuste si jednotlivé úklidové činnosti naplánovat. Je lepší uklízet postupně a v kratších časových intervalech, než si například k celkovému úklidu vyhradit jeden den v týdnu, kterého se ale budete časem děsit, pokud zrovna nejste úklidoví maniaci.

Máte nějaké další tipy a rady? Uvítáme rozšíření. Napište nám do komentářů.