Plánujete dovolenou nebo výlet do zahraničí? Něco co je v dojezdové vzdálenosti? Doporučujeme Maďarsko. Je pohodlně dostupné autem či vlakem a nabízí relaxaci, kulturní obohacení i typickou gastronomii.
Co je dobré vědět, když jedete do Maďarska
Hlavním městem Maďarska plným krásných zážitků je Budapešť, historické, dopravní a kulturní centrum ležící na obou březích Dunaje je jedním z největších měst Evropské unie. Město Budapešť vzniklo sloučením samostatných částí Budín, Starý Budín (Óbuda) a Pešť. Při prohlídce maďarské metropole nezapomeňte navštívit budovu Parlamentu, pravděpodobně největší symbol města, který najdete na východním břehu Dunaje. Inspirací při stavbě byl údajně londýnský Westminster.
Za návštěvu stojí Budínský hrad, někdy zvaný i Královský, bývalé sídlo uherských králů. Krásná je také bazilika sv. Štěpána, vrch Gellért se sochou Svobody a Citadelou, ale i Aquincum, původně vojenský tábor, a Velká synagoga, která je největší v Evropě. Památek je nejen v Budapešti rozhodně více, ale tyto stojí skutečně za to.
- K cestování do Maďarska vízum nepotřebujete. Bez úředního povolení se na území Maďarska můžete zdržovat maximálně po dobu devadesáti dnů. Jedná se o vnitrozemský stát bez přístupu k moři, nicméně nabízí Balaton neboli Maďarské moře. Místní měnou je maďarský forint (HUF). Můžete platit i eurem, ale je to podobné jako v Česku – horší kurz a nelze zaručit, že s ním zaplatíte všude.
- Jedna česká koruna je přibližně 16,67 HUF (jeden maďarský forint je tedy 0,06 Kč). Jízdenka v MHD stojí něco mezi 300–400 HUF, tedy nějakých 21 Kč, což je zhruba tolik, co dáte za jízdenku v Praze.
- Je to země papriky, nížin a tokajského vína. Z Maďarska pochází známá jídla, například guláš či perkelt. Maďarská (uzená) paprika patří mezi nejvýraznější dochucovadla a oblíbené suvenýry z cest.
- Bohužel se tu jen tak nedomluvíte. Maďarština patří do ugrofinských jazyků a je poměrně složitá, takže pro nezasvěcené a nerodilé mluvčí je poměrně jazykolamem, kterému se rodilí Maďaři smějí.
1. Termální lázně Sárvár
Lázně Sárvár patří mezi nejoblíbenější lázně v Maďarsku, a to nejen díky svému velmi rozlehlému areálu (55 000 m2), ale i pro neobyčejnou rozmanitost nabídky. Zabaví se tu jak jednotlivec, tak i páry, rodiny a skupiny, například senioři.
Sárvár nabízí v podstatě čtyři „okruhy“. Jedním z nich jsou Rodinné lázně. Jedná se o nové lázeňské centrum, které je propojeno s léčebnými lázněmi. Kromě bazénů, tobogánů, vířivky a dětského koutku nabízí prostor i pro miminka (přebalovací pulty, relaxační pokoj atd.).[1]
V nabídce jsou i léčebné lázně, kde si zejména požitkáři užijí bazény s termální vodou. Venkovní zážitkový bazén nabízí teplotu vody mezi 32–33 °C, zatímco ve vnitřním bazénu s léčebnou vodou a relaxační zónou stoupá teplota vody až ke 38 °C. V létě je k dispozici letní koupaliště s několika bazény a atrakcemi, s kiosky a různými typy hřišť (volejbal, fotbal, pétanque a další). Využít můžete i saunový svět s finskými a soft saunami, parní lázně, Kneippův chodník a vířivku. Sem je ale potřeba koupit lístek zvlášť.
Parkovat můžete u Sárváru zdarma, vstup do lázní zaplatíte buď hotově, nebo kartou. Platební náramky zde nejsou. Šatna je v ceně, ručníky a prostěradlo lze zapůjčit za drobný poplatek.
TOP zájezdy do Maďarska
Nikde jinde nenajdete pohromadě tolik termálních lázní, historických památek a vinařských regionů.2. Termální lázně Bükfürdo
Termální lázně Bükfürdo jsou jedny z nejmladších v celém Maďarsku, jako výsledek výzkumných ropných vrtů vytryskl v roce 1957 pramen léčivé vody. Pyšní se účinnou termální léčivou vodou jak ve vnitřních, tak i venkovních bazénech. Rozsáhlý areál se soustavou léčebných i zážitkových bazénů, wellness centrem, saunovým světem, solnou jeskyní, fitness centrem i termoterapií se postupně stal mekkou všech vyznavačů lázeňských terapií. Zázračné vody v Bükfürdo pronikají na povrch ze čtyř pramenů.
Zdejší voda je vhodná při léčbě onemocnění pohybového aparátu, po neurochirurgických operacích, následné péči po úrazech, po chronických gynekologických a urologických zánětech či po opakovaných operacích. Naopak jsou lázně nevhodné pro lidi s vážnějším onemocněním cévní soustavy, s maligním nádorem nebo v těhotenství.
V okolí se zabavíte tenisem, bowlingem nebo jízdou na koni. Můžete si vyzkoušet také golf. Hřiště zaujímá plochu 100 ha. Samozřejmostí je také výtečná gastronomie, která podtrhuje lázeňský odpočinek.
3. Termální lázně Széchenyi
Historické termální lázně Széchenyi naleznete přímo v Budapešti, jen pár kroků od centra v městském parku Városliget. Je to jeden z největších komplexů s horkými prameny v Evropě. Výstavbu podle plánů Győző Cziglera realizoval Jenő Schmitterer. Lázně jsou vystavěny v klasicistním stylu, ale obsahují mnoho novorenesančních prvků a ve vnitřních prostorách se nacházejí mistrovská díla mnoha slavných umělců. Společně s různými chrliči vody, bublinkovými koupelemi, divokou řekou a odpočinkovou zónou (například pro milovníky šachů) budí dojem dokonalého resortu pro odpočinek. Všude je čisto, drtivá většina personálu mluví anglicky. Vápníkovo-hořčíková-hydrokarbonátová voda, která do lázní přitéká od r. 1938 pramenem sv. Štěpána, je bohatá na sodík, siřičitany, velké množství fluoridu a kyselinu boritou.
V pitné vodě naleznete vápník, hořčík, hydrokarbonáty, chloridy, sulfidy, alkalické sloučeniny a fluoridy. Hodí se na léčbu revmatismu, pohybového ústrojí, poúrazovou léčbu, pro léčbu artritidy, menstruačních poruch a užívá se i jako pitná kúra při léčbě poruch dýchacího a zažívacího ústrojí.
Se zaplacením základního vstupného získáte skříňku na uložení věcí, vstup do venkovních i vnitřních bazénů, páry, finské a aroma sauny. Za extra příplatek se o vás postarají kosmetičky, masérky nebo trenérky. Pokud si chcete venku zaplavat, musíte si pořídit také plaveckou čepici (přísně kontrolováno). Do okolních dvou bazénů lze zajít i bez čepice a ohřát se ve vodě s 38 °C po dobu dvaceti minut. Najdete tu 3 venkovní a 15 vnitřních bazénů.
4. Termální lázně Lenti
V regionu Západní Zadunají doporučujeme navštívit termální lázně Lenti a Energetický park sv. Jiří. Pokud pojedete z Česka autem, počítejte, že si zajedete až ke slovinským hranicím. Nachází se zde krytá i venkovní část s několika druhy bazénů (dětský, plavecký, zážitkový i termální, hydromasážní). Největší bazén má dokonce 1 329 m2, pyšní se divokou řekou, masážními tryskami, masážní hlavicí a obřím tobogánem Anakondou v délce 74 m. Voda v termálních lázních je založena na sodíku a uhlíku.
Je vhodná pro léčbu pohybového aparátu, páteře, loktů, paží, beder a podobně. Účinky termální vody je vhodné kombinovat s jinými léčebnými procedurami. Abyste ale mohli procedury podstupovat, je potřeba lékařská prohlídka.
Energetický park sv. Jiří je proslulé místo, kde se údajně potkávají energetické linie. Blahodárně působí na unavenou mysl, usměrňují a harmonizují tok myšlenek, udržují duševní rovnováhu. Doporučená doba pro návštěvu je 1–2 hodiny.
5. Termální lázně Zalakaros
Termální lázně Zalakaros se nacházejí ve stejnojmenném městě, asi 20 km od chorvatských hranic. Blízko lázní se nachází i věhlasný Balaton. Lázně Zalakaros jsou poměrně nováčkem v odvětví lázeňských služeb, průzkumný vrt odhalil podzemní termální prameny v roce 1962 a lázně zde byly vybudovány již o tři roky později. Komplex nabízí nejen termální bazény, ale i klasické koupaliště a aquapark s velkým množstvím tobogánů, pro děti je tu vskutku monumentální vnitřní a vnější dětský park.
Pramen zde vyvěrá z dvoukilometrové hlubiny a je 96 °C horký. Voda v koupališti má na termál příjemných 35 °C. Z lázní Zalakaros se čerpá alkalická chloridová léčivá voda, ideální pro léčbu gynekologických, kloubních, dentálních, nervových a dermatologických problémů. Základní vstupné činí 4 800 HUF, což je v přepočtu na české koruny kolem 300 Kč za dospělou osobu.
6. Termální lázně Hagymatikum
Lázně Hagymatikum naleznete ve městě Makó, asi 20 km na východ od města Szeged a nedaleko trojmezí hranic (Maďarsko, Rumunsko, Srbsko). Hagymatikum je obrovský areál, který se pod vedením architekta Imre Makovecze stále dostavuje.
Je zde velká spousta bazénů s léčivou vodou, a to ať už čistě pro plavce, tak pro „zábaváře“ nebo děti. Léčivá voda v lázních Hagymatikum má teplotu 41–62 °C a není jediným léčivým preparátem. Na povrchu pramene vyvěrá léčivé bahno. Do bazénů můžete skočit jak vevnitř, tak venku, sauna je vám rovněž k dispozici, respektive celý saunový svět.
Voda z Hagymatika prospívá kloubům a erozím obratlů, dokáže ošetřit kloubní neuritidu, neuropatickou bolest a podobné neduhy.
Na co si dát pozor v Maďarsku?
Maďarsko se v bezpečnosti nevymyká nijak evropskému standardu. V žebříčku nahlášených kriminálních činů je na 24. místě z 42 (s tím, že 1. Bělorusko je na tom nejhůř a 42. ostrov Man nejlépe). Ostražití musíte být vůči kapesním zlodějům. Neukazujte zbytečně hotovost na veřejnosti. A pokud ztratíte občanský průkaz, musíte jeho ztrátu neprodleně nahlásit policii.[2]
Čím se dá platit v Maďarsku?
Maďarským forintem. Ve směnárnách narazíte na zkratku HUF. Touto měnou zaplatíte v obchodech, tržištích, nádražích, zkrátka všude. Můžete ale používat i platební kartu.