Skořici jako koření, má určitě doma každá správná „kuchařinka“. Toto oblíbené koření má krásnou vůni, napomáhá nám vykouzlit ještě lepší dezert či jakýkoliv pokrm, ale má především i léčivé schopnosti. Ale víte jaké? Pojďme se podívat na pár základních informací o skořici, nebo jak nám může pomoct v našem každodenním životě.

Plavba do historie skořice

Skořice má i svůj historický původ. Už starověcí Egypťané využívali antibakteriální účinky skořice jako součást balzamovacích směsí pro mumii. V době Římské říše se používala k ochucení vína a parfémů. Skořice hrála také roli povzbuzovače chuti k jídlu a léku proti bolesti v krku a proti kašli.

O skořici

Skořice pochází ze stonků skořicovníků. Její jedinečná vůně a chuť pochází z olejnatých částí těchto stromů a mnoho zdraví prospěšných látek pochází z kůry. Skořice je jedním z nejstarších známých koření.

Existují dva základní druhy skořice. Pravá neboli cejlonská skořice se produkuje na Srí Lance, v Indii, na Madagaskaru, v Karibiku a v Brazílii. Druhou je Cassia, která se známá jako skořice čínská. Je to nejběžnější druh dostupný v USA, který pochází především z Číny, Indonésie či Vietnamu. Pokud bychom měli říci, jakou skořici si koupit, tak raději tu pravou. Má jemnější, sladší aroma, ale hlavně je pro naše tělo prospěšnější. Cassia obsahuje docela velké množství kumarinu neboli sloučeniny, která poškozuje játra.

Skořice celá (Foto: Elements.envato.com)
Skořice celá (Foto: Elements.envato.com)

Kumarin je jedovatá látka, která se nachází primárně v čínské skořici. Pravá skořice kumarin obsahuje sice také v minimálním množství a to cca 300 mg v 1 kg skořice, u čínské skořice je obsah až desetinásobně vyšší.

Léčivé účinky skořice

  • Posiluje imunitní systém
  • Snižuje cholesterol
  • Reguluje hladinu cukru v těle
  • Zabraňuje vzniku srdečních onemocnění
  • Příznivý vliv na zažívání
  • Napomáhá při nachlazení a chřipce
  • Působí jako přírodní antioxidant
  • Zrychluje metabolismus a mírní chutě na sladké
  • Posiluje paměťové a kognitivní funkce
  • Podporuje léčbu cukrovky

„Skořice obsahuje látky s protizánětlivým účinkem a její konzumace může být vhodnou prevencí proti vzniku autoimunitních onemocnění," píše ve svém článku MUDr. Michal Vilímovský. Velkým pozitivem je, že pokud konzumujete v pravidelném režimu skořici, zrychlí vám metabolismus a napomáhá při snížení vaší hmotnosti.

Denní dávka skořice

Toto koření můžete přidat do různých pokrmů, například ovesné kaše či palačinek. Vůbec neuděláte špatně, jestli-že ji přidáte do horkých nápojů. Skořice se hodí do horké čokolády a čaje. Pokud přemýšlíte o zredukování hmotnosti, tak si skořici zamíchejte do půllitru vody a vypijte na lačný žaludek. Ale v každém případě můžete skořici přidat do jogurtu a smoothie.

S konzumací pravé cejlonské skořice nejsou spojené vedlejší účinky. U čínské bych byla poněkud opatrnější kvůli několikanásobně vyššímu obsahu jedovaté látky kumarin. Vzhledem k tomu, že u levnější skořice není často znám nejen původ, ale ani obsah kumarinu, je doporučeno konzumovat maximálně 1 lžičku skořice denně. U ověřené pravé cejlonské skořice lze použít až 2,5 lžičky denně s bezpečným pocitem. To platí u dospělého člověka.

Na závěr bych jen dodala, že skořice je po všech stánkách velice přínosná. Nejen že je chutná, ale napomůže vám ke zlepšení zdraví.