Lázně patří mezi nejčastěji navštěvovaná místa, pokud se lidé potřebují zrelaxovat nebo si zdravotně přilepšit a to nejen Češi, ale do   opakovaně zavítají i zahraniční hosté.Ročně lázně navštíví až devět set tisíc lázeňských zákazníků. Česká lázeňská střediska jsou hodnocena jako jedna z nejlepších v celé Evropě vůbec. My vám nyní představíme TOP 5 nejlepších, nejnavštěvovanějších a nejoblíbenějších lázní v České republice.

Karlovy Vary

Karlovy Vary jsou bezesporu nejznámějším lázeňským městem v Česku, není proto divu, že lázně Karlovy Vary patří mezi nejproslulejší v České republice. Lze tu nalézt celkem čtrnáct pramenů.

Nejvěhlasnější a nejsilnější je pramen se jménem Vřídlo, který dosahuje až do výšky dvanáct metrů a dosahuje teploty až sedmdesát dva stupňů Celsia.

Historie

Dle pověsti město založil Karel IV. (od jeho jména obdrželo název i lázeňské město), který ve čtrnáctém století objevil silný pramen při honu jelenů.

Kde lázně najdeme

Toto lázeňské město se rozkládá v podhůří Krušných hor, v oblasti Slavkovského lesa.

Okolí

V jejich okolí se každoročně pořádá populární filmový festival a mnoho dalších kulturních a společenských akcí.

Nedaleko se nachází také hrad Loket nad Ohří.

Léčba

Vedle kultury hosté často lázně navštěvují z různých důvodů zdravotních. Místní prameny léčí hlavně poruchy látkové výměny, cukrovku, obezitu, nemoci celého trávicího traktu a také nádorová onemocnění.

Procedury

Lázně Karlovy Vary využívají tradiční balneologickou léčbu založenou na výjimečném složení termálních vod, tyto termální prameny jsou proslulé všude ve světě. Můžeme navštívit i různé masáže či koupele.

Ubytování

Lázeňský komplex se skládá z několika lázeňských domů. Je proto několik možností, kde se ubytovat, některé domy umožňují pobyt hned v nich, jiné zase zajišťují ubytování mimo areál.

Ceny jsou tak velice různorodé, od pětistovky až po čtyři tisíce šest set korun. Záleží na námi zvolené variantě.

Třeboň

Třeboňské lázně můžeme zařadit mezi jedny z nejnavštěvovanějších. Oblíbené se staly díky léčbě pomocí rašeliny a slatiny. Nenajdeme tu žádné zázračné léčivé minerální prameny.

Historie

Občané Třeboně využívali blahodárných účinků rašeliny již odnepaměti. První lázeňský dům zde byl postaven už roku 1883. Dostal jméno Bertiny lázně.

Kde lázně najdeme

Lázně Třeboň se nachází uprostřed třeboňské kotliny, která je obklopena četnými rybníky. Ne nadarmo se Třeboni přezdívá "jezerní město."

Okolí

V blízkém okolí máme nepřeberné množství míst, které můžeme navštívit. Můžeme začít například zámkem Třeboň, pak se můžeme přesunout do pivovaru Regent, nesmíme opomenut rybník Svět.

Lázně Třeboň (Foto: Elements.envato.com)
Lázně Třeboň (Foto: Elements.envato.com)

Prohlídku okolí můžeme završit prohlídkou Hluboké nad Vltavou.

Léčba

Lázně se orientují především na léčbu pacientů s pohybovými, revmatickými obtížemi. Svou léčbu zde završují i lidé, kteří prodělali těžký úraz.

Procedury

Velmi významné místo zaujímají slatinné koupele a zábaly. V nabídce je také velké množství masáží a wellness procedur. Nechybí ani vodoléčba či fyzioterapie.

Ubytování

Ubytovat se můžeme buď v Lázních Aurora, nebo v Lázních Bertiných. Ceny se pohybují zhruba stejně, od více než šesti tisíc až po ceny opravdu vysoké, které dosahují až dvaceti dvou tisíc korun.

Jáchymov

Pro Léčebné lázně Jáchymov je význačná takzvaná radonová voda. Ta je považována za rostlinné bohatství a závidí nám ji i mnoho zahraničních lázeňských měst.

Radonová voda tvoří množství pramenů, které dostaly jméno například po akademikovi Běhounkovi nebo po Marii Curie-Sklodowské.

Historie

Prameny radonové vody nalezneme v dole Svornost, který vznikl již roku 1518, ale funkční je do dnešního dne. Důl má několik pater a v tom dvanáctém nacházejícím se pět set metrů pod zemí najdeme právě prameny.

Kde lázně najdeme

Jáchymov se rozprostírá v okrese Karlovy Vary, nedaleko od hranic s Německem.

Okolí

Poblíž Léčebných lázní Jáchymov stojí rozhledna Klínovec a Plešivec. Zavítat bychom mohli i na naučnou stezku o radonu, když už je pro Jáchymov typická ta radonová voda.

Léčba

Léčí se tu mnoho zdravotních komplikací. Zmínit můžeme například onemocnění kloubů, choroby periferního nervového systému a páteře, následují kožní nemoci. A pozor! Jáchymov je prvotřídní v léčbě Bechtěrevovy choroby (zánětlivé onemocnění kloubů), kterou trpěl dokonce i Karel Čapek.

Procedury

Lázně samozřejmě využívají svého pokladu, radonové vody. To znamená, že se můžeme těšit na radonové a další koupele, masáže. Mezi dalšími procedurami můžeme uvést parafínové zábaly, aerosolové inhalace, plynové injekce a mnoho jiných.

Ubytování

Cena ubytování se hodně různí, záleží na období, kdy se do lázní vydáme, v jakém lázeňském domě se necháme ubytovat. Cena se odvíjí od mnoha faktorů, proto doporučujeme se na ceny podívat v konkrétním ceníku na webových stránkách Léčebných lázní Jáchymov.

V době Vánoc je však cena dražší než v sezóně po Vánocích do Vánoc nadcházejících.

Františkovy Lázně

Rozlohou se jedná o nejmenší lázně z pomyslného lázeňského trojúhelníku, který tvoří právě Františkovy Lázně, výše zmíněné Karlovy Vary a Mariánské Lázně.

Ve Františkových Lázních můžeme objevit až dvacet léčivých pramenů.

Historie

Starodávné poznámky o minerálních pramenech ve Františkových Lázních se začaly ukazovat cca už v roce 1502. A zhruba o tři sta let později započala výstavba prvního lázeňského domu.

Kde lázně najdeme

Lázně se nachází v Karlovarském kraji, přibližně pět kilometrů severně od Chebu.

Okolí

Okolí nabízí hned několik variant, kam za zábavou. Za návštěvu stojí hrad Loket či zámek Kynžvart.

Léčba

Ve Františkových Lázních se specializují na cévní a srdeční choroby, ženské problémy včetně neplodnosti, dále pak řeší různá onemocnění pohybového aparátu. Častými návštěvníky jsou také pacienti, kteří prošli rakovinou a do lázní jedou na rekonvalescenci.

Procedury

Léčba je budována na přírodní léčivé vodě, léčivém plynu(plynné injekce) a léčivé slatině (slatinné zábaly a koupele).

Ubytování

Františkovy Lázně se rozhodly udělat vánoční balíčky za výhodné ceny, všechny potřebné informace nalezneme na jejich webových stránkách. Další zajímavým lákadlem je takzvaný Black Friday, do kterého se lázně též zapojily.

Cena se jinak v průběhu roku liší, záleží opět na mnoha věcech, například, zda jedeme na kúru léčebnou nebo na relaxační.

Libverda

Ptáte se, čím jsou lázně Libverda výjimečné? Odpověď je zcela jednoduchá. Jejich raritou je úplně jiný přírodní léčebný zdroj, kterým je železnatá kyselka.

Historie

Původně se jednalo o pastýřskou obec s názvem Lybenwerde. Do širšího povědomí se dostala kvůli minerálním pramenům již ve čtrnáctém století, kdy začali hlásat poutníci, že jejich voda má blahodárné účinky na tělo. Od té doby se této léčebné vodě přezdívá "boží voda."

Kde lázně najdeme

Lázně se rozprostírají v severozápadních Čechách, zhruba asi tak dvacet šest kilometrů od Liberce.

Okolí

Okolí nám nabízí kvantum eventualit, kam vyrazit. Můžeme se zajít podívat na rozhlednu na Smrku, posilnit se zajdeme do restaurace Obří sud a pokračovat v cestě můžeme směr státní hrad a zámek Frýdlant.

Léčba

Léčebnou prioritou jsou cévní a srdeční choroby a také problémy pohybového ústrojí.

Procedury

Ozdravným léčebným zdrojem je "boží voda," díky které se můžeme těšit na vodoléčbu. Dále můžeme očekávat elektroléčbu, masáže. Specialitou je takzvané Parafango - kombinace léčivého působení od pravěku ztvrdlého mořského bahna s nanesením parafínu.

Ubytování

Ceny se různí opět podle období návštěvy a podle lázeňského domu, kde se necháme ubytovat.

Nejlepší české lázně

Jak jsme zmínili v úvodu, Česká republika patří mezi významný lázeňský stát oceňovaný i zahraničními hosty. Lázní je tu opravdu hodně, je proto nutné vědět, co od lázní požadujeme, chceme jen relax, nebo potřebujeme nějakou léčebnou indikaci, jaká je naše finanční situace, máme mazlíčka, kterého potřebujeme vzít s sebou, kdy do lázní můžeme odjet? Podle těchto a mnoha dalších kritérií si lázně můžeme vybírat.

Pak se nám počet vhodných lázní bude ztenčovat a my si nakonec jedny vybereme. A nebylo by vůbec na škodu strávit Vánoce zase někde jinde než v teple domova a lázně mohou být skvělou volbou. Tak si zarezervujme včas svůj pobyt.