Patříte k lidem, kteří v létě využijí příznivého počasí a vyrazí do přímořských destinací za koupáním? Nebo si vezmete dovolenou raději v zimě, abyste nemuseli bědovat nad pochmurným počasím? V každém případě není nutné upadat do zimního spánku. Naopak stojí za zvážení, zda si zimu nezpestřit. Ať už v zimním období plánujete vyjet za teplem k moři nebo lyžovat, přinášíme tipy na destinace, ze kterých stojí zato vybírat a spadají k těm finančně dostupným.

Dovolená u moře

Vyberte si z evropských i exotičtějších lokalit.

Egypt

Dovolená v Egyptě spadá mezi cenově přijatelné. Možná i z toho důvodu láká čím dál více turistů. Egypt zaručuje celoroční teplé a slunečné počasí, přičemž v zimě zde panují denní teploty okolo 20–25 °C. Do programu můžete zařadit koupání v bazénu u resortu nebo v moři, šnorchlování u korálových útesů, jízdy na čtyřkolkách pouští, lety horkovzdušným balónem nad památkami nebo výlet přímo do pozoruhodných míst.

Určete si, jakým konkrétním místům dáte prioritu. Vybírat můžete mezi pyramidami v Gíze, tedy jedním ze sedmi divů světa, nebo například Karnakem, což je známý chrámový komplex. Proslulá je Velká sfinga v Gíze nebo Abú Simbel. Zde se nachází chrámy vytesané do skal, které jsou zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.

Omán

Arabské končiny již dávno nenavštěvují pouze dobrodruhové. Před zimním počasím se sem ukrývá čím dál více lidí. Vyhledávanou destinací jsou Spojené arabské emiráty, ale pokud máte zájem o návštěvu méně známého a zároveň levnějšího místa, zvolte Omán. Ten se může pyšnit dobrou kvalitou služeb i nízkou kriminalitou. Navštívit lze Wadi Darbat v oblasti Salalah, kde uvidíte vodopády nebo tyrkysová jezera. V hlavním městě Maskat je také možné se uchýlit do klidu i do přírody – do Qurum Natural Park. Na nákupy vyrazte do Mutrah Souq nebo se pokochejte mešitou sultána Kábúse.

Španělsko

Oblíbené jsou Kanárské ostrovy. Lákadly jsou zejména nádherné pláže, rozmanitá příroda plná skal, hor i zajímavé flóry. Nejvíce turistů nejspíš potkáte na ostrovech Tenerife, Gran Canaria, Lanzarote a Fuenteventura. Zbylé ostrovy La Palma, La Gomera a El Hierro skýtají více klidu.

Pokud ale máte v plánu se v období zimy jen ohřát, vyrazte na jih Španělska, a to nejlépe od února, kdy se zde denní teploty začínají zvyšovat a dosahují 18–23 °C. Za pozornost stojí Alhambra, středověký komplex paláců a pevností maurských panovníků Granady, nebo například královský palác Alcázar v Seville. Navštívit můžete i přímořský region Costa del Sol, který je jednou z nejvyhledávanějších oblastí Andalusie.

Bali

Za letenku si možná připlatíte, zatímco přímo na Bali spíše ušetříte. Ve výsledku se tedy i tato dovolená finančně vyplatí. Indonéský ostrov nabízí výlety k vodopádům, cyklistiku, památky, místní lahůdky a kurzy vaření, potápění nebo surfování. Vidět můžete například mořský hinduistický chrám Uluwatu, komplex chrámů a útočiště opic Ubud Monkey Forest, vodopád Tegenungan nebo populární pláž Kuta.

Dominikánská republika

Cena letenky do Dominikánské republiky nebude nejspíš nižší než 10 000 Kč, ale jedná se o nejlevnější destinaci v oblasti Karibiku, kde si můžete vychutnat nekonečné pláže a exotiku plnými doušky. Můžete si užívat koupání v azurovém moři či přírodním skalním bazénu nebo si naplánovat túru do hor, kterým se říká Dominikánské Alpy. K dalším atraktivním místům patří amfiteátr ve středomořském stylu Altos de Chavón, surfařská pláž Playa Macao, maják postavený na počest Kryštofa Kolumba zvaný Faro a Colón, nebo mořský svět Ocean World Adventure Park.

Zimní dovolená v horách

Rakouské nebo italské Alpy budou zajisté dobrou volbou pro zimní radovánky. Oceníte možnosti lyžování a provozování zimních sportů včetně turistiky, školy lyžování pro začátečníky nebo nabídku wellness procedur. Je možné vybírat ze zájezdů různých cenových kategorií. Takovou dovolenou lze přizpůsobit i celé rodině, aby si každý člen přišel na své. Večery můžete zakončit u krbu.

Zvažte i dovolenou v Česku. Naše země vybízí k prozkoumání nejen hor jako Krkonoše, Šumava, Beskydy, Jeseníky, Vysočina nebo Orlické, Krušné, Jizerské či Lužické hory.