Keukenhof, největší květinový park nejen v Nizozemsku, ale i v Evropě, se již otevřel veřejnosti a zůstane tomu tak až do druhé poloviny května. Nechte se zlákat jeho barvami a vůněmi k návštěvě! Rozhodně to stojí za to! Nizozemská „zahrada Evropy“ má rozlohu 32 hektarů a je připravena okouzlit návštěvníky nejen expozicemi uvnitř jednotlivých pavilonů, ale i romantikou všemi barvami hrajících záhonů a dechberoucími výhledy do okolních narcisových, hyacintových a tulipánových polí.

Jaká je historie Keukenhofu?

Historie Keukenhofu sahá až do 15. století. Původně byl park Keukenhof malou bylinkovou a zeleninovou zahradou založenou pro potřeby letního sídla hraběnky Jakoby z bavorského rodu Wittelsbachů. Odkaz na původní hraběnčinu zahradu si název parku uchoval, přestože v průběhu století prošel mnoha proměnami. Slovo Keukenhof totiž znamená v holandštině zeleninová nebo kuchyňská zahrada. Přetvoření zahrady v park anglického stylu je spojeno s rokem 1857 a jménem významného holandského urbanisty a zahradního architekta Jana Davida Zochera.

Ten mimo jiné vtiskl svůj rukopis i amsterodamskému veřejnému městskému parku Vondelpark, který také rozhodně stojí za návštěvu. Už proto, že právě zde se můžete potěšit pohledem na alexandry malé, kteří zde v hojných počtech žijí. Ano, alexandři malí jsou jakožto invazivní druh právem v nemilosti, pro nás je ale pohled na jejich pestrobarevná ukřičená hejna i tak úžasný. Z Amsterodamu do městečka Lisse, které sousedí s Keukenhofem, je to jen 40 kilometrů, i tento tip tedy za zvážení stojí. A to i kdyby ve Vondelparku žádní papoušci nebyli.

První jarní cibuloviny byly v parku vysazeny až v roce 1949 a to na podnět tehdejšího starosty nedalekého městečka Lisse. Veřejnosti se květinová zahrada Keukenhof otevírá od jara roku 1950, kdy zahradníci, prodejci a exportéři okrasných cibulovin s velkým úspěchem představili první venkovní přehlídku svých rozkvetlých produktů. Dnes je již otvírání zahrad parku pevně ukotvenou tradicí, která je součástí nizozemské národní identity.

Jaká je současnost Keukenhofu?

Neviděli jste Keukenhof, nepoznali jste Nizozemí… tak mluví o své „zahradě Evropy“ sami Holanďané. Park disponuje patnácti kilometry chodníků, hektary venkovních záhonů i celou řadou vodních elementů. Nizozemí k vodě totiž nikdy nemá daleko. Příroda je zde mimo to kombinována i s prvky výtvarného umění. Keukenhof dlouhodobě spolupracuje s 25 umělci, z nichž mnozí mají zvučná jména. Kýč v Keukenhofu tedy nečekejte.

Keukenhof: Keukenhof samozřejmě nabízí nejen estetické prožitky, ale i zábavu, a to i pro děti (Foto: Top.cz)
Keukenhof: Keukenhof samozřejmě nabízí nejen estetické prožitky, ale i zábavu, a to i pro děti (Foto: Top.cz)

V případě špatného počasí jsou pro návštěvníky připraveny expozice v pavilonech, které nesou jméno nizozemské královské dynastie oranžsko-nasavské (Oranje-Nassau) a členů královské rodiny. Je zde tedy pavilon Oranje-Nassau, Willem-Alexander, Beatrix, Juliana a Wilhelmina. A v každém z nich je možné zhlédnout jinou přehlídku kvetoucích exponátů. Za zmínku stojí pavilon Oranje-Nassau, ten byste rozhodně neměli minout. Před tímto pavilonem kvetou podél chodníku slávy tulipány pojmenované po významných osobnostech nebo dokonce oblíbených seriálech. Speciální odrůdy proto nesou jména jako Armani nebo Ronaldo. Navíc právě zde nizozemští pěstitelé představují ty nejkrásnější květiny a každý týden je expozice kompletně obměněna.

Do přilehlých tulipánových polí Bollenstreeku je nejkrásnější výhled z větrného mlýna ležícího v severním rohu zahrady, a proto ani ten nesmíte při návštěvě parku Keukenhof minout.

Semínka a sadby

Vrhněte se na pěstování a skliďte si ze zahrádky vlastní úrodu.

Návštěva Keukenhofu – vstupné a otevírací doba

V roce 2023 je park Keukenhof otevřen denně od 23. března do 14. května od 8:00 do 19:30.

Vstupenky nejlépe zakoupíte přes oficiální web Keukenhof.nl. Pokud nejste součástí zájezdu z ČR (můžete si vybrat z nabídek několika cestovek a mít tak vše bez starostí, navíc je výlet spojen třeba i s prohlídkou Amsterodamu či ochutnávkou sýrů) nebo nejedete vlastním autem, vyplatí se vám zakoupit vstupenku „Combi entrance + transfer“, která obsahuje vstup do Keukenhofu i jízdu autobusem do Amsterodamu.

  • Vstupenka pro dospělého + zpáteční jízdenka z/do Amsterdamu: 33,50 EUR
  • Vstupenka pro dospělého + zpáteční jízdenka z/na letiště Schiphol, Haarlemu a Leidenu: 29,50 EUR
  • Vstupenka pro dítě od 4 do 17 let + zpáteční jízdenka ze/do všech míst: 15,50 EUR
  • Děti pod 4 roky: zdarma

Samotné vstupné do parku pak činí 19 EUR pro dospělého, 9 EUR pro dítě od 4 do 17 let, skupiny o 20 návštěvnících zaplatí 18,50 EUR za osobu.

Jedna vstupenka platí na celý jeden den.

Kdy je nejlepší Keukenhof navštívit?

Těžko radit, kvetení cibulovin je totiž odvislé od aktuálních klimatických podmínek. Na začátku sezóny kvetou krokusy, narcisy, hyacinty a rané tulipány. Až do květnového uzavření zahrady ale návštěva vždy stojí za to. Když nekvetou rané odrůdy, jsou v květu odrůdy pozdní.

Keukenhof: Tulipány byly intenzivně šlechtěny k okrasným účelům, takže existuje velká variabilita tvarů a barev (Foto: Top.cz)
Keukenhof: Tulipány byly intenzivně šlechtěny k okrasným účelům, takže existuje velká variabilita tvarů a barev (Foto: Top.cz)

Pokud jste v Keukenhofu ještě nebyli, nemáte ani tušení, kolik odrůd cibuloviny vlastně mají. Z barev a tvarů skutečně oči přecházejí! V pavilonech jsou navíc připraveny expozice dalších druhů kvetoucích rostlin, a to od prvního až do posledního dne sezóny.

Vychytávky na zahrádku

Omrkněte nejnovější trendy na poli zahradnických gadgetů.

Chcete si užít v Keukenhofu klid a pohodu?

Park a expozice každoročně v relativně krátkém období navštíví více než 1 milion lidí z celého světa. Brzy ráno, přibližně do deseti hodin, a po 16. hodině je ale park vždy o něco méně vytížen.

Keukenhof: Park oživuje celá řada vodních prvků (Foto: Pixabay.com)
Keukenhof: Park oživuje celá řada vodních prvků (Foto: Pixabay.com)

V těchto částech dne si tedy můžete užít Keukenhof bez davů návštěvníků. Tlumené ranní i podvečerní světlo je mimo to bonus také pro fotografy. Méně rušné jsou rovněž pondělky, úterky a středy.

Je vstup do Keukenhofu povolen psům?

Pro mnohé je podstatnou informací, zda mohou za brány Keukenhofu psi. Dobrá zpráva! Psi mají povolen vstup, pokud jsou na vodítku. Avšak vstup psů do pavilonů a restaurací povolen není, s výjimkou psů vodicích nebo asistenčních.

Kolik času si na návštěvu Keukenhofu vyhradit?

Průměrná délka pobytu návštěvníků v „zahradě Evropy“ je tři hodiny. Nic vám ale nebrání prožít zde celý den. K dispozici je vše, co k příjemnému pobytu potřebujete. Občerstvení, restaurace, hřiště pro děti i klidná zákoutí vhodná k odpočinku, dokonce i úschova zavazadel (zdarma). Relaxovat a vychutnat si klid a ticho kvetoucí krajiny kolem Keukenhofu můžete také při projížďce lodí. Získáte tak zcela jinou perspektivu. Možný je v místě i pronájem kol. V tomto případě ale pozor – do rozkvetlých polí nezajíždějte ani nevstupujte. Fotografovat je možné jen z veřejných cest.

Keukenhof: Původně byl park Keukenhof malou zeleninovou zahradou hraběnky Jakoby z rodu Wittelsbachů, která žila v letech 1401 až 1436 (Foto: Top.cz)
Keukenhof: Původně byl park Keukenhof malou zeleninovou zahradou hraběnky Jakoby z rodu Wittelsbachů, která žila v letech 1401 až 1436 (Foto: Top.cz)

Každoročně vykvete v Keukenhofu více než sedm milionů cibulovin. Umíte si představit, jak opojně všechny tyto květy voní? Jaké defilé barev krokusy, narcisy, tulipány, hyacinty a lilie společně vytvářejí? Kde jinde je možné si lépe odpočinout a ztratit kontakt s realitou? Domů proto zbytečně nespěchejte! Jaro je v Nizozemí v plném proudu a stojí za to ho zažít… co taková procházka večerním Amsterodamem? Rozhodně doporučujeme.