V polovině září vydala Francie zákaz prodeje telefonu iPhone 12 kvůli tomu, že má vyzařovat příliš elektromagnetických vln a má být nebezpečný pro zdraví. Nyní Apple přišlo s řešením a francouzský úřad je spokojený. Jak se k této kauze staví Česká republika?
Zákaz prodeje iPhone 12 začal ve Francii
Není to tak dávno, co svět obletěla kontroverzní zpráva o stahování modelu iPhone 12 z prodeje ve Francii. Důvodem tohoto rozhodnutí bylo silné elektromagnetické záření, které zařízení vydává.
Celá situace začala ve chvíli, kdy francouzská Národní agentura pro frekvence vyjádřila své obavy týkající se elektromagnetického záření vysílaného právě z tohoto modelu. Podle agentury překračuje model iPhone 12 limit stanovený Evropskou unií. Dále vyšlo najevo, že Apple nepředložil patřičné důkazy o předcházejícím prověřování telefonu, aby ubezpečil kupující o bezpečnosti produktu.
Proč je elektromagnetické záření tolik diskutované?
Elektromagnetické záření je dlouhodobě diskutované mezi odborníky a zdravotníky. Údajně je úzce spjato se zdravotními riziky. Nutno dodat, že do dnešního dne není žádný přímý důkaz. Vědecké a zdravotní studie spekulují nad problémy, jako jsou bolesti hlavy, chronická únava nebo dokonce vznik nádorů.
Není proto žádným překvapením, že tato zpráva vzbudila enormní zájem médií, prodejců i spotřebitelů. Apple se samozřejmě brání a tvrdí, že všechny jejich prodávané výrobky splňují normy. Společnost mimo to prohlašuje, že provádí přísné testy bezpečnosti, aby se zajistila maximální ochrana spotřebitelů.
Jaké hodnoty doporučuje evropský regulační standard?
Evropský regulační standard pro vyzařování radiace činí 4 watty na kilogram. iPhone při testech dosahuje „při nošení v kapse“ úrovně 5,74 wattů na kilogram. Dlouhodobé používání telefonu by mohlo mít negativní účinky na lidské zdraví. Zkontrolovat hodnoty radiace iPhonu 12 chtějí i další evropské státy.
Měření ANFR je u konce. S jakým řešením přišel Apple? Úřad už je spokojený!
Proč k celé situaci došlo? Prakticky v každém státě se testuje vyzařování SAR v oblasti hlavy (2 W/kg) a lidského těla (4 W/kg). V obou případech iPhone 12 prošel. Testování ve Francii probíhá v oblasti končetin. Pokud uživatel drží telefon v ruce, dojde k naměření vyšších hodnot, tedy 5,74 W/kg.
ANFR tedy měřil vlivy záření na tělo, jenže testování probíhalo mimo tělo na statickém povrchu. Tedy ve chvíli, kdy přístroj detekoval větší vzdálenost od těla a zapnul zvýšení antény. ANFR testuje telefony odlišně, proto došlo k naměření vyšších hodnot. Apple režim „mimo tělo“ ve Francii vypnul a model už nebude zvyšovat vysílací výkon, aby se nedostal do zákonem stanovených hranic SAR.
Nyní francouzský úřad ANFR otestoval iPhone 12 se softwarovým updatem 4.06.02 se zatím nezveřejněnou systémovou aktualizací, která je určena ke snížení míry vyzařování SAR (Specific Absorption Rate), který při testování vykázal nižší hodnoty záření – 3,94 W/kg.
ANFR je nyní připraven vrátit zařízení do prodeje, jakmile update nabídne ke stažení v rámci OTA aktualizace. Nyní nastává otázka, co to udělá s výdrží telefonu na jedno nabití a kvalitou signálu. Nižší míra vyzařování může znamenat i horší citlivost na příjem signálu a vyšší nároky na baterii. U obou parametrů bude třeba provést detailní testování.
Jak Česko zareaguje na stažení iPhonu 12?
Zástupci z Belgie, Itálie a Německa už Apple požádali, aby aktualizaci nabídl pro celou EU, nejen pro Francii. A to se s největší pravděpodobností v dohledné době stane, protože hrozí plošný zákaz prodejů iPhone 12 na území celé EU. Jakmile bude aktualizace zveřejněna, přeměří se hodnota jeho vyzařování a pokud vše dobře dopadne, celá kauza bude považována za vyřešenou. A ani Česká republika nebude muset řešit stažení iPhone 12 z prodeje nebo z oběhu.
Sledujete dění okolo této značky? Přečtěte si novinky o iPhone 15.