Leden a únor patří k nejdepresivnějšímu období v roce. Dlouhé večery a nevalné počasí ale vybízejí ke klidným aktivitám. Co třeba vzít si do ruky knihu? Ať jste pravidelný či občasný čtenář, je možné vybrat takové knižní tituly, které budou se zimní náladou korespondovat, nebo se zasníte u příběhu z léta. Ve výběru přinášíme oddechovou literaturu i náročnější tituly – román pro ženy, detektivku, pohodový a inspirativní příběh, humorně laděný cestopis, motivační knihu, která zdokonalí vaše schopnosti pro vedení týmu, a na závěr knihu uklidňující, díky níž se napojíte na sebe sama.

Zůstaňte v zimní náladě

Jste zimní typ, co holduje sněhu, mrazíkům a kouzlu tmavých večerů? Příjemně se usaďte a uvařte si horkou čokoládu. Přinášíme tipy, které zimní atmosféru báječně podtrhnou.

Mandy Baggot: Vánoce v Paříži

Chcete-li zvolit oddechovou literaturu, Vánoce v Paříži budou správnou volbou. Jedná se o jednu z knih britské autorky Mandy Baggot, která se věnuje psaní romantických komedií. Získala dokonce i řadu mezinárodních cen. Příběh o výletu do Paříže představuje dvě kamarádky, které se vydají do města lásky – možná i kvůli zažehnání svých milostných zklamání. Nechte se překvapit, jaké zápletky jsou pro vás přichystány na pozadí příjemné vánoční atmosféry romantického velkoměsta. Autorka dále nabízí tituly zasazené do jejího oblíbeného Řecka, New Yorku nebo Notting Hillu.

Robert Bryndza: Dívka v ledu

Dívka v ledu už je pro otrlejší čtenáře. Robert Bryndza, spisovatel britského původu žijící na Slovensku, je autorem i romantických komedií, ale proslul zejména jako tvůrce detektivek. Jednou z takových sérií je Inspektorka Erika Fosterová, v níž najdete celkem sedm titulů, Dívka v ledu je právě úvodní díl. Kniha nabízí příběh inspektorky, jejíž poslední případ skončil tragicky – smrtí policistů i jejího manžela. Potýká se tak s vlastní těžkou minulostí a zároveň je sledována záhadným vrahem aktuálního případu, který se k ní postupně přibližuje. Ani ve vedlejší lince tak není nouze o napětí. Příběh se odehrává v Londýně, kde autor žil. Poté se oženil na Slovensku. Tento vliv se promítá třeba v knize Noční lov, v níž má hlavní postava právě slovenský původ.

Nalaďte se na léto

Upřednostňujete léto před zimou? Doporučíme vám knihy, díky kterým se přenesete právě do teplých letních dní a můžete se tak zasnít.

Lucy Diamond: Kavárna na pláži

Kavárna na pláži je pohodová kniha vhodná k odreagování, ale zároveň může působit jako motivace jít si za svými sny. Hlavní hrdinka není zrovna dvakrát spokojená a i její rodina nabývá dojmu, že jí život protéká mezi prsty. Rozhodne se vše změnit, když zemře její teta a odkáže jí svoji kavárnu v Cornwallu. Evie, kterou okolí odrazuje a její kroky nechápe, je vystavena velké výzvě i novým dobrodružstvím. Britka Sue Mongredien užívající pseudonym Lucy Diamond nabízí příběh milý, láskyplný, dojemný i inspirující.

Ladislav Zibura: Prázdniny v Česku

Známý český cestovatel a spisovatel vyprodukoval již řadu zajímavých cestopisů z oblastí po celém světě. K nejnovějším titulům patří právě Prázdniny v Česku, které pro vás mohou představovat vstupní bránu k ostatním autorovým poutavým příběhům ze zahraničí. Jde o cestopisy podané s nadsázkou, humorem, ale zahrnují i fakta, užitečné tipy a pozoruhodné příběhy ze známých i méně známých míst. Jako jsou všechny knihy Ladislava Zibury okořeněny i vyprávěním historek o setkání se zajímavými lidmi, Prázdniny v Česku nejsou výjimkou. Přečtete si nejen o krásách naší země a poté s autorem můžete zavítat například do Jeruzaléma, do Evropy nebo do Arménie a Gruzie. Autor některé z těchto cest absolvoval dokonce pěšky. O jeho dobrodružství se můžete dočíst v knihách nebo si jít poslechnout jednu z přednášek, které jsou pořádány na podzim.

Čtěte i v průběhu hektického dne

Pokud cestujete do práce hromadnou dopravou nebo čekáte v kavárně na schůzku, přinášíme knižní tipy, které by vám mohly zpříjemnit pracovní den.

Jan Mühlfeit: Pozitivní leader

Český manažer, stratég a kouč, který 22 let působil ve firmě Microsoft, je autorem celkem čtyř titulů zaměřených na motivaci. Díky svým získaným zkušenostem předává postupy, jak hledat unikátnost jednotlivců a týmů. Bestseller Pozitivní leader poskytuje návod na to, jak efektivně vést tým lidí, dosahovat vytyčených cílů a přitom umět pracovat se stresem a disponovat schopností objevovat potenciál lidí v okolí i u sebe samotného. Autor nabízí i kurzy se zaměřením na rozvíjení potenciálu, a to u dětí i dospělých.

Louise L. Hay: Buďte v klidu a použijte afirmaci

Pokud máte náročný den a potřebujete zklidnit mysl, tato kniha nabízí výběr afirmací, které vám pomohou klidu dosáhnout. Neobsahuje podněty ke zklidnění pouze v pracovní oblasti, ale i v dalších životních sférách. Jestliže váš život sužují problémy, potřebujete zvýšit sebevědomí nebo se napojit na vesmír, sáhněte po titulu od autorky Louise L. Hay, která byla duchovní učitelkou a představitelkou hnutí New Age. Má na kontě řadu knih. Jednou z nejznámějších je Miluj svůj život, kde je popsáno, jak myšlenky a názory definují zrod nemocí a jak tedy postupovat, aby naše mysl zažila pozitivní změnu a tím tak uzdravovala naše tělo.

Nezapomeňte na knižní novinky

Mezi diskutované nově vydané tituly určitě patří Muž jménem Ove autora Fredrika Backmana. Příběh je srovnáván s filmem Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem v hlavní roli, avšak podoba hlavních hrdinů není natolik nápadná. Kniha a film natočený roku 1997 jsou pouze podobně laděny. V únoru vydala česká autorka Miriam Blahová román Příběh akvamarínu, který propojuje historii a současnost, což je rys objevující se i v jiných dílech spisovatelky. Kniha dokáže povzbudit poukázáním na to, že život nemocí končit nemusí, ale může naopak začít. Tématem je totiž i roztroušená skleróza. Jako poslední tip zmiňme ještě jednu českou spisovatelku, jejíž kniha získala i cenu za nejlepší českou detektivku. Jedná se o Michaelu Klevisovou a její Vraní oko, které vychází na konci března a odehrává se na jižní Moravě v prostředí chatové osady a přilehlých mokřadů.