V Česku přibývá jednočlenných domácností. Čím dál více lidí nemá stálého partnera. Někteří lidé nemají zájem žít v páru, jiným se nedaří si vhodný protějšek najít. A další by partnera chtěli, ale zatím si to nepřiznali. Podívejme se, proč může být těžké začít vztah a jak s vnitřním nastavením, které nám v nalezení partnera brání, pracovat.

Práce s přesvědčením, které brání v nalezení vztahu

Možná jste sami, jste spokojení a cítíte se naplnění. V tom případě je vše v pořádku. Pokud ale máte nekončící tendenci partnera neúspěšně hledat a vnímáte se jako neúplní, je na místě na situaci nahlédnout z jiného úhlu pohledu. Jestliže pociťujete marnost hledání, je vhodné zaměřit se na vlastní pocity, mezi kterými může být pocit selhání, osamělosti nebo postrádání smyslu jednání.[1]

Je potřeba zjistit, z jakého přesvědčení je náročné najít si partnera. Může jít o případ, kdy o sobě máte nízké mínění. Vidíte se spíše v negativním světle a myslíte si, že například nejste dostatečně hezcí, úspěšní nebo přitažliví. Máte vsugerováno, že právě proto si nikdy partnera nenajdete. Na druhé straně můžete vnímat nespravedlnost, že právě vy stále zůstáváte sami, přestože jste atraktivní a inteligentní.

Pakliže u sebe zaznamenáváte podobné emoce, které vám nedají spát, je nutné, aby došlo ke změně. Může se stát, že pohled na sebe a druhé změníte intuitivně, ale je možné k tomu dojít i promyšleně a s jasným cílem něco změnit. V návaznosti na to pak dochází k přehodnocení vašich očekávání a ke změně jednání. Taková transformace se může odehrát na základě čtení knih, rozhovorů s kamarádem nebo psychoterapeutem.

Zaregistrovali byste se na seznamku?

Ať už máte na seznamku názor jakýkoliv, je dobré si uvědomit, proč lidé na takové platformy jdou. Umí přiznat sobě i ostatním, že jsou sami. Tím uznávají i osamělost, která z jejich současného stavu plyne, a otevřeně se k ní hlásí. Nehrají si na to, že jsou sami spokojení. Jsou připravení vyzkoušet i takové způsoby seznámení, které mohou skončit zklamáním nebo trapasem. Dokonce se ani nevážou na představu, kde a jak hledat partnera.

Zkusit seznamku není povinnost, ale mít psychické nastavení, které k internetovému seznamování vede, je potřeba i pro hledání partnera v reálném světě.

Důvody, kvůli kterým nemůžeme najít partnera

Mezi časté příčiny neúspěchu hledání partnera patří například nereálná představa o protějšku a vztahu, neochota změnit nějaké naše negativní vlastnosti nebo odmítání vstupovat do prostředí, kde je možné potenciálního partnera potkat.[2] Nejprve se zkuste zamyslet nad důvody, které by vám mohly v nalezení vztahu bránit. Pokuste se vést povídání sami se sebou a poznávat své vlastní já. Snažte se rozebrat své motivy, zábrany nebo způsoby, jakými chráníte sami sebe.

Až poté, co lépe poznáte sami sebe, můžete začít číst knihy nebo teorie o tom, co vám v seznamování brání. Pokud byste se do takového studia pustili hned a neznali svoje potřeby nebo přesvědčení, nemělo by vzdělávání smysl. Stále byste byli v bludném kruhu. Zároveň je ale potřeba zmínit, že větší váhu než domácí studium bude mít střet s realitou. Zkrátka jděte do společnosti a nebojte se seznamovat.

Proč chodit mezi lidi a jak se chovat?

Tím, že vstoupíte do opravdové reality, se vystavíte překonávání odlišných názorů, poznávání dalších lidí nebo hledání společných témat. Zamyslete se, která prostředí jsou pro vás ještě přirozená a současně vhodná k objevení nových kontaktů. Navštěvujte nová místa, kde se sdružují lidi. Může jít o skupiny osob, které mají podobné zájmy jako vy. Příkladem mohou být vzdělávací kurzy nebo sportovní aktivity. Snažte se být komunikativní a zároveň dát prostor i druhému, naslouchejme mu.

Nevěšte hlavu

Uvědomte si, že fáze hledání partnera, ač se to může zdát jako marné období vašeho života, je možná víc prospěšná, než teď dovedete přiznat. Právě negativní emoce a myšlenky, které se s neúspěšným hledáním pojí, vás nutí nahlédnout pod pokličku vlastní osobnosti. Jedině tak se můžete stát lepším člověkem a lépe pochopit, co vlastně hledáte. Tím předcházíte nalezení nevydařeného vztahu. Proto i mezičas, kdy partnera hledáte a pracujete na sobě, je důležitý právě pro zvýšení pravděpodobnosti, že si zajistíte šťastný partnerský a rodinný život.