Budoucnost světa stojí na inovativních moderních technologiích. Jejich vývoj, uvedení ani obsluha by však nebyly možné bez množství specializovaných pracovníků. Máte na to se do tohoto procesu zapojit? Co vlastně obnáší tato práce a jak složitý může být vstup do těchto řad?
Profíka lze poznat už ve škole
Často se může zdát, že se nadaným „ajťákem“ může stát pouze student technologických oborů (informační technologie, kybernetická bezpečnost a podobně) s výborným prospěchem, prakticky encyklopedickými znalostmi o počítačích a inteligenčním kvocientem vysoce přesahujícím průměr. Není tomu tak.
Chcete nastartovat kariéru v IT?
Absolvujte kurzy, které z vás udělají juniorního specialistu, o kterého budou mít firmy zájem.Už na střední či dokonce základní škole je možné nalézt člověka s perfektními dispozicemi pro budoucí uplatnění v tomto oboru. V prvé řadě je nutné uvážit, že celý obor informačních technologií zahrnuje nejen pouhé montování počítačů či programování her, nýbrž desítky a stovky rozličných profesí a podoborů.
Budoucí programátor se proto může projevit velkým smyslem pro logiku, a ač je to stereotypní, tak i pro matematiku. Šikovný grafik či designér pak naopak může být zdánlivě nezdárný student s velkým zájmem o vizuální tvorbu a s velkou fantazií.
Vlastnosti a kompetence pro práci v IT
Nejdůležitější, řekněme univerzální vlastností by měla pochopitelně být schopnost práce s počítačem (alespoň na základní úrovni), a to v lepším případě na úrovni vyšší, než je potřeba k vyhledávání na Google či využívání sociálních platforem. To nás vede k snad ještě důležitější vlastnosti, jíž není nic menšího než samostatnost a schopnost vytvořit si vlastní úsudek na daný problém. To samozřejmě platí pro síťaře, programátory i obyčejné PC servisáky, ať už pracují v týmu, či sami.
Poslední jmenovaná profese pak pochopitelně vyžaduje vyšší znalosti problematiky počítačového hardwaru než ta programátorská, u níž je naopak třeba znát problematiku programovacích jazyků a mít skvěle rozvinutý smysl pro logiku a algoritmizaci.
Do IT průmyslu nepatří každý
Kdekdo by tak teď mohl prohlásit, že vlastně nezáleží na tom, že vystudoval školu v horní dolní, ať už s maturitou, či bez ní, a pomalu bez základních znalostí v ovládání počítače se tak může stát odborníkem. To je ovšem poměrně komplikované, jelikož stále nejvíce záleží na znalostech získaných vlastním studiem a zkušenostmi než na těch, které jste získali na střední škole.
Jak už kdysi ve svém článku psal podnikatel Pavel Šigut[1], elánu a sebevědomí může mít například uklízečka kolik chce, ale skutečným programátorem se stane jen těžko. Předtím, než tedy odhodlaně přijdete k pracovnímu pohovoru do vyhlášené počítačové společnosti, měli byste dobře zvážit své schopnosti a to, nakolik si vážíte vlastní důstojnosti.