S rozvojem technologií jsou na ústupu tištěné knihy. Také význam knihoven se v průběhu času postupně proměňuje. Ještě nedávno jste do knihovny zamířili primárně pro knihu. V současnosti se jedná o místo, které umožňuje hledat informace. Knihy ve své fyzické podobě jsou na ústupu. Podívejme se, proč a jaké výhody přesun knih do oblasti digitálních médií přináší.

Knihy se přizpůsobují vývoji

Knižní trh reaguje na společnost a její přístup ke čtenářství. Knihy čelí tlaku ostatních médií jako internet, televize a rádio. Díky chytrým telefonům máme možnost najít jakékoliv informace kdekoliv a kdykoliv. Zároveň mají lidé v současnosti méně času na čtení. Tomu se knihy přizpůsobují formou i obsahově. Například dochází k rozmachu komiksů, protože obrázkové čtení se údajně vyrovná práci s počítačem. Tím jsou knihy atraktivnější pro mládež. Současně dochází k ústupu knih s velkým množstvím textu. Nakladatelství dávají přednost dílům, kde není výrazný textový rozsah, protože lidé vlivem zrychlené doby čtou spíše povrchně.

Tištěná kniha nezanikne

Elektronická média pravděpodobně fyzické knihy nevytlačí. Situace si zatím žádá pouze přesunutí knih do světa elektronických médií. V některých případech je to dokonce žádoucí. Jde například o encyklopedie a slovníky, které jsou díky jejich digitální podobě lépe aktualizovatelné a zároveň se v nich hesla lépe vyhledávají. A přínosů elektronických knih najdeme více.

Výhody elektronických knih

E-knihy mají i minimum nevýhod, ale přínosy převažují. K nevýhodám patří například pirátství a jejich snadné nelegální stahování, variabilita formátů či příprava knihy k tomu, aby byla přizpůsobitelná různým zařízením. V neposlední řadě digitální knihy vyžadují pořízení čtecího zařízení.

Šetří místo. Jde o výrazný benefit digitálních knih. Nezabírají místo na policích nebo v cestovním zavazadle a jsou lehké. Do čtečky je možné nahrát stovky až tisíce knih, které navíc můžete mít stále u sebe.

Výhodné skladování. Můžete mít tisíce knih a zaberou vám pouze nějaké místo na disku. Soubory e-knih nejsou zpravidla moc velké a jejich skladování i zálohování je snadné.

Přizpůsobíte si jejich vzhled. V případě elektronické knihy si můžete změnit velikost nebo druh písma, podsvícení, kontrast, někdy i pozadí nebo přidat filtry. Knihy zkrátka můžete číst tak, jak vám to nejvíc vyhovuje. Zároveň odpadá špatná čitelnost textu u hřbetu knihy.

Čtení v noci. Vášniví čtenáři často čtou i po nocích. Díky čtečkám je čtení daleko pohodlnější. Nemusíte v místnosti svítit a čtečku si přizpůsobíte nočnímu čtení – nastavíte podsvícení a využijete možnost filtru modrého světla. Nebudete tak namáhat oči nebo rušit vedle spící osobu.

Předčítání. Díky možnosti funkce převodu textu na řeč můžete „knihu číst“ například i při řízení nebo vykonávání domácích prací. Stačí si nainstalovat potřebný software.

Snadné vyhledávání. Digitální prostředí nabízí rychlé vyhledávání slov v celé knize.

Poznámky a zvýrazňování textu. Vkládat poznámky jde snadněji do elektronické knihy než do tištěné. Tu tím znehodnotíte. V digitální verzi můžete své zápisky kdykoliv upravit nebo smazat.

Odkazy a rozšířený obsah. Hypertextové odkazy uvítáte tehdy, kdy je třeba něco dovysvětlit, přeložit citaci nebo přesměrovat na navazující téma. Zároveň může být e-kniha interaktivní. Čtenáři tak není prezentován pouze obsah ke konzumaci, ale nabízí akce, díky kterým se může přímo zapojit.

Přijatelná cena. Cena elektronické knihy bude pravděpodobně nižší než cena totožného titulu v tištěné podobě. E-kniha má totiž nižší náklady na výrobu. To přináší i další výhodu nejen pro čtenáře. Nakladatelé tak mohou umožnit vydání knih i méně známým autorům, u kterých by tištění fyzické knihy byl ještě risk.

Snadné úpravy. To opět ocení zejména nakladatelé. V případě výskytu chyb nebo překlepů je u digitální knihy náprava snadná. Pokud se najde vada v textu ve vytištěném nákladu, oprava se obvykle ani nedělá. Současně se nemusí řešit ani možnosti dotisku vyprodaných knih, protože kopií e-knih může být nekonečně mnoho.

Šetří životní prostředí. K výrobě není používán papír ani inkoust.

Podívejte se, jaké knihy jsou volně ke stažení.