Zimní měsíce jsou před námi, a tak nezbývá nic jiného, než automobil připravit na nepřízeň počasí. Co by rozhodně nemělo chybět v zimní výbavě?
Jak vyzrát na proměnlivé zimní počasí?
Zima je nevyzpytatelná. Ve chvíli, kdy usedáte za volant, může svítit sluníčko. Ale za několik hodin už je chumelenice. Navíc se brzy stmívá.
Provoz v zimních měsících klade vysoké nároky na řidiče i automobily. S příchodem prvních mrazů se vyplatí prověřit technický stav vozu. Obutí do zimních pneumatik je dnes naprostou samozřejmostí. Dalším krokem je pak doplnit zimní výbavu o některé doplňky, které vám za určitých specifických podmínek mohou usnadnit cestování.
Co by nemělo chybět v zimní výbavě do auta?
1. Zimní pneumatiky s dostatečnou hloubkou dezénu
Mít přezuto na zimní pneumatiky je pro zimní měsíce základní bezpečnostní prvek. Zákon udává, že od 1. listopadu do 31. března by měl být automobil vybaven zimními pneumatikami ve chvíli, kdy je na vozovce souvislá vrstva sněhu, námrazy či ledu, nebo se dá předpokládat, že k takové situaci může v nejbližší době dojít. V místech s dopravní značkou Zimní výbava platí povinnost zimní výbavy bez výjimky.
Dostatečná hloubka dezénu je u automobilů do 3,5 tuny do 4 mm. Nad 3,5 tuny do 6 mm. Pro měření hloubky dezénu můžete použít digitální či mechanický měřič hloubky vzorku. Moderní pneumatiky disponují indikátorem opotřebení, který ukáže, že je čas koupit nové obutí. Samozřejmě sněhové řetězy jsou také vítány.
2. Zimní směs do ostřikovačů
S prvními mrazíky je třeba nalít do nádobky zimní směs do ostřikovačů. Nezapomeňte nejdříve letní směs zcela vypotřebovat. Koktejl směsi letní se zimní kapalinou nedoporučujeme. Riskujete tím špatně vyčištěná skla, ale především pak popraskání hadiček ostřikovačů nebo jejich úplné vyřazení z provozu.
3. Škrabka na okna a smetáček na karoserii
První mrazíky skla pokryjí slabou vrstvou námrazy. V této chvíli je třeba mít po ruce kvalitní škrabku na okna, kterou budete používat v následujících měsících velmi často. Pro ochranu rukou doporučujeme škrabku s rukavicemi. S příchodem sněhové nadílky je třeba se připravit na čištění karoserie, protože vyrazit do provozu se zasněženým autem může být pro ostatní řidiče nebezpečné.
4. Akumulátor
Především starší akumulátory mají tendenci se s klesajícími teplotami vybíjet. A nezáleží na tom, zda jezdíte pravidelně. Riziko vybití baterie hrozí především tehdy, když parkujete venku. Po mrazivější noci se může stát, že nenastartujete. Doporučujeme prověřit stav vaší baterie při přezutí pneumatik v servisu. A pro jistotu přibalte do zimní výbavy také startovací kabely. Díky nim nahodíte motor vlastnímu vozu nebo můžete pomoci jinému řidiči, který není na zimní měsíce patřičně vybaven.
Co se může ještě hodit?
5. Teplé deky a oblečení
Někdy se může stát, že se ocitnete v dopravní zácpě. Když se k tomu přidá prázdná nádrž, je nutné šetřit palivem. Teplá vrstva oblečení nebo hřejivá přikrývka v tu chvíli přijdou vhod.
6. Palivo
Pokud patříte k těm, co jezdí na „hladové oko“ a na pumpu míříte až ve chvíli, kdy se ukazatel blíží k nule, zamyslete se nad tím, co se stane, až se dostanete do kolony. Zvláště ve chvíli, kdy před sebou máte dlouhou cestu, mějte dostatečnou rezervu paliva. To platí i pro cesty do zahraničí, kde nemají benzinky na každém kroku.
7. Písek
Zmrzlý povrch klouže. Posyp vás může snadno vysvobodit. Podobně poslouží i kus starého koberce, kterým kola podložíte. Podobnou pomůcku doporučujeme majitelům „zadokolek“. Auta s pohonem zadní nápravy mají rozjíždění na zmrzlém povrchu těžší.
8. Lopatka
Doby, kdy jste se ráno probudili do zasněžené krajiny, už jsou pryč. Ale někdy se může stát, že pojedete do vysokohorských oblastí, kde jsou sněhové závěje na denním pořádku. Lopatka pro vyhrabání auta ze závěje nebo pro proházení místa k parkování se rozhodně hodí.
9. Příruční baterka
V zimě se rychle stmívá, a tak není výjimkou, že už je ve čtyři hodiny tma. Nikdy nevíte, co se může na cestách stát. Mít po ruce zdroj světla je nejen pohodlné, ale především praktické. Dnes už jsme zvyklí používat baterku v telefonu, ale v krizi radši šetřete akumulátor svého telefonu a posviťte si příruční baterkou.
10. Rozmrazovač zámků
Moderní automobily disponují bezklíčovým odemykáním. A ty ostatní mají centrální otevírání na dálkové ovládání. Ale co když dojde baterka? Mít po ruce rozmrazovač zámků je v zimě více než praktické.
11. Powerbanka
Technologie vládnou světu. Pokud nastane problém, bereme do ruky telefon. Ale v zimě klesá telefonům stav baterie rychleji. Mějte proto po ruce nabíjecí kabel nebo powerbanku, která udrží váš smartphone při životě.
V článku jak připravit auto na zimu si přečtěte další rady. Na co nesmíte zapomenout?