Ořechy skrývají víc, než si možná myslíme. Působí jako prevence proti srdečním a cévním nemocem, blahodárný vliv mají i na krevní tlak, přispívají ke snížení hladiny cholesterolu a plní funkci antioxidantů. Jsou zdrojem vysoce kvalitních bílkovin, nenasycených tuků, vitamínů (vitamíny řady B, vitamín E, kyselina listová), minerálů (draslík, hořčík, vápník, fosfor, síra, zinek) a stopových prvků (železo, selen). Přítomný hořčík pomáhá proti křečím nebo při neurózách. Díky mastným kyselinám chrání lidský organismus před rozvojem kardiovaskulárních onemocnění, tudíž jejich častá konzumace snižuje riziko infarktu.

V jakém množství ořechy jíst?

Doporučené množství je přibližně 30 gramů za den. Pro naše zdraví jsou prospěšné, ale to už tolik neplatí v případě ořechů pražených či příliš solených nebo obalených ve sladkých polevách. Kvůli jejich vysokému energetickému obsahu si dejte pozor na nadměrnou konzumaci. Jejich energetická hodnota je okolo 600 kcal na 100 gramů. Pokud se snažíte redukovat svoji váhu, s ořechy to nepřehánějte nebo zařaďte více pohybových aktivit.

Je vhodné jíst ořechy v menších dávkách, ale pravidelně – například vícekrát týdně. Nezapomínejte, že vlivem nízké hodnoty glykemického indexu vás ořechy na dlouhou dobu zasytí.

Jak ořechy uskladňovat?

Nekonzumujte ořechy prošlé nebo nevhodně skladované. V takovém případě může docházet k rozvoji plísní, které mohou mít karcinogenní účinky. Kvůli vysokému obsahu olejů dochází v kombinaci s všudypřítomným kyslíkem k jejich žluknutí, kterému se těžko zabraňuje, ale částečně se mu dá předcházet. Ořechy skladujte v tmavých uzavřených nádobách nebo v mrazáku.

Přehled ořechů: Které jsou nejlepší?

Arašídy

Burské oříšky jsou plody jihoamerické rostliny podzemnice olejné. Zajímavostí je, že jsou známé jako ořechy, avšak jde o luštěninu. Oproti jiným druhům ořechů mají vyšší obsah bílkovin a vitamínů B, na druhou stranu nejsou tak bohaté na minerály. Rovněž jde o zdroj vitamínu E a resveratrolu. Některé výzkumy dokazují, že tato látka prodlužuje funkci buněk, tedy podporuje dlouhověkost. Ke konzumaci můžeme zvolit i arašídový olej, arašídové máslo nebo mouku. Vyberte si na Nutsman.cz.

Kešu

Kešu rostou na stálezelené tropické dřevině. Mezi největší producenty patří Vietnam, Indie, Pobřeží slonoviny či Filipíny. Kešu jsou zduřelou stopkou na stromě, jehož plody mají hruškovitý tvar a označují se jako kešu jablka. Kešu se pyšní vysokým obsahem vitamínu C, zinku a mononenasycených mastných kyselin, které jsou prevencí proti srdečním chorobám a ateroskleróze – kornatění cév. Vysoký obsah selenu prospívá například naší pleti. Také jsou sladší, obsahují hodně sacharidů.

Kokos

V kokosových ořeších převažují nasycené mastné kyseliny nad nenasycenými. Kvůli tomu jsou označovány jako aterogenní, tedy přispívající k ukládání tuku ve stěnách cév. Jde ale o vydatný zdroj energie. Kokosové ořechy jsou používány jako pochutina nebo jsou v potravinářství k dispozici v dalších různých podobách – kokosový olej, mléko, smetana, máslo, cukr, mouka.

Lískové ořechy

Jde o plody lísky obecné vyskytující se v Evropě i přilehlých oblastech Asie a v severní Africe. Díky vyššímu množství mononenasycených mastných kyselin podporují správnou funkci kardiovaskulárního systému. Příznivě působí i na diabetes druhého typu. Lískové oříšky obsahují hodně vlákniny a jsou stravitelnější než vlašské ořechy.

Makadamové ořechy

Makadamy jsou plodem makadamie celolisté, která roste v tropických nebo subtropických deštných lesích. Mezi ořechy mají nejvyšší množství tuků, ale mononenasycených. Nemusíte se jim tedy vyhýbat při dietě. Jsou zdrojem vitamínu E nebo vápníku.

Mandle

Mandle jsou jádra pecek plodů mandloně obecné. Ta je pěstována v subtropech a chráněných teplých oblastech mírného pásu. Mandloně spadají do stejného rodu jako například meruňky či broskvoně. Mandle se vyznačují vysokým obsahem vlákniny a vitamínu E. Podporují imunitní systém a obsahují látky prospěšné bakteriím ve střevech. Zlepšují tedy kvalitu střevní mikroflóry.

Para ořechy

Jedná se o semena juvie ztepilé rostoucí v deštných pralesích Jižní Ameriky. Jádra para ořechů, které mají velmi tvrdou skořápku, jsou velice výživná. Obsahují hodně selenu, draslíku a vápníku. Rovněž jsou bohatá na vitamíny řady B.

Pekanové ořechy

Mají vysoký obsah karotenoidů, které způsobují zbarvení do odstínů od červené po žlutou a naše buňky jsou díky nim méně náchylné k abnormalitám. Rostou na ořechovci pekanovém, který se přirozené vyskytuje v jižní části Severní Ameriky. Pekanové ořechy mají vysokou úroveň antioxidantů a jsou zdrojem manganu, draslíku, železa či hořčíku.

Piniové ořechy

Piniové ořechy jsou jedlá semena borovice pinie, které se daří v prohřáté půdě, a proto je charakteristická pro oblast Středozemí. Představují zdroj vitamínů E, K nebo manganu. Jsou doporučovány při redukci váhy, protože snižují apetit. Lze je konzumovat například v pestu, pomazánkách nebo v podobě oleje či tobolek.

Pistácie

Jedná se o jeden z nebohatších zdrojů vitamínu E s vysokým obsahem rostlinných barviv s antioxidačním účinkem. Také obsahují hodně bílkovin a málo kalorií. Jsou tedy vhodné při dietách. Pistáciové ořechy rostou na řečíku pistáciovém, jehož původní oblast výskytu je Střední Asie a Blízký východ.

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy jsou plodem ořešáku královského, který je jednou z nejpěstovanějších dřevin na světě. Jsou považovány za superpotravinu. Mají vysoký obsah vitamínů B, selenu či jódu. Přispívají ke snižování hladiny cholesterolu nebo k podpoře zdraví pokožky či nehtů.