Říká se, že trpělivost může být nekonečná a při přípravě svatojánských ořechů ji budete rozhodně potřebovat. Tato speciální pochoutka totiž vyžaduje minimálně rok a půl, v ideálním případě dva roky. Za spoustu trpělivosti vám bude odměnou skvělá pochoutka, která se hodí například ke zvěřině a paštikám.

Suroviny

  • 1 kg zelených vlašských ořechů
  • alkohol na zalití ořechů (slivovice, vodka nebo jiný)
  • 1 kg krupicového cukru
  • 500 ml vody
  • 6 hřebíčků
  • 1 tyčinka skořice
  • 1 lusk vanilky
  • 1 bio citron (kůra)

Postup přípravy

Koncem června musíme natrhat ještě zelené vlašské ořechy i se slupkou, tradičně se sbírají na svatého Jana.

Kovovou jehlou ořechy na několika místech propícháme a narušíme tak slupku, čímž si zároveň ověříme, že ještě není tvrdá slupka vyvinutá. Pokud narazíme na ořech s tvrdou vnitřní slupkou, vyřadíme ho. Naložíme je do vody a necháme macerovat 14 dní, aby se plody zbavily hořkosti. Každý den vodu měníme.

Po dvou týdnech ořechy vyjmeme, důkladně osušíme a naložíme do tvrdého alkoholu (vodka nebo slivovice). Necháme je macerovat asi 12 měsíců na chladném temném místě. Při macerování se potraviny máčí v tekutině, aby změkly či se zbavily nežádoucího pachu.

Po roce si připravíme rozvar svařením jednoho dílu vody a dvou dílů cukru. Do tekutiny přidáme skořici, hřebíček, citronovou kůru a vanilku (vydlabaná semínka i samotný lusk). Ořechy scedíme a přidáme do rozvaru.

Proč jíst ořechy?

Nabízíme velký přehled benefitů u jednotlivých druhů.

Varianta sous-vide

Zchladlé ořechy s rozvarem a kořením přendáme do čistého vakuovacího sáčku, odsajeme vzduch a ve vodní lázni zahříváme na 85 °C po dobu 24 hodin. Následně necháme sáček s ořechy vychladnout a macerovat dalších alespoň 6 měsíců (až 2 roky) na chladném tmavém místě.

Varianta zavařování

V rozvaru ořechy uvaříme úplně do měkka, přendáme i s tekutinou do sklenic a zavaříme jako kompot na 85 °C po dobu 25 minut. Následně necháme sklenice vychladnout a ještě alespoň 6 měsíců (až dva roky) macerovat na chladném tmavém místě.

Ořechy podáváme nakrájené na tenké plátky ke zvěřině, domácím paštikám nebo k domácímu vánočnímu cukroví či dezertům.

Často se ptáte

1️⃣ Jak jíst svatojánské ořechy?

Svatojánské ořechy nakrájejte na tenké plátky. Pochutina nejlépe vynikne v kombinaci s čerstvými smetanovými sýry a paštikou. Hodí se také ke zvěřině, do dezertů nebo salátů.

2️⃣ Co to jsou svatojánské ořechy?

Ještě nezralé, tedy zelené, vlašské ořechy sklidíte v období kolem svatého Jana (24. června. Skořápka ořechu ještě není zcela vyvinutá. Díky tomu je lze celý ořech naložit do kořeněného sirupu.

3️⃣ Proč hořknou vlašské ořechy?

Může za to především špatné skladování. Vlašské ořechy ponechejte raději ve skořápce. Poslouží jako ochrana. Při narušení skořápky se zvýší působení vnějších vlivů přímo na jádra. Ořechy tak žluknou rychleji.