Společně s dobou se postupně mění i stravovací návyky jak u lidí, tak i u zvířat. Stále více se ve společnosti prosazuje názor, že stejně jako lidé, tak i domácí mazlíčci se mají živit vegetariánským a veganským jídlem. Na základě této myšlenky se začala ve velkém vyrábět nová krmiva založena na pravidlech vegetariánství a veganství. Pes a kočka jsou od přírody masožravci, je tedy vhodné jim odpírat jejich přirozenou složku potravy?

Maso

Maso je pro zvířata přirozeným a důležitých zdrojem esenciálních aminokyselin. Tyto látky se můžeme snažit nahradit rostlinnou stravou, ale nikdy tato potrava nebude na stejné úrovni, tak jako kdyby mazlíček v misce obdržel maso, jelikož rostlinná strava neobsahuje všechny potřebné složky potravy pro zdraví zvířete.

Není špatným rozhodnutím krmit psa i rostlinnou stravou, na kterou si na rozdíl od vlka díky domestikaci zvykl a přizpůsobil jí trávicí trakt, ale není rozhodně vhodné ať pro psa, tak i pro kočku vynechat z jídelníčku maso dlouhodobě, psovi by to mohlo způsobit zdravotní problémy, a kočku dokonce i zabít podle přesvědčení jedné veterinární lékařky. Proteiny rostlinného původu jsou obtížnější na strávení, což způsobuje horší trávení a zatěžování trávicího ústrojí. To, že je pro zvířata, jako je pes a kočka, maso přirozené, poznáme jednoduše podle uzpůsobení chrupu a také podle toho, jak se tato zvířata chovají, pokud maso jen ucítí – prostě blázní.

B.A.R.F.

Nebraňme se a nebojme se také takzvaného barfování, tedy podávání syrového masa a kostí, a to i přes to, že se jedná o časovou a finanční zátěž pro majitele, pro psa je to ale nejlepší způsob krmení, který můžeme vybrat. Jde o nejpřirozenější formu krmení. Nesneseme-li pohled na syrové maso nebo se ho neradi dotýkáme, existuje alternativní varianta. Sušený B.A.R.F. je skvělým řešením. Jedná se o granule lisované za studena, které se vyrábí nejen ze sušeného masa, ale i z ovoce, zeleniny, probiotik a dalších složek posilujících imunitu zvířete. Další nepochybnou výhodou je, že v žaludku nenabývají, a tak neohrožují vašeho kamaráda torzí žaludku.

Barfování (Foto: Elements.envato.com)
Barfování (Foto: Elements.envato.com)

Pestrá strava

Není také řešením psa krmit jen masem, tím, že tento tvor žije po celá staletí s člověkem, přizpůsobil se i jeho pestré stravě. Kombinujme v krmivu psa jak maso, tak i jiné potraviny, jako například zeleninu, ovoce, těstoviny, rýži a jiné látky, kterými se psovi do organismu dostávají nutné vitamíny a minerály. Na prvním místě by však maso mělo zůstat. Největší potíže by mohly nastat u krmení štěňat, která potřebují obzvláště to, aby strava byla vyvážená.

Sója

Lidé často po svém vzoru začnou psovi namísto masa dávat sóju. To však rozhodně není dobrá dedukce. Sója je pro naše čtyřnohé miláčky častým alergenem a zabraňuje trávení bílkovin. Sója obsahuje takzvané umělé hormony a při jejím podávání se zhoršuje absorbování esenciálních látek, a tak může dojít ke zhoršení stavu štítné žlázy.

Zdravotní komplikace

Pojďme se společně podívat na komplikace, které v případě špatné stravy modou u domácího mazlíčka nastat.

„Ledvináři“

To je pojem všeobecně používaný veterinárními lékaři pro zvířata, která mají problémy s ledvinami. U těchto zvířat se musí ze zdravotních důvodů příjem masa omezit, jelikož nemohou dostávat velké množství bílkovin (ty by měly tvořit jen jedenáct procent z krmiva). U lehčích forem onemocnění můžeme zvolit lépe stravitelné maso, třeba rybí, jehněčí nebo koňské. Vše je ale potřeba zkonzultovat s veterinárním lékařem, který nám poradí, jakou vybrat dietu a popřípadě provede u zvířete další potřebné testy.

Alergici

U některých zvířat se může projevit alergie na živočišné bílkoviny, a proto je potřeba jejich stravu upravit podle speciálního jídelníčku. Nejčastěji se jedná o alergii na kuřecí maso, které můžeme prostě nahradit masem jehněčím.

Kočka-vegetarián

Nejvíce rizikové a nebezpečné je snažit se udělat vegetariána z kočky, někteří to označují až za týrání zvířete. Zamezí-li majitel přísun masa kočce, je jisté, že mu kočka může zemřít během krátké doby, její smrti však budou předcházet další zdravotní komplikace, jako například nemoci srdce či degenerace oční sítnice vedoucí až ke slepotě. Kočka totiž potřebuje k životu specifickou aminokyselinu taurin, kterou získá jen a jen z plnohodnotné potravy, a tou je maso.

Rostlinná strava domácích mazlíčků

I naši mazlíčci jsou schopní strávit rostlinnou stravu, avšak není to pro ně přirozený stravovací styl, proto je vhodné zachovat v jejich jídelníčku na prvním místě maso. Nedostatek masa může vést k mnoha zdravotním problémům, a proto je příhodné dopřát psům a kočkám jejich přirozenou složku krmiva. To, že si majitelé domácích zvířat vybrali určitý životní styl (vegetariánský či veganský) a je jedno z jakého přesvědčení, je neopravňuje, aby vegetariány a vegany dělali ze svých čtyřnohých kamarádů. Někteří tyto názory a snahu předělat přirozenost zvířat označují za jejich týrání.