Halloween se těší oblibě už i u nás. Jde o původem keltský svátek, v současnosti slavený zejména v anglosaských zemích. Připadá na 31. října, den před křesťanským Svátkem Všech svatých. Chystáte se Halloween slavit ve společnosti? Jedním z tradičních symbolů jsou hororové kostýmy. Podívejme se, jaké jsou možnosti.

Halloweenská párty

Oslava Halloweenu v cizině zahrnuje průvod, kostýmy, strašidelné příběhy, horory, koledování nebo dlabání dýní. V Česku jsou oblíbené dýně a párty – v maskách. Pokud pořádáte oslavu doma, nezapomeňte ani na vyzdobení samotného interiéru.

Dekorace na Halloween

Ozdobte si váš domov v duchu Halloweenu.

Rozmístěte po domě čarodějky, duchy, černé kočky, netopýry, pavouky a další děsivé dekorace. Fantazie se může promítnout i do hostiny. Lze naservírovat na pohled hororová jídla jako carpaccio (například z červené řepy) nebo tematickou dýňovou polévku.

Jak kostým pojmout?

Na Halloween můžete být přesně tím, kým chcete být. Osvědčenou klasikou jsou upíři, kostlivci, zombie, klauni nebo podobné postavy vyvolávající děs. Je možné ale zvolit i různé pohádkové nebo filmové postavy, mezi kterými nemusí být pouze střihoruký Edward, mrtvá nevěsta nebo hlavní hrdinka snímku Kruh.

Halloweenský kostým

Za co půjdete? Vyberte si svůj kostým.

Stejně jako se můžete převléknout za krvežíznivého upíra s černým pláštěm, bílým obličejem, výraznými zuby a krví na bradě, můžete být mírumilovný upír z Twilight ságy. Někdo se možná rád převtělí v Patricka Swayzeho z Hříšného tance nebo ikonu Audrey Hepburn. Na halloweenském kostýmu je zábavné právě to, že si můžete vymyslet svůj vlastní příběh. Buďte takovou postavou, která vám imponuje. Můžete k ní mít z nějakého důvodu vztah, být jí vzhledově nebo povahově podobný, nebo se může jednat o vašeho hrdinu.

Postavy ze záhrobí

Základ je jasný: duch, upír, kostlivec nebo zombie, jak jsme zmínili výše. Vybírat je ale možné z celé škály osobností, které jsou po smrti a zároveň se vyznačují něčím specifickým, a to nejlépe po stránce vzezření. Navrhujeme polskou vědkyni Marii Curie-Skłodowskou, významného fyzika Alberta Einsteina, hudební osobnosti jako Kurta Cobaina nebo Amy Winehouse, legendárního Michaela Jacksona nebo Marilyn Monroe. Některé kostýmy najdete v půjčovnách, nějaké typické kousky oděvu možná budete mít doma, nebo vám bude stačit paruka.

Filmové a pohádkové postavy

Oblékněte žlutou sukni, modré triko s límečkem, červené boty a mašli do vlasů. Zakousněte se do jablka a můžete vyrazit jako Sněhurka. Možná najdete i svých sedm trpaslíků. Třeba zabodujete i jako Šípková Růženka, Popelka nebo Pretty Woman. Hodně parády naděláte i jako Piráti z Karibiku, Harry Potter a jeho přátelé, Stormtrooper ze Star Wars, členové Addamsovy rodiny, postavy ze seriálu Příběh služebnice nebo filmové série Pán prstenů.

Povolání

Klasikou v oblasti povolání jsou policisti a zdravotní sestřičky. Můžete jít ale i za kuchaře, vojáka, námořníka, sportovce, plavčíka, letušky a piloty, hasiče, hospodského nebo astronauta. Vhodné oblečení nebo doplňky na takové kostýmy najdete pravděpodobně i doma, nebo si je půjčíte od kamarádů.

Jídlo

Jste labužníci? Zahrajte si na svůj oblíbený pokrm! Nejspíš budete nuceni zajít do půjčovny kostýmů, ale jídlo je oblíbené, takže vsadíte na jistotu a stanete se obletovanými hosty párty. Lze obléknout kostým ovoce – třeba banánu, avokáda, jahody nebo hroznového vína, dále zeleniny jako mrkve nebo kukuřice. Můžete být i pizzou, hot dogem nebo muffinem. Ovšem je možné přijít i jako lahev vína nebo piva.

Zvířata

Oblékněte krátkou bílou sukni a triko, z krepového papíru si nastříhejte pruhy, které si připevněte k pasu, ke gumičce ve vlasech nebo k rukávům, a dorazte na oslavu s balonky nafouknutými heliem. Ano, budete jednorožčí žena. Je ale možné vybrat i reálnější zvířata. Nabízí se kostým kočky, dinosaura, králíka, netopýra, včely, opice nebo třeba vánočního pásovce.

Kostýmy pro páry

Pokud vyrážíte slavit v páru, můžete být ústřední dvojice z Pomády – Olivia Newton-John a John Travolta, jeptiška a kněz, pralidé, indiáni, vězni, Spider-Man a Spider-Girl, Batman a Catwoman nebo gangster a burleska.

Podívejte se, co máte doma

Než si poběžíte kostým půjčit, podívejte se, zda byste nevyužili něco, co máte doma a třeba to už ani nepoužíváte. S trochou fantazie si můžete nějaké kusy oblečení poupravit a máte ideální kostým. Nebojte se starší oblečení rozstříhat nebo pomalovat. Doma si například připravíte kostým kostlivce (černé oblečení jako podklad a navrch bílé rozstříhané triko a kalhoty) nebo netopýra (starý deštník jako křídla).