Domácí mazlíček je členem rodiny skoro v každé rodině. Vlastnit ho je velice obohacující jak pro dospělé, tak pro děti. Ale každá radost má nějaké ale, a vlastnictví mazlíčka sebou přináší nějaké ty strasti. Mějte na paměti, že je to veliká zodpovědnost a je tedy dobré zhodnotit, zda jste schopni se o domácího mazlíčka postarat, aby mu nic nechybělo.

Existuje mnoho případů, kdy majitelé zvířat si nejdříve pořádně nepromysleli, zda jsou schopni mít mazlíčka a nezohlednili jejich potřeby. Výsledkem je, že jsou šokováni z toho, jak výchova může být náročná, a poté se jich majitelé vzdají a oni putují například do útulků. Na co dát pozor před koupí domácího miláčka a jak se o něj správně starat?

Náklady

Peníze hrají velkou roli při pořízení nového člena rodiny. Náklady mohou vystoupat až desítkám tisícům ročně, což pro některé rodiny je velikou zátěží. Mezi náklady se řadí: na jídlo, hračky, pamlsky, podestýlka, pelíšky či peníze na veterinářské vyšetření – například různé vakcíny.

Čas hraje velkou roli. Dostatek času vyžaduje každý domácí mazlíček. Se psem je potřeba chodit ven, aby se provětral a vykonal své potřeby, které v bytě nejsou možné. Delší procházky nebo návštěva psího parku patří mezi každodenní rutinu žití s čtyřnohým kamarádem. Jestli-že si pořídíte malé štěně, tak o to více času mu musíte věnovat – je to podobné jako když se narodí malé miminko, protože se mu též musíte věnovat na 200 %. Pejsek není jediné zvířátko, které potřebuje dostatek pozornosti – mezi další mazlíčky patří: zakrslí králíci či kočky. Na druhou stranu rybičky, myšky či ještěrky nevyžadují dosti času, ale to neznamená, že je budeme mít, ale nebudeme se o ně starat, protože každé zvířátko potřebuje pozornost a starání se o něj.

Bude mazlíček zapadat do mého životního stylu?

Pracovní doba, rušný společenský život a pravidelné výlety jsou faktory, které je třeba pečlivě zvážit před pořízením domácího zvířete do vaší rodiny. Společenská zvířata prosperují v lidské společnosti a vždy na vás budou záviset. Musíte si být jisti, že jim váš životní styl vyhoví. Než si zvíře koupíte, zvažte jeho specifické požadavky. Jste připraveni chodit se psem každý den? Jste doma dost často na to, abyste své kočce nebo psovi dělali společnost a věnovali jim pozornost? Kdo se postará o vaše zvíře, když jste mimo domov?

Je tedy dobré si na tyto otázky odpovědět předtím, než si svého parťáka pořídíte. Prostor Čím větší zvíře, tím více prostoru/území bude potřebovat. Například plemeno psa doga bude potřebovat větší prostor než malý byt. Proto je dobré zvážit, jaké zvíře byste si chtěli pořídit, ale také jaké prostorové možnosti máte. Akvárko s rybičkami uskladníte i do menšího bytu, ale pro psa je dobré mít buď větší byt nebo nejlépe dům se zahradou, kde se může proběhnout.

Alergie

Ujistěte se, že vy nebo vaši členové rodiny nemáte alergie na srst či na zvířata. Pokud si nejste jisti, zda jste alergičtí, zajděte si na alergicko-lékařské vyšetření, kde vám provedou testy a vy tím zjistíte, jestli alergie bude vaše překážka v pořízení si domácí mazlíčka. Pokud budete mít na nějaké zvířátko alergii, tak nevěšte hlavu a pořiďte si jiné, které vám bude dělat radost.

Závazek na delší dobu

Vlastnictví domácího mazlíčka znamená dlouhodobý závazek. Průměrná délka života psů a koček je 10-15 let. Dokázali byste se jim oddat na tak dlouhou dobu? Psi a kočky vyžadují hodně pozornosti. Pokud máte pocit, že svému mazlíčkovi nemůžete věnovat tolik času, není pro vás moudrá volba pořízení mazlíčka. Také velkou otázkou je věk majitelů. Pokud váš dosahuje vyššího čísla, tak vlastnictví mazlíčka je někdy až nadlidský úkol vzhledem ke všem jeho potřebám.

Zvažte tedy, jestli zvládnete péči o něj, ale na druhou stranu je pejsek, kočka či králíček potěšení a každodenní radost.

Ne vždy bude čistota

I když jsou domácí mazlíčci domestikovaní, mají se stále co učit, pokud jde o hygienu a čistotu. Zablácený tlapky na podlaze, na koberci či celá pohovka posetá chlupy od srsti vašeho mazlíčka, to vše může nastat, jestli-že budete mít doma dvounohého nebo čtyřnohého spolubydlícího.

Závěrečné myšlenky

Pořízení domácího mazlíčka je velká událost pro vás i vaše děti. Existuje mnoho důvodů, proč mít doma zvířátko – vaše děti se naučí, jak o někoho starat, naučí se zodpovědnosti, ale také vám mazlíček zútulní váš doma a zpříjemní vaše každodenní okamžiky vaší rodiny. Ať uvažujete nad otázkou domácího mazlíčka, zhodnoťte všechny pro a proti, protože zvířátko je starost, ale i potěšení.