Sníh v současnosti řada lidí vnímá spíše jako vzácnost, ale o to větší radost může přinést – a v případě dětí dvojnásobnou. Podívejme se, jak můžete své ratolesti ve sněhu zabavit. Bobování, sněhulák nebo andělíčci jsou již tradice, ale nabízí se daleko víc způsobů, jak sníh využít. Navíc může jít i o vzdělávací aktivity.

Kreslení barevných obrázků

Můžete s dětmi vyzkoušet malování na sníh přírodními barvami. Připravte si například kurkumu či kari koření pro žlutou barvu, šťávu z čerstvé nebo zavařené červené řepy pro červenou barvu, hlínu z exteriéru nebo z květináče pro hnědou barvu, karob nebo kakao pro světle hnědou barvu, popel pro šedou barvu, prášek z mladého ječmene, chlorely či řas pro zelenou barvu a šťávu z červeného zelí pro fialovou. Vybrané barevné ingredience rozpusťte v uzavíratelných sklenicích s vodou. Následně vzniklé barvy nanášejte štětcem na bílý sníh a vytvářejte zajímavé obrázky.

Sněhový dort

Připravte si například oříšky, slunečnicová semínka, nakrájená jablka, plátky pomeranče nebo i šišky. Ze sněhu vytvarujte tvar dortu a dozdobte ho. Takovou pochoutku můžete připravit například pro lesní zvířata.

Vánoce pro zvířata

Zvěři můžete k potravě dopomoci i prostřednictvím symbolického vánočního stromu. Děti mohou ve sněhu vyšlapat trojúhelník ve tvaru stromku a uvnitř umístit seno, jablka nebo mrkve (také jako svíce).

Sněžná galerie

Vezměte krátké větve, jehličí, kamínky nebo výše vyjmenované ovoce nebo šišky a vytvořte s dětmi malou venkovní galerii. Rovné větvičky poskládejte na zemi do tvaru obdélníků nebo čtverců a vytvořte tak rámy svých obrazů. Dovnitř naskládejte pomůcky, které jste si připravili nebo venku dodatečně našli. Můžete diskutovat o tom, proč vaše děti vytvořily zrovna tyto motivy a vymyslet i pohádku na případné postavy, které se v obrazech objeví.

Zajistěte sněžení

Vyneste ven cedníky, nasypte do nich sypký sníh a zatřeste. Děti tak otestují, jak sněží. Tuto hru můžete povýšit tím, že na tmavý povrch jako chodník, plech nebo led položíte nějaké přírodniny či postavičky zvířat, ať už hračky nebo postavy vystřižené z papíru. Pokud je zasněžíte, vznikne pod nimi zajímavý obrys.

Sovice sněžní

Pokud je sníh lepkavý, což bývá v době kolem bodu mrazu, můžete z něho vytvořit sněhuláka, ale i sovu. Tu poté posaďte na větev, nejlépe na strom do tvaru U. Také ji lze vytvořit s očima a zobákem například pomocí větviček. Fantazii se meze nekladou, je tak možné tvarovat i další různá zvířata – zajíce nebo ptáky.

Piškvorky

Z větviček na zemi vytvořte šachovnici 3×3, 4×4 nebo 5×5 a sežeňte si hrací kameny, kterými mohou být například nalezené kamínky, oříšky nebo i korálky. Následně stačí vyskládat řadu tří, čtyř nebo pěti kamenů.

Sněhová matematika

Zkuste ze sněhu vytvořit krychli, kvádr, kouli nebo jehlan. Aktivitu si můžete zjednodušit tím, že si ven donesete nádoby různých tvarů jako například krabičky, hrnky, misky nebo jiné nádobí. Nádobky pak napěchujte sněhem a vyklopte jej.

Kolik vody obsahuje sníh

Nádoby (například sklenice po medu) naplňte čerstvým nadýchaným sněhem. Možná budete překvapeni, že vody po rozpuštění sněhu příliš nebude. Aktivitu můžete pojmout i jako soutěž, kdy si na sklenici označíte, kam hladina vody vystoupá.

Postavte iglú

Pokud máte více času a hodně sněhu, pusťte se do větších sněhových staveb. Určitě se nabízí iglú. To můžete vystavět tak, že budete hrabat otvor ve ztuhlé sněhové hromadě nebo zdi vyskládáte ze sněhových koulí nebo cihel.

Zkoumání vloček

Stačí vyrazit ven, když sněží. Vezměte lupu a zkoumejte krásné tvary vloček, které ulpívají na různých površích. Na tmavém povrchu uvidíte více detailů.

Dbejte na pořádné oblečení

Ať už preferujete kratší výpravy každý den, nebo jít do sněhu na celé odpoledne, nepodceňte oblečení a obuv. Praktičtější bude spíše chodit na chvíli a častěji, protože dětem nebudou tak křehnout prsty. Následující den pak můžete i pozorovat, co se od předchozího dne změnilo a jakou podobu má sníh dnes.