Šanta kočičí, jak již můžeme vyčíst z názvu bylinky, která vůní připomíná mátu, je záležitostí koček, tedy zhruba poloviny z nich. Některé ji vnímají téměř všemi smysly, jiné ji s kratším zpozorněním obejdou a čerstvě narozená koťata nezajímá vůbec. Čím to, že je pro část koček takovým lákadlem? Čtěte dál.

Šanta kočičí

Bylinka, která svými listy i aroma připomíná mátu, vyrůstá v trsech do výšky něco přes půl metru. Pěstovat ji lze v zemi, kde může při vhodných podmínkách dosahovat výšky dvojnásobné, ale zvládne i balkonové podmínky. Od července do září kvete malými bílými až fialovými kvítky.

Význam šanty pro člověka

Šanta kočičí se od pradávna používá jako ochucovadlo, homeopatikum, ale i jako lehká relaxační droga nebo náhrada citronely. Šantu můžete použít tam, kde je žádoucí aroma máty. Ti odvážnější z vás mohou zkusit přidat šantu do kubánského mojita namísto máty.

Díky nižšímu obsahu halucinogenů byly její listy používány ke kouření, aby se lidé uvolnili. Kořen šanty se žvýkal, aby méně sebevědomé jedince motivoval k odvážnějšímu a průbojnějšímu chování. Údajně ji používal kat, aby dokázal setnout hlavu trestanci. Ženy si šantu přidávaly do koupele, protože jí byly připisovány pozitivní účinky na plodnost.

Dnes je příznivci bylinkové léčby používaná při léčbě nachlazení, neboť funguje jako přírodní paracetamol. Snižuje horečku, podporuje pocení a odbourává bolest hlavy. Zkusit můžete také její odvar při poruchách trávení nebo jako obklad na podrážděnou pokožku.

V neposlední řadě můžete využít šantu namísto citronelové svíčky, protože odpuzuje komáry a šváby, ale údajně i krysy a myši.

No a co kočky?

Pro kočky je šanta kočičí něco jako je pro nás povlečení z egyptské bavlny nebo čokoláda. Kočky, které žijí volně v přírodě (za předpokladu, že jsou k šantě vnímavé) se v ní válejí, svíjejí se do klubíčka, ale také listy trhají a okusují a nakonec v ní usnou. Může za to látka nepetalakton, který se uvolňuje do vzduchu. Nejprve funguje jako stimulant, posléze jako sedativum (když kočka usne). Manický účinek trvá asi deset minut, postupně při usínání kočky klesá, až klesne na hodnotu zklidňující byliny podporující navození spánku.

Asi polovina dospělých koček je k šantě až přesmíru vnímavá a ženou se za ní jako dítě za novou hračkou. Proto se také usušená verze šanty dává do různých hraček, které kočky dokonale zabaví. Na novorozená koťata do stáří osmi týdnů nepůsobí vůbec. Nebyly zpozorovány rozdíly mezi kocoury a kočkami.

Naštěstí je šanta pro kočky bezpečná, nemá žádné vedlejší účinky a není návyková. Můžete ji buď pěstovat sami, nebo ji pořídit ve zverimexu pod českým názvem, ale uvádí se i v angličtině jako catnip nebo catmint (kočičí máta).

Často se ptáte

1️⃣ Co dělá Šanta kočičí kočkám?

Šanta kočičí je bylinka, kterou kočky naprosto zbožňují. Lidé ji už od pradávna přezdívají „kočičí droga“, jelikož její vůni kočky nedokážou odolat. Navíc má na některé z nich docela zvláštní účinky, obsahuje totiž těkavou látku nepelakton, která na ně působí jako halucinogen.

2️⃣ Jak používat šantu kočičí?

Sušená šanta se používá jako náplň do hraček nebo ji můžete najít přibalenou k některým menším škrabadlům, kde slouží na upoutání pozornosti (zde se pak častěji používá označení "catnip"). Škrabadlo potřené touto bylinkou pak vyloženě láká ke škrábání. Učení na škrabadlo je pak mnohem snazší a zábavnější.

3️⃣ Jak sušit šantu kočičí?

Rostliny sušíme co nejrychleji, vždy ve stínu. Sušení je možné i v sušičce ovoce nebo v troubě, ale jen do maximální teploty 35º C. Na zimu se rostliny seříznou asi 10 cm nad zemí, není nutné je nějak zakrývat kvůli mrazu.